მიხეილ ჩხენკელი ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს დაარსების დღეს ულოცავს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს დაარსების დღეს ულოცავს.
მიხეილ ჩხენკელი: „30 ივნისი ქართული მეცნიერების ისტორიაში უაღრესად მნიშვნელოვანი თარიღია – ზუსტად 64 წლის წინ ამ დღეს, პროფესორ ილია აბულაძის ინიციატივით, საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმის ხელნაწერთა განყოფილების ბაზაზე შეიქმნა მეცნიერებათა აკადემიის დაქვემდებარებაში მყოფი სამეცნიერო ინსტიტუტი, რომელიც 2015 წლიდან კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის სახელით აგრძელებს საქმიანობას.
ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი მართლაც არის ჩვენი ერის იდენტობის მაჩვენებელი, რომელსაც განსაკუთრებული მხარდაჭერა და ზრუნვა სჭირდება. ის წარმოადგენს უძველესი ხელნაწერი წიგნებისა და ისტორიული საბუთების ყველაზე მნიშვნელოვან საცავს საქართველოში, რომელიც მსურველებს დღესაც აძლევს შესაძლებლობას, იხილონ უნიკალურ დარბაზებში თავმოყრილი გამოჩენილი ქართველი მეცნიერების, მწერლებისა და საზოგადო მოღვაწეების ნაშრომები, მათი პირადი ნივთები და ბიბლიოთეკები.
ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს ყოველთვის ექნება სამინისტროს მხრიდან სრული მხარდაჭერა და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ, რათა თვალის ჩინივით გავუფრთხილდეთ საქართველოს ეროვნულ საგანძურს – ჩვენს დიდებულ ხელნაწერებს.
გულითადად ვულოცავ ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს, მის თითოეულ თანამშრომელსა და მთელ საზოგადოებას ამ უმნიშვნელოვანეს თარიღს. მინდა, უდიდესი პატივისცემა გამოვხატო  ცენტრში დასაქმებული ადამიანების მიმართ, რომლებიც დღემდე ერთგულად ემსახურებიან მართლაც ეროვნული მნიშვნელობის, საშვილიშვილო საქმეს!“

Mikheil Chkhenkeli congratulates the National Center of Manuscripts on its foundation day
Mikheil Chkhenkeli: "June 30 marks extremely important date in the history of Georgian science - exactly 64 years ago on this day, owing to the initiative of Professor Ilia Abuladze, a scientific institute subordinated to the Academy of Sciences was established on the premises of the Manuscripts Department of the State Museum of Georgia, which, since 2015, has been named the National Center for Georgian Manuscripts named after Korneli Kekelidze’s life work.
The National Manuscript Center is indeed an indicator of our nation's identity that needs special support and care. It is the most important repository of ancient handwritten books and historical documents in Georgia, which even today gives visitors the opportunity to see the works of outstanding Georgian scientists, writers and public figures, their personal belongings and libraries gathered inside the unique halls.
The National Center of Manuscripts will always have the full support of the Ministry and we will do everything to preserve the national treasure of Georgia - our magnificent manuscripts.
I heartily congratulate the National Center for Manuscripts, each of its employees and the entire community on this important date. I would like to express my utmost respect to the people employed at the centre, who are still faithfully serving a truly nationally important, noble cause!"