მიხეილ ჩხენკელი: „შედარებითი ლიტერატურის საერთაშორისო კონგრესი არის ძალიან მნიშვნელოვანი მოვლენა საქართველოს სამეცნიერო და კულტურულ ცხოვრებაში“
25.07.2022
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა შედარებითი ლიტერატურის საერთაშორისო კონგრესის (International Comparative Literature Congress) მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და აღნიშნა, რომ  ლიტერატურისა და კრიტიკის დარგში ამ უდიდესი სამეცნიერო და კულტურული ფორუმის თბილისში ჩატარება  უმნიშვნელოვანესი მოვლენაა.
მიხეილ ჩხენკელი: „შედარებითი ლიტერატურის საერთაშორისო კონგრესი აერთიანებს მსოფლიოს წამყვან კრიტიკოსებს, ლიტერატურათმცოდნეებს, კულტუროლოგებს, მთარგმნელებსა და მწერლებს. სწორედ ეს ხდის ღონისძიებას ასე უნიკალურს.
მინდა აღვნიშნო, რომ კონგრესს ხანგრძლივი ისტორია გააჩნია და გასული საუკუნის 60-იანი წლებიდან მოყოლებული გაიმართა მსოფლიოს სხვადასხვა ქალაქში. მე ნამდვილად მოხარული ვარ, რომ 2022 წელს თბილისი მსოფლიოს ამ შესანიშნავი ქალაქების სიას შეუერთდა.
მჯერა, რომ კონგრესი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს არა მხოლოდ ქართული ლიტერატურის, არამედ მთლიანად ქვეყნის ცნობადობის ამაღლებას საერთაშორისო დონეზე. აღსანიშნავია, რომ საქართველო პირველი პოსტსაბჭოთა ქვეყანაა, სადაც შედარებითი ლიტერატურის საერთაშორისო კონგრესი იმართება.
მინდა ხაზი გავუსვა წლევანდელი კონგრესის თემას - „მსოფლიოს ლიტერატურის გადააზრება: გლობალური და ლოკალური, ცენტრალური და მარგინალური" რომელიც მართლაც შესანიშნავ შესაძლებლობას იძლევა განხილულ იქნას თანამედროვე მსოფლიოსა და ქართული ლიტერატურის საკითხები. რაც შეეხება საერთაშორისო კონგრესის განსხვავებულ ფორმატს, იგი მორგებულია ქართული ლიტერატურის ინტერნაციონალიზაციის მასშტაბების გაზრდასა და ადგილობრივი კულტურის პოპულარიზაციაზე.
დარწმუნებული ვარ, შედარებითი ლიტერატურის საერთაშორისო კონგრესი იქნება ძალიან მნიშვნელოვანი მოვლენა საქართველოს სამეცნიერო და კულტურულ ცხოვრებაში. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მზადაა მხარი დაუჭიროს ასეთი მასშტაბის საერთაშორისო ღონისძიებებს, რათა ხელი შეუწყოს დარგის პროფესიონალებისა და ექსპერტების ჩართულობას და მათ გაერთიანებას მთელი მსოფლიოდან.
გისურვებთ წარმატებულ ღონისძიებებსა და ნაყოფიერ დისკუსიებს კონგრესის ფარგლებში!“
აღსანიშნავია, რომ შედარებითი ლიტერატურის საერთაშორისო კონგრესი ლიტერატურისა და კრიტიკის სფეროში ყველაზე მასშტაბურ და კომპეტენტურ სამეცნიერო და კულტურულ ფორუმად არის აღიარებული.
გასული საუკუნის 60-იანი წლებიდან  კონგრესი სამ წელიწადში ერთხელ ტარდება და როგორც წესი, წამყვან საუნივერსიტეტო ცენტრებში იმართება. კონგრესს სხვადასხვა დროს მასპინძლობდნენ ვენეცია, ტოკიო, პარიზი, ვენა, მაკაუ და ა.შ. სხვა ქალაქები. მათ რიგებს 2022 წელს თბილისი შეუერთდა.
კონგრესის თბილისში  გამართვის უფლება შედარებითი ლიტერატურის ქართულმა ასოციაციამ, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტთან თანამშრომლობით მოიპოვა. საბჭოს საბოლოო ოფიციალური გადაწყვეტილება, რომლის თანახმად საქართველოდან წარდგენილმა წინადადებამ გაიმარჯვა, 2019 წელს იქნა მიღებული, რაც საქართველოს მიმართ უდიდესი ნდობის გამოხატვაა.
კონგრესის ფორმატი ითვალისწინებს ათასობით დელეგატის მონაწილეობას - მსოფლიოს წამყვანი კრიტიკოსების, ლიტერატურათმცოდნეების, კულტუროლოგების, მთარგმნელების, მწერლების ჩართულობას. კონგრესის პლენარული მომხსენებლები, როგორც წესი, წარმოადგენენ მსოფლიოს წამყვან ლიტერატურულ ცენტრებს.
თემა - „მსოფლიო ლიტერატურების გადააზრება: გლობალური და ლოკალური, ცენტრალური და მარგინალური მიმართულებები", რომელიც დარგის წამყვან სპეციალისტებს შორის ინტენსიური კომუნიკაციისა და დიალოგის ფორმატში შეირჩა, კარგად მოერგო როგორც ქართული ლიტერატურისა და ლიტერატურათმცოდნეობის პრობლემებს, ასევე საერთაშორისო სტანდარტს.
ადგილობრივი მწერლობისა და კულტურის უკეთ გაცნობისა და პოპულარიზაციის მიზნით, კონგრესის ფორმატი ითვალისწინებს ინტერდისციპლინურ მოხსენებებს, ასევე სხვადასხვა სახის ვორკშოპებსა და თემატურ შეხვედრებს.
კონგრესის მხარდამჭერია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, თბილისის მერია, საკრებულო, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი,  თბილისში არსებული საერთაშორისო ორგანიზაციები და სხვა სახელმწიფო სტრუქტურები.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის საქართველო პირველი ქვეყანაა, რომელიც მსგავსი მასშტაბის ღონისძიებას მასპინძლობს.

Mikheil Chkhenkeli: "The International Congress of Comparative Literature brings together the world's leading critics, literary experts, cultural experts, translators and writers. This is what makes the event so unique.
I would like to point out that the congress has a long history and has been held in different cities of the world since the 60s of the last century. I am immensely pleased that in 2022, Tbilisi has joined the list of these great cities of the world.
I believe that the congress will significantly contribute to raising the awareness not only of Georgian literature, but also of the country as a whole at an international level. It should be noted that Georgia is the first post-Soviet country where the International Congress of Comparative Literature is held.
I would like to emphasize the theme of this year's congress - "Rethinking world literature: global and local, central and marginal" which really provides an excellent opportunity to discuss the issues of the modern world and Georgian literature. As for the format of the international congress this year, it has been adapted to facilitate the internationalization of Georgian literature and the local culture promotion.
I am sure that the International Congress of Comparative Literature will be a very important event in the scientific and cultural life of Georgia. The Ministry of Education and Science of Georgia is ready to support international events of this scale in order to expediate the involvement of professionals and experts in the field and their unification from all over the world.
I wish all of you a successful event and a fruitful discussion!"
It should be noted that the International Congress of Comparative Literature is recognized as the largest and most competent scientific and cultural forum in the field of literature and criticism.
Since the 1960s, the congress has been held once every three years and is usually held in leading university centres of the world. Venice, Tokyo, Paris, Vienna, Macau, and other important cities have hosted the Congress at different times. Tbilisi now has joined their ranks in 2022.
The right to hold the congress in Tbilisi was obtained by the Georgian Association of Comparative Literature in cooperation with the Tbilisi State University named after Ivane Javakhishvili and the Institute of Georgian Literature named after Shota Rustaveli. The final official decision of the Council was made in 2019, for which I am truly grateful.
The format of the congress envisages the participation of thousands of delegates - the involvement of the world's leading critics, literary experts, cultural experts, translators and writers. Plenary speakers of the Congress usually represent the leading literary centres of the world.
The theme - "Rethinking world literatures: global and local, central and marginal directions", which was chosen in the format of intensive communication and dialogue between the leading specialists in the field, was well adapted to the problems of Georgian literature and literary studies.
To better understand and promote local writing and culture, the format of the congress provides for interdisciplinary reports, as well as various workshops and thematic meetings.
The congress is supported by the Ministry of Education and Science of Georgia, Tbilisi City Hall, Local City Assembly, Shota Rustaveli National Science Foundation, international organizations, and other state structures in Tbilisi.