ბაკალავრიატის სტუდენტებისთვის კონკურსი „ნამდვილი თუ მოგონილი?!‘‘ გამოცხადდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით კომუნიკაციების კომისიამ და მედია აკადემიამ ბაკალავრიატის სტუდენტებისთვის კონკურსი – „ნამდვილი თუ მოგონილი?!‘‘ გამოაცხადა, რომლის მიზანს წარმოადგენს ახალგაზრდებში ლოგიკური და კრიტიკული აზროვნების, ანალიზისა და ფაქტების გადამოწმების, მედიაწიგნიერებისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების განვითარება.
სტუდენტებს კონკურსში მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობა 29 სექტემბრიდან 31 ოქტომბრის ჩათვლით ექნებათ.
კონკურსის წესების თანახმად, სტუდენტებმა მედიასივრცეში, მათ შორის ინტერნეტში, ტელევიზიასა და ბეჭდურ მედიაში გავრცელებული ის ყალბი ინფორმაცია (Fake News) უნდა აღმოაჩინონ, რომელიც ჯერ დადასტურებული არ ყოფილა. ამასთან, კონკურსანტებმა ამბის აღმოჩენის გზა უნდა წარმოადგინონ, გადაამოწმონ წყარო და პარალელურად დაადგინონ რეალური ფაქტები.
მნიშვნელოვანია, რომ კომუნიკაციების კომისია გარდა პრიზებისა, გამარჯვებულ და სხვა წარმატებულ სტუდენტებს კარიერულ განვითარებაშიც დაეხმარება. სტუდენტებს სერტიფიცირებული ტრენინგებით გადაამზადებს და კურსის გავლის შემდეგ მათ ტრენერის სტატუსს მიანიჭებს. ამასთან, მათ შესაძლებლობა ექნებათ, აქტიურად ჩაერთონ კომისიის მედიაწიგნიერების სხვადასხვა პროექტში და საკუთარი ცოდნა და გამოცდილება სტუდენტებსა და მოსწავლეებს გაუზიარონ როგორც სკოლებში, ისე უნივერსიტეტებში.
აღსანიშნავია, რომ კონკურსის პარალელურად კომუნიკაციების კომისია უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში BBC Academy-ის მასალების გამოყენებით ტრენინგებს ჩაატარებს. სესიების ფარგლებში სტუდენტები შეიძენენ ცოდნას მედიაში გავრცელებული ყალბი ინფორმაციის ანალიზისა და ფაქტების გადამოწმების გზების შესახებ. შეხვედრები კონკურსში მონაწილეობის მსურველ სტუდენტებს საკონკურსო ნაშრომის მომზადებაშიც დაეხმარება.
კონკურსანტებმა 31 ოქტომბრის ჩათვლით საკონკურსო ნაშრომი შემდეგი ბმულის გამოყენებით უნდა გამოაგზავნონ: https://tinyurl.com/namdvilitumogonili .

The contest "Real or imaginary?!" was announced for the undergraduate students
Students will have the opportunity to participate in the competition from September 29 to October 31.
According to the rules of the competition, students must find fake news that has not yet been verified in the media, including the Internet, television, and print media. At the same time, contestants must present the way to find the story, verify its source and at the same time establish the real facts.
The winners, who will be selected by a competent jury, will receive prizes - the first-place winner will receive an iPhone 14 Pro, the second place winner will receive an HP laptop, and the third place winner will receive an iPad 10.2.
It is important that the Communications Commission, apart from giving prizes, will also help the winners and other successful students in their career development. They will retrain students with certified trainings and after passing the course will give them the status of trainer. In addition, the winners will have the opportunity to actively participate in various media literacy projects of the Commission and share their knowledge and experience with students in schools and universities.
It should be noted that in parallel with the competition, the Communications Commission will conduct trainings using BBC Academy resources at higher educational institutions. Within the scope of the sessions, students will acquire knowledge about ways to analyse false information dissemination in the media and verify facts.
The competition rules and detailed information can be found on the Media Literacy Facebook page of the Communications Commission and the Commission and Media Literacy website.
The competition participants should send the contest paper using the following link: https://tinyurl.com/namdvilitumogonili.