მიხეილ ჩხენკელმა აზერბაიჯანელ კოლეგასთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი სამუშაო ვიზიტით აზერბაიჯანის დედაქალაქ ბაქოში იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში მინისტრმა შეხვედრა გამართა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის განათლების მინისტრთან ემინ ამრულაევთან, რომლის დროსაც მხარეებმა ქვეყნებს შორის განათლებისა და მეცნიერების სფეროში არსებულ ორმხრივ თანამშრომლობაზე ისაუბრეს და მათი გაღრმავების პერსპექტივებზე იმსჯელეს.
მიხეილ ჩხენკელმა მადლობა გადაუხადა კოლეგას მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის. შეხვედრისას მხარეებმა დადებითად შეაფასეს ორ ქვეყანას შორის პარტნიორობა, რაც ითვალისწინებს საქართველოში აზერბაიჯანულენოვანი სკოლების, აზერბაიჯანში კი ქართულენოვანი სკოლების მშობლიური ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოებით  უზრუნველყოფას. ასევე დადებითად შეფასდა შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო გამოცდების ცენტრს შორის არსებული თანამშრომლობა, რომლის ფარგლებშიც არაქართულენოვანი სკოლების აზერბაიჯანული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგებისათვის საგნის გამოცდის დავალებები შემუშავდა. აღსანიშნავია, რომ მხარეებს შორის პარტნიორობის შედეგად, მასწავლებლებს კარიერული წინსვლისა და ანაზღაურების ზრდის შესაძლებლობა მიეცათ.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო მასწავლებელთა ხელშეწყობას კვალიფიკაციის გაუმჯობესებისა და პროფესიული განვითარების მიმართულებით, მოსწავლეთა და სტუდენტთათვის მრავალფეროვანი გაცვლითი პროგრამების შეთავაზებას და სხვადასხვა ტიპის ახალგაზრდული ღონისძიებების ორგანიზებას.
მიხეილ ჩხენკელმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის განათლებისა და მეცნიერების სფეროში 2022 წლის თებერვალში გაფორმებულ მემორანდუმზე, რომელიც თანამშრომლობას ითვალისწინებს როგორც ზოგადი განათლების, ასევე, პროფესიული და უმაღლესი განათლების სფეროებში. დოკუმენტი ხელს უწყობს ორი ქვეყნის აკადემიურ წრეებს, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და პროფესიულ სასწავლებლებს შორის კავშირების გამყარებას, აგრეთვე, ქართული და აზერბაიჯანული ენისა და ლიტერატურის სწავლებას შესაბამის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში საბაკალავრო საფეხურზე.
თავის მხრივ, ემინ ამრულაევმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს მთავრობას და პირადად მიხეილ ჩხენკელს საქართველოში მცხოვრები აზერბაიჯანელების მხარდაჭერისათვის სახელმწიფო ენის სწავლების კუთხით, რაც მათ საქართველოს უნივერსიტეტებში სწავლისა და საზოგადოებაში უკეთ ინტეგრაციის შესაძლებლობას აძლევს.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, is on a working visit to Baku, the capital of Azerbaijan. Within the framework of the visit, the Minister held a meeting with the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrulayev, during which the parties talked about the bilateral cooperation between the countries in the field of education and science and discussed the prospects of their enhancement.
Mikheil Chkhenkeli thanked his colleague for many years of fruitful cooperation. During the meeting, the parties positively assessed the partnership between the two countries, which provides for the provision of native language and literature textbooks for Azerbaijani-language schools in Georgia, and for Georgian-language schools in Azerbaijan. The cooperation between the National Center for Evaluation and Examinations and the State Examinations Center of the Republic of Azerbaijan was also positively evaluated, within the framework of which subject-specific examination tasks were developed for teachers of Azerbaijani language and literature at non-Georgian-speaking schools. It should be noted that as a result of the partnership between the sides, teachers were given an unprecedented opportunity for career advancement and salary increase.
Furthermore, during the meeting, the sides also discussed teachers’ professional development, offering diverse exchange programs for students, and organizing various types of youth events jointly.
Mikheil Chkhenkeli emphasized the importance of the memorandum, signed between Georgia and Azerbaijan in the field of education and science in February 2022, which envisages cooperation in the fields of general education as well as vocational and higher education. The document promotes the strengthening of ties between the academic circles, higher educational institutions, and vocational schools of the two countries, as well as the teaching of Georgian and Azerbaijani language and literature in the respective higher educational institutions at the undergraduate level.
On his part, Emin Amrulaev thanked the Georgian government and personally Mikheil Chkhenkeli for supporting Azerbaijanis living in Georgia in terms of teaching the state language, which gives them the opportunity to study in Georgian universities and better integrate into society.