სახელმწიფო 100-ზე მეტ სამეცნიერო კვლევას დააფინანსებს
სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში გამარჯვებული 103 პროექტისა და ახალგაზრდა მეცნიერთათვის პრეზიდენტის სამეცნიერო გრანტების კონკურსში გამარჯვებული 31 პროექტისთვის ბიუჯეტიდან წელს  5 მილიონი ლარი დაიხარჯება.
1000-ზე მეტი დამოუკიდებელი საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების მიერ შეფასებული პროექტების დაფინანსების შესახებ გადაწყვეტილება სამეცნიერო საბჭომ 22 იანვარს დაამტკიცა. სამეცნიერო საგრანტო კონკურსებს ადმინისტრირებას  სსიპ საქართველოს ეროვნული სამენციერო ფონდი უწევს.
სამეცნიერო საბჭოს სხდომაზე განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, რომელიც თავმჯდომარის რანგში სხდომას პირველად უძღვებოდა, განაცხადა, რომ სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს მეცნიერების განვითარებისთვის. ”საგრანტო სისტემის შემოღებამ შესაძლებლობა მოგვცა პროექტში ჩართული მეცნიერების ხელფასი მინიმუმ ოცჯერ  გაიზარდოს. ამჟამად 350-ზე მეტ პროექტში ორი ათასზე მეტი მეცნიერი და ათასზე მეტი დამხამარე პერსონალია ჩართული. ყოველწლიურად სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სამეცნიერო კვლევების დაფინანსებაზე 20 მილიონ ლარამდე იხარჯება” - განაცხადა მინისტრმა.

The Government will Finance more than 100 Scientific Research Projects
In 2010, 5 million GEL will be allocated from the state budget to finance 103 scientific projects within the framework of the State Science Grant competition and 31 projects within the framework of the Presidential Grants competition for Young Scholars.
On 22 January, this decision was approved by the Scientific Board, based on the assessment of the international and local experts. The Georgia National Science Foundation (GNSF) administers the State Science Grant Competitions.
The scientific board meeting was presided over by the Minister of Education and Science Dimitri Shashkini. As he said, the Georgian Government does its best to further develop science. “Introduction of the state grant system enabled us to raise the salary of the scientists twenty as much. Currently, more than 2000 scientists and 1000 technical staff are engaged in more than 350 scientific projects. Up to 20 million GEL is allocated from the state budget annually to finance the scientific projects,” the Minister said.