მიხეილ ჩხენკელმა გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრი გახსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრი გახსნა. მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციისა და ევროპულ სამეცნიერო სივრცესთან ინტეგრაციის კუთხით გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრის დაფუძნების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოხარული ვარ, რომ მაქვს პატივი, თქვენთან ერთად მივიღო მონაწილეობა ამ უაღრესად მნიშვნელოვან ღონისძიებაში, სადაც გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზე ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრის გახსნას ეყრება საფუძველი.
მოგეხსენებათ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, მიმდინარე წლის 2 ნოემბრიდან 4 ნოემბრის ჩათვლით ჩვენს ქვეყანაში პირველად ჩატარდება „ღია მეცნიერების ფორუმი“, რომელიც ევროკავშირის მხარდაჭერით, სამმხრივი შეხვედრის ფორმატში – ევროკომისიისა და ევროპის ღია მეცნიერების ღრუბლის ასოციაციის მონაწილეობით გაიმართება. სწორედ აღნიშნული ფორუმის ფარგლებში ფუძნდება გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრი, რაც ნამდვილად გამორჩეული მოვლენა გახლავთ საქართველოს საუნივერსიტეტო ისტორიაში.
გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მდიდარი ტრადიციების მქონე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა, რომელიც რეგიონის მასშტაბით უკვე მრავალი წელია ემსახურება ჰუმანიტარული მეცნიერებების სწავლებისა და ამ მიმართულებით სამეცნიერო კვლევების განვითარების საქმეს.
2022 წელი გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტისთვის ნამდვილად განსაკუთრებულია – მიმდინარე წელს უნივერსიტეტმა წარმატებით გაიარა ავტორიზაცია და აიმაღლა სტატუსი, რაც უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას სადოქტორო პროგრამების განხორციელების შესაძლებლობას აძლევს. დარწმუნებული ვარ, ამ ყველაფერთან ერთად, ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრის დაფუძნება  უნივერსიტეტისთვის კიდევ ერთი ქმედითი ნაბიჯი იქნება  მიმდინარე სამეცნიერო პროცესების ინტერნაციონალიზაციისა და ევროპულ სამეცნიერო სივრცესთან დაახლოების მიმართულებით. მსურს, ეს უმნიშვნელოვანესი მოვლენა განსაკუთრებით მივულოცო გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლებს,  აკადემიურ პერსონალს, ახალგაზრდა მეცნიერებსა და სტუდენტებს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აგრძელებს მუშაობას ღია მეცნიერების ეროვნული პოლიტიკის, ეროვნული სტრატეგიისა და EOSC (European Open Science Cloud)-ის ეროვნული პლატფორმის განვითარების კუთხით, რაც ჩვენი ქვეყნის სამეცნიერო სივრცის  ევროპული ღია მეცნიერების ერთიან კონტექსტში გააზრების წინაპირობას წარმოადგენს.
ღია მეცნიერების პოლიტიკის ხელშეწყობა ევროკავშირის ყველაზე დიდი კვლევითი და ინოვაციური ჩარჩო პროგრამის Horizon Europe-ის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. უახლესი ცოდნის გავრცელების, სამეცნიერო კვლევებისა და ინოვაციების ეკოსისტემის მხარდაჭერის მიზნით, ევროკომისია მთელ რიგ ღონისძიებებს ახორციელებს, მათ შორის – ევროპის ღია მეცნიერების ღრუბლის ინიციატივას, რაც სხვადასხვა ელექტრონული სერვისის შექმნის გზით ევროპის სამეცნიერო-კვლევითი სივრცის გაერთიანებას ისახავს მიზნად.
სიმბოლურია, რომ გასულ წელს გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  Horizon Europe-ის საგრანტო ოფისი გავხსენით, რომელიც ევროკავშირის საგრანტო კონკურსებში ქართველ მეცნიერთა წარმატებულ მონაწილეობას უწყობს ხელს და რეგიონის საჭიროებებს ემსახურება.
მინდა, კვლევისა და ინოვაციების სფეროში ევროპულ სამეცნიერო ცენტრებთან თანამშრომლობის გაღრმავების თვალსაზრისით, კიდევ ერთხელ გავუსვა ხაზი Horizon Europe-ის წევრობის მნიშვნელობას. მოგეხსენებათ, 2021 წელს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის უშუალო ჩართულობით, საქართველო ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალი ჩარჩო პროგრამის, Horizon Europe-ის წევრი გახდა. ასოცირების საერთაშორისო შეთანხმებას ბრიუსელში საზეიმო ვითარებაში მოვაწერეთ ხელი და სწორედ აღნიშნული დოკუმენტის საფუძველზე საქართველოში Horizon Europe-ის ეროვნული ოფისი დავაფუძნეთ, რაც ჩვენს მეცნიერებს შესაძლებლობას აძლევს, ისარგებლონ ზუსტად იმავე პირობებითა და უფლებებით, როგორიც აქვთ მათ კოლეგებს ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან.
მნიშვნელოვანია, რომ გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრი დაარსების დღიდან დაიწყებს თანამშრომლობას გოეთეს სახელობის ფრანკფურტის უნივერსიტეტის ემპირიული ენათმეცნიერების ინსტიტუტთან, რომელიც ციფრული ჰუმანიტარიის უმძლავრესი კერაა მსოფლიოში. მხარეებს შორის პარტნიორობის გაძლიერების მიზნით „ღია მეცნიერების ფორუმის“ ფარგლებში შესაბამისი მემორანდუმიც გაფორმდება, რომლის საფუძველზეც გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ფრანკფურტის უნივერსიტეტის ემპირიული ენათმეცნიერების ინსტიტუტი ერთობლივ სამეცნიერო და საგანმანათლებლო პროექტებს განახორციელებენ.
გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრის დაფუძნება, კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი წინ გადადგმული ნაბიჯია საქართველოს ევროკავშირის წევრობისკენ მიმავალ გზაზე. ეს გახლავთ თვალსაჩინო მაგალითი იმისა, რომ საქართველოს სამეცნიერო სფერო ევროპული კვლევითი სივრცის განუყოფელი ნაწილია.“
მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ახალი ბიბლიოთეკის მშენებლობაზეც ისაუბრა. როგორც მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით, მიმდინარე წლის ნოემბერში იწყება მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტის განხორციელება. შედეგად, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტს მალე ექნება ბიბლიოთეკის სრულიად ახალი შენობა, რომელიც საერთაშორისო სტანდარტებს დააკმაყოფილებს და სტუდენტებს სწავლისათვის კომფორტულ პირობებს შეუქმნის. ახალ შენობაში განთავსდება ახალგაზრდული ცენტრი, რომელიც, სტუდენტების მონაწილეობით სხვადასხვა საგანმანათლებლო შინაარსის ღონისძიების ჩატარებით, სტუდენტურ ცხოვრებას კიდევ უფრო მეტად მრავალფეროვანს გახდის.
ღონისძიების ფარგლებში გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის, ისტორიკოსის, გიორგი სოსიაშვილის წიგნის „პატარა ლიახვის ხეობის ისტორია“ პრეზენტაციაც გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ ნაშრომი ფუნდამენტური ხასიათის გამოკვლევას წარმოადგენს და ისტორიული გეოგრაფიის, ლოკალური ისტორიისა და მხარეთმცოდნეობით სფეროს განეკუთვნება. მასში დაწვრილებითაა შესწავლილი პატარა ლიახვის ხეობის როგორც ოკუპირებული, ისე საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლების სამეურნეო-კულტურული განვითარების ისტორია, დემოგრაფიული მონაცემები, მოსახლეობის განსახლება თუ საქმიანობა, სამიმოსვლო გზები, მატერიალური კულტურის ძეგლები და მათზე შემორჩენილი წარწერები.
ციფრული ჰუმანიტარიის ცენტრის გახსნის ცერემონიას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ მახარაშვილი, მოადგილეები ნუნუ მიცკევიჩი და ვალერიან გობრონიძე, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული მიხეილ შაყულაშვილი და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი  ჯაბა სამუშია.
„ღია მეცნიერების ფორუმი“ საქართველოში პირველად 2022 წლის 2 ნოემბრიდან 4 ნოემბრის ჩათვლით გაიმართება და მასში მონაწილეობას მიიღებენ ევროკომისიის, ევროპის ღია მეცნიერების ღრუბლისა და ევროკავშირის წევრი და ასოცირებული ქვეყნების წარმომადგენლები. აღნიშნული ფორუმი მიზნად ისახავს, სამმხრივი შეხვედრების ფორმატში ღია მეცნიერების ღრუბლის ეროვნული პოლიტიკისა და სტრატეგიის შემუშავება-განვითარებას, მის პოპულარიზაციასა და ეროვნულ დონეზე EOSC-ის ელჩების გადამზადებას.

Mikheil Chkhenkeli opened the Digital Humanities Center at Gori State University
Mikheil Chkhenkeli: "I am glad to have the Honor to participate with you in this extremely important event, where the foundation is laid for the opening of the Digital Humanities Center on the premises of Gori State University.
As you know, owing to the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, from November 2 to November 4 this year, the "Open Science Forum" will be held for the first time in our country, which will be held with the support of the European Union, in the format of a tripartite meeting - with the participation of the European Commission and the European Open Science Cloud Association. It is within the mentioned forum that the Digital Humanities Center was established at Gori State University, which is a truly outstanding event in the university history of Georgia.
Gori State University is a higher educational institution with rich traditions, which has been serving the teaching of humanitarian sciences and the development of scientific research in this direction for many years throughout the region.
The year 2022 is special for Gori State University - this year the university successfully passed the authorization and raised its status, which gives the higher educational institution the opportunity to implement doctoral programs. I am sure that, along with all this, the foundation of the Digital Humanities Center will be another effective step for the university in the direction of internationalization of the current scientific processes and bringing it closer to the European scientific space. I would like to especially congratulate the employees, the faculty, and students at Gori State University on this most important event.
The Ministry of Education and Science of Georgia continues to work on the development of the national open science policy, national strategy and the EOSC (European Open Science Cloud) national platform, which is a prerequisite for understanding the scientific space of our country in the unified context of European open science.
Promoting an open science policy is one of the top priorities of Horizon Europe, the EU's largest research and innovation framework program. In order to support the dissemination of the latest knowledge, scientific research and innovation ecosystem, the European Commission implements a number of measures, including the European Open Science Cloud initiative, which aims to unify the European scientific and research space through the creation of various electronic services.
It is symbolic that last year we opened the Horizon Europe grant office at Gori State University, which promotes the successful participation of Georgian scientists in EU grant competitions and serves the needs of the region.
I would like to emphasize once again the importance of Horizon Europe membership in terms of deepening cooperation with European scientific centres in the field of research and innovation. As you know, in 2021, with the direct involvement of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili, Georgia became a member of the European Union's new research and innovation framework program, Horizon Europe. We signed the International Association Agreement in a solemn ceremony in Brussels, and based on this document we established the Horizon Europe national office in Georgia, which gives our scientists the opportunity to enjoy exactly the same conditions and rights as their colleagues from EU member states.
It is important that the Digital Humanities Center of Gori State University will start cooperation with the Institute of Empirical Linguistics of the Goethe University of Frankfurt, which is the most powerful centre of digital humanities in the world, from the day of its establishment. In order to strengthen the partnership between the parties, a relevant memorandum will be signed within the framework of the "Open Science Forum", on the basis of which the Gori State University and the Institute of Empirical Linguistics of the University of Frankfurt will implement joint scientific and educational projects.
The establishment of the Digital Humanities Center at Gori State University is another important step forward on Georgia's path to EU membership. This is a visible example of the fact that the scientific field of Georgia is an integral part of the European research space."
During his speech, the minister also spoke about the construction of a new library at Gori State University. As Mikheil Chkhenkeli pointed out, with the financial support of the Ministry of Education and Science of Georgia, the implementation of a large-scale infrastructural project begins in November of this year. As a result, Gori State University will soon have a completely new library building that will meet international standards and create comfortable conditions for students to study. A youth centre will also be located in the new building, which will make student life even more diverse by holding events of various educational content.
Within the framework of the event, the presentation of the book "History of Little Liakhvi Gorge" by historian Giorgi Sosiashvili, rector of Gori State University, was held. It should be noted that the work is a fundamental investigation and belongs to the field of historical geography, local history and local knowledge. In it, the history of the agricultural and cultural development of the villages of the Little Liakhvi valley, both occupied and adjacent to the occupation line, demographic data, settlement and activities of the population, three-way roads, monuments of material culture and the inscriptions left on them are studied in detail.
The opening ceremony of the Digital Humanities Center was also attended by Tamar Makharashvili, Nunu Mitskevichi and Valerian Gobronidze, Mikheil Shakulashvili - Shida Kartli State Trustee and Jaba Samushia – Acting rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
"Open Science Forum" will be held in Georgia for the first time from November 2 to November 4, 2022, and representatives of the European Commission, the European Open Science Cloud, and the member and associated countries of the European Union will participate in it. This forum aims to develop the national policy and strategy of the open science cloud in the format of tripartite meetings, promote it and train EOSC ambassadors at the national level.