მიხეილ ჩხენკელმა ირანის ახლად დანიშნულ ელჩთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ირანის ისლამური რესპუბლიკის ახლად დანიშნულ საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, მაჰმუდ ადიბს უმასპინძლა და თანამდებობაზე დანიშვნა პირადად მიულოცა.
შეხვედრის ფარგლებში მიხეილ ჩხენკელმა საქართველოში განათლების ყველა საფეხურზე მიმდინარე რეფორმებზე ისაუბრა და ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩს ბოლო წლებში განხორციელებული მასშტაბური საგანმანათლებლო პროექტები გააცნო.
მინისტრმა ელჩს მადლობა გადაუხადა თანამშრომლობისთვის და იმ ერთობლივი პროექტებისთვის, რომლებსაც სამინისტრო ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან პარტნიორობით უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით უკვე მრავალი წელია წარმატებით ახორციელებს.
საუბრისას მხარეებმა საქართველოსა და ირანის ისლამურ რესპუბლიკას შორის არსებული პარტნიორობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს და სამეცნიერო კავშირების გაძლიერების საკითხებზეც იმსჯელეს.
თავის მხრივ, ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩმა მეცნიერებისა და განათლების განვითარების ხელშეწყობის კუთხით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან აქტიური თანამშრომლობის მზაობა გამოთქვა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოში ირანის ისლამური რესპუბლიკის საელჩოს მესამე მდივანი სეიედ მოჯთაბა მუსავი და მრჩეველი კულტურის საკითხებში, აჰმად ალი მეჰრი არდესტანი.

Mikheil Chkhenkeli held an introductory meeting with the newly appointed ambassador of Iran
Within the framework of the meeting, Mikheil Chkhenkeli spoke about the ongoing reforms at all levels of education in Georgia and introduced the ambassador of the Islamic Republic of Iran to the large-scale educational projects implemented in recent years.
The Minister thanked the Ambassador for the cooperation and the joint projects that the Ministry in partnership with the Islamic Republic of Iran in the field of higher education and science has been successfully implementing for many years.
During the conversation, the parties discussed the prospects of deepening the existing partnership between Georgia and the Islamic Republic of Iran and discussed the issues of strengthening scientific ties.
On his part, the ambassador of the Islamic Republic of Iran expressed his willingness to actively cooperate with the Ministry of Education and Science of Georgia in terms of promoting the development of science and education.
The meeting held at the Ministry of Education and Science of Georgia was also attended by the third secretary of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Georgia, Seyed Mojtaba Mousavi, and the adviser on cultural issues, Ahmad Ali Mehri Ardestani.