მიხეილ ჩხენკელი: „2022-2023 სასწავლო წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ სკოლის მოსწავლეებს მნიშვნელოვანი სიახლეები შესთავაზა“
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მინისტრის საათის ფორმატში სიტყვით გამოსვლისას პარლამენტის წევრებს  ზოგადი განათლების განვითარების ხელშეწყობის მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები და სამომავლო გეგმები გააცნო.
მიხეილ ჩხენკელმა განსაკუთრებული ყურადღება  იმ ახალ ინიციატივებზე გაამახვილა, რომლებიც საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში 2022-2023 სასწავლო წლისთვის განხორციელდა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ახალი სასწავლო წელი სკოლებში მნიშვნელოვანი სიახლეებით დაიწყო. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის ერთობლივი გადაწყვეტილებით, პირველ კლასში დარეგისტრირების შესაძლებლობა მიეცათ ბავშვებს, რომლებსაც 6 წელი 30 სექტემბრის ჩათვლით შეუსრულდათ. პირველკლასელთა გაზრდილი რაოდენობის გათვალისწინებით, სამინისტრომ დამატებით უზრუნველყო სკოლების შესაბამისი საგანმანათლებლო რესურსითა და ინვენტარით აღჭურვა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით, სწავლის დაწყების პირველ დღეს ყველა საჯარო სკოლაში საქართველოს ჰიმნი გაჟღერდა და დროშა აღიმართა.
2022-2023 სასწავლო წლიდან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში „საქართველოს ისტორია“ დამოუკიდებელ საგნად შეისწავლება. ისტორიკოსებით დაკომპლექტებულმა ჯგუფმა გადაამუშავა საქართველოს ისტორიის სტანდარტი და განხორციელდა შესაბამისი სახელმძღვანელოს გრიფირება. შედეგად, ახალგაზრდები საშუალო საფეხურზე საქართველოს ისტორიას  უძველესი დროიდან დღემდე უწყვეტად, სიღრმისეულად შეისწავლიან.
ახალი სასწავლო წლიდან მოსწავლეები ჭადრაკს პირველ კლასში სავალდებულო საგნად სწავლობენ. სამინისტროსა და ჭადრაკის ფედერაციის თანამშრომლობით, პროექტში ჩართულია 4000-ზე მეტი გადამზადებული პედაგოგი, რომლებიც სკოლებში ჭადრაკის გაკვეთილებს ატარებენ. ამასთანავე, მომზადებულია შესაბამისი ელექტრონული სასწავლო რესურსი, რომლის განვითარება მოსწავლეთა პროგრესის შესაბამისად მიმდინარეობს.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს ერთობლივი ძალისხმევით, 2022-2023 სასწავლო წლიდან საჯარო სკოლებში ახალი საგანმანათლებლო პროექტის „სამხედრო საქმის“ პილოტირება დაიწყო, რომელშიც მაღალმთიანი რეგიონების 18 სკოლის საბაზო საფეხურის  300-ზე მეტი მოსწავლეა ჩართული. მოსწავლეებს გაკვეთილს სპეციალურად გადამზადებული სხვადასხვა წოდების მქონე  მოქმედი სამხედრო ოფიცრები უტარებენ.
გაფართოვდა საგანმანათლებლო პროექტის „თავდაცვა და უსაფრთხოება“ მასშტაბი. საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან პარტნიორობით, პროექტში ამჟამად 40 სკოლაა ჩართული. კურსის ფარგლებში მოსწავლეები იღებენ ცოდნას ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორებიცაა: სამოქალაქო უსაფრთხოება, შესაძლო საფრთხეების წყაროები, საერთაშორისო მისიები, საქართველოს თავდაცვის სისტემა და თავდაცვის ძალების საქმიანობა.“
მინისტრმა ხაზი გაუსვა მოსწავლეებში ჯანსაღი ცხოვრების დამკვიდრების მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეებისთვის სპორტის მიმართულებებს, ე.წ. „თეგ რაგბი“, ანუ უკონტაქტო რაგბი დაემატა. 4000 გადამზადებული სპორტის მასწავლებელი, რაგბის ელემენტების გამოყენებით სპეციალური ვარჯიშებით უზრუნველყოფს თითოეული მოსწავლის სწორ ფიზიკურ განვითარებას.
როგორც მიხეილ ჩხენკელმა განაცხადა, კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი სიახლეა ის, რომ II-VI კლასების მოსწავლეებისთვის კომპიუტერული ტექნოლოგიების სწავლება სავალდებულო გახდა და სკოლებში დაწყებითი კლასებიდანვე შეისწავლება პროგრამირების ელემენტები, რაც უზრუნველყოფს მოსწავლეებში ალგორითმული აზროვნების განვითარებასა და გაძლიერებას.
მინისტრის განცხადებით, მოსწავლეებისთვის ინგლისური ენის პრაქტიკაში გამოყენების ხელშეწყობისთვის 2022-2023 სასწავლო წლიდან საპილოტე 50 სკოლის V-VI კლასის მოსწავლეები, გრიფირებულ სახელმძღვანელოსთან ერთად, დამატებით მაკმილანის გამომცემლობის მათემატიკის ბილინგვური სახელმძღვანელოებით სარგებლობენ. საპილოტე პროგრამის ფარგლებში გადამზადდა 60-ზე მეტი ინგლისური ენის მცოდნე მათემატიკის მასწავლებელი. პროექტი მოიცავს სასწავლო პროცესში სწავლების მართვის სისტემის ინტეგრირებას, რაც საშუალებას აძლევს მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს, ელექტრონულად მართონ საკუთარი პროფილი და თვალი ადევნონ პროგრესს.
მიხეილ ჩხენკელმა სკოლებში პროექტებით სწავლების დანერგვის ხელშეწყობაზეც ისაუბრა. მისი თქმით, 2022 წელს საშუალო საფეხურს დაემატა სავალდებულო პროექტები ხელოვნებასა და მუსიკაში. აღნიშნული მიდგომა მოსწავლეებში შემოქმედებითობისა და კრიტიკული აზროვნების განვითარებას შეუწყობს ხელს. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, პროექტებით სწავლება მიმდინარეობს ასევე სამოქალაქო განათლების მიმართულებითაც და თითოეულ საგანში პროექტის შერჩევა მოსწავლეებთან შეთანხმებით, მათი ინტერესების გათვალისწინებით ხდება.
მნიშვნელოვანია, რომ არაფორმალური განათლების მხარდაჭერის მიმართულებით არაერთი პროექტი ხორციელდება. მათ შორის, მიხეილ ჩხენკელის განცხადებით, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით განახლდა მოსწავლეთა ახალგაზრდული ბანაკები და 2023 წლისთვის აღნიშნული ინიციატივის მასშტაბები კიდევ უფრო მეტად გაფართოვდება.
რაც შეეხება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომლობით შექმნილ უნიკალურ პროექტს „პირველი არხი განათლება“, აღსანიშნავია, რომ 2023 წლისთვის განახლდება აღნიშნული ტელეარხის პროგრამა და ორიენტირებული იქნება საზოგადოებისთვის კიდევ უფრო მეტი შემეცნებითი ხასიათის გადაცემების შეთავაზებაზე.
მიხეილ ჩხენკელმა სიტყვით გამოსვლისას საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებზე ქართველი მოსწავლეების წარმატებას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ მათი კონკურენტუნარიანობა საერთაშორისო ასპარეზზე ყოველწლიურად იზრდება. მისი თქმით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აგრძელებს მოსწავლეების ხელშეწყობის მიზნით სხვადასხვა მხარდამჭერი პროექტის განხორციელებას. ამ მიმართულებით აღსანიშნავია, რომ სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს მხარდაჭერითა და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის ორგანიზებით სკოლის მოსწავლეებისთვის ყოველწლიურად ტარდება ათასწლეულის ინოვაციის შესანიშნავი კონკურსი, რომელიც თანამედროვე ტექნოლოგების, ინჟინრებისა და გამომგონებლების ხელშეწყობას ემსახურება. აღნიშნულ კონკურსში პირველ ადგილზე გასული მოსწავლეები  აშშ-ში NASA-ს საზაფხულო ბანაკში მიემგზავრებიან.
აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეების ფსიქო-სოციალური და ემოციური მხარდაჭერის მიზნით, სკოლებში ძლიერდება სოციალური კომპონენტი. განათლების სისტემაში სოციალური მუშაკებისა და ფსიქოლოგების საქმიანობა ხელს უწყობს საგანმანათლებლო პროცესებში მოსწავლეების ჩართულობისთვის ხელისშემშლელი ფაქტორების აღმოფხვრას. სისტემაში სოციალური მუშაკებისა და მანდატურების რაოდენობა ეტაპობრივად იზრდება. ახალი სასწავლო წლიდან დამატებით კიდევ 85 საჯარო სკოლას ჰყავს საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატური. ასევე, იზრდება საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სოციალური მუშაკების რაოდენობა, რომლებიც სკოლის მოსწავლეებს, მათ მშობლებს, პედაგოგებსა და საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლებს საჭირო სოციალურ მომსახურებას უწევენ. 2022-2023 სასწავლო წლის ბოლომდე განათლების სისტემაში სოციალურ მუშაკთა რაოდენობა კიდევ უფრო გაიზრდება.

Mikheil Chkhenkeli: "In the 2022-2023 academic year, the Ministry of Education and Science of Georgia offered important news to its students"
Mikheil Chkhenkeli focused special attention on the new initiatives that were implemented in the general educational institutions of Georgia for the 2022-2023 academic year.
Mikheil Chkhenkeli: "The new school year started with important news at schools. According to the joint decision of the Ministry of Education and Science of Georgia and the Education and Science Committee of the Parliament of Georgia, children who turned 6 years old by September 30 were given the opportunity to register for the first grade. Taking into account the increased number of first-graders, the Ministry additionally ensured the equipping of schools with appropriate educational resources and equipment.
Owing to the initiative of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili, on the first day of school, the Georgian national anthem was played and the flag raised at all public schools.
From the 2022-2023 academic year, "History of Georgia" will be studied as an independent subject at general educational institutions. A group of historians reworked the standard of Georgian history, and the relevant textbook was drafted. As a result, young people at the secondary level will study the history of Georgia from ancient times to the present in depth.
Since the new academic year, students have been studying chess as a compulsory subject in the first grade. With the cooperation of the Ministry and the Chess Federation, the project involves more than 4,000 trained teachers who conduct chess lessons at schools. In addition, an appropriate electronic learning resource has been prepared, the development of which is taking place according to the progress of the students.
Additionally, owing to the initiative of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili, with the joint efforts of the Ministry of Education and Science and the Ministry of Defence, the piloting of a new educational project "Military Case" has begun.
Moreover, the scope of the educational project "Defence and Security" has been expanded. In partnership with the Ministry of Defence of Georgia, 40 schools are currently involved in the project. Within the framework of the course, students gain knowledge about such important issues as: civil security, sources of possible threats, international missions, the defence system of Georgia and the activities of the defence forces."
The minister emphasized the importance of establishing a healthy life among students and noted that sports directions for elementary school students, the so-called "Tag Rugby", i.e. non-contact rugby, has been added. 4,000 trained sports teachers, using rugby elements with special exercises, ensure the correct physical development of each student.
As Mikheil Chkhenkeli stated, another important news is that the teaching of computer technologies has become mandatory for students of II-VI grades, and programming elements will be studied at schools from the elementary stage, which ensures the development and strengthening of algorithmic thinking among students.
According to the minister, in order to promote the use of the English language from the 2022-2023 school year, the V-VI grade students of the 50 pilot schools will additionally use the bilingual mathematics textbooks of Macmillan publishing house, along with the written textbook. Within the framework of the pilot program, more than 60 English-speaking mathematics teachers were trained. The project involves integrating a learning management system into the learning process, allowing teachers and students to electronically manage their own profiles and track progress.
Mikheil Chkhenkeli also spoke about promoting the implementation of project-based teaching in schools. According to him, in 2022, compulsory projects in art and music were added to the secondary level. The mentioned approach will contribute to the development of creativity and critical thinking among students. As the minister mentioned, project-based teaching is also carried out in the direction of civic education, and the selection of a project in each subject is done in agreement with the students, taking into account their interests.
It is important that many projects are implemented in the direction of supporting non-formal education. Among them, according to Mikheil Chkhenkeli, in cooperation with the Ministry of Culture, Sports and Youth, the youth camps of students were renewed and by 2023, the scale of the mentioned initiative will be expanded even more.
As for the unique project "First Channel Education" created by the cooperation of the Ministry of Education and Science of Georgia and the Public Broadcaster, it should be noted that by 2023 the program of the mentioned TV channel will be updated and will be focused on offering even more educational programs to the public.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli emphasized the success of Georgian students at the international educational Olympiads and noted that their competitiveness in the international arena is increasing every year. According to him, the Ministry of Education and Science of Georgia continues to implement various supporting projects in order to promote students. In this regard, it should be noted that with the support of the Ministry and the Embassy of the United States of America and the organization of the Millennium Challenge Fund, a Millennium Innovation Competition is held for schoolchildren every year, which serves to promote modern technologists, engineers and inventors. The students who won the first place in this competition visit the NASA summer camp in the USA.
It should be noted that in order to provide psycho-social and emotional support to students, the social component is being strengthened in schools. The activities of social workers and psychologists in the educational system contribute to the elimination of factors hindering the involvement of students in educational processes. The number of social workers and resource officers in the system is gradually increasing. From the new academic year, 85 more public schools have an educational institution trustee. Also, the number of social workers in educational institutions is increasing, providing necessary social services to schoolchildren, their parents, teachers and representatives of educational institutions. By the end of the 2022-2023 school year, the number of social workers in the education system will increase even more.