საჯარო სკოლის დირექტორობის მსურველთა ტესტირების ჩატარების თარიღი განისაზღვრა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საჯარო სკოლის დირექტორობის მსურველთათვის  კონკურსის პირველ ეტაპს იწყებს.  რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ საჯარო სკოლის დირექტორობის მსურველთათვის  ამჯერად ტესტირების თარიღი, დრო და გამოცდის ხანგრძლივობა განისაზღვრა. ტესტირება ელექტრონული ფორმით 2023  წლის 22 იანვარს ერთ სესიად ჩატარდება. ტესტირების დაწყების დროა 12:00 საათი.
დირექტორობის მსურველები საგამოცდო ცენტრში რეგისტრაციისათვის ტესტირების დაწყებამდე ერთი საათით ადრე უნდა გამოცხადდნენ და თან უნდა იქონიონ პირადობის მოწმობა ან პასპორტი. დაგვიანების, პირადობის მოწმობის ან პასპორტის არქონის შემთხვევაში აპლიკანტები ტესტირებაზე არ დაიშვებიან.
ტესტირებაში მონაწილეობის შესაძლებლობა ექნებათ იმ პირებს, რომლებმაც 2020 წლის 3 თებერვლიდან 17 თებერვლის ჩათვლით და 2022 წლის 24 ოქტომბრიდან 16 დეკემბრის ჩათვლით გაიარეს რეგისტრაცია, ამასთან, განცხადებით არ მოითხოვეს რეგისტრაციის გაუქმება და რეგისტრაციისათვის გადახდილი თანხის უკან დაბრუნება.
ტესტირების ხანგრძლივობა შეადგენს 5 საათს. რაც შეეხება, მხედველობის პრობლემის მქონე დირექტორობის მსურველებს, მათ დამატებით კიდევ 30 წუთი მიეცემათ. ტესტირების დროის გახანგრძლივების მიზნით, მხედველობის პრობლემის მქონე პირებმა წინასწარ უნდა მიმართონ სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემას და წარმოადგინონ შესაბამისი განაცხადი მხედველობის შესახებ სამედიცინო დასკვნასთან ერთად.
ინფორმაცია საგამოცდო ცენტრების შესახებ გამოქვეყნდება 2023  წლის 17 იანვარს ვებგვერდზე – https://directors.mes.gov.ge.
ტესტირების წარმატებით გავლის შემთხვევაში დირექტორობის მსურველები გადავლენ სერტიფიცირების მომდევნო ეტაპზე, რომელიც გასაუბრებას გულისხმობს.
შეგახსენებთ, რომ დირექტორობის მსურველთა საგამოცდო პროგრამა და ტესტის ნიმუშები 2022 წლის 24 ოქტომბრიდან ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე https://directors.mes.gov.ge, ხოლო ჩატარებული ვებინარების ჩანაწერების ნახვა შესაძლებელია ვებგვერდზე – https://el.ge/webinars/subjects/101?filter=ended.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთ პრიორიტეტს სკოლის დირექტორის თანამდებობაზე, ჯანსაღი კონკურენციის პირობებში, მაღალკვალიფიციური და ღირსეული კადრების მოზიდვა წარმოადგენს. ამ მიმართულებით ბოლო წლებში არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა. მათ შორის, სამინისტრომ დირექტორობისა და სკოლების მართვის ახალი კონცეფცია შეიმუშავა, რომლის საფუძველზეც 2022 წელს საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით, სკოლის დირექტორის განახლებული სტანდარტი მომზადდა.

Applicants must appear at the examination centre one hour before the beginning of the test for registration and must bring an identity card or passport with them. Applicants will not be admitted to the test if they are late, or do not have an ID card or a passport.
Those individuals who registered from February 3, 2020 to February 17, 2020 and from October 24 to December 16, 2022, and did not request cancellation of registration and return of the money paid for registration, will be able to participate in the test.
Duration of testing is 5 hours. Those individuals with eyesight and/or vision problems, will be given an additional 30 minutes. In order to extend the testing time, persons with vision problems must apply in advance to the Education Management Information System of the Ministry of Education and submit an appropriate application along with a medical report.
Information about examination centres will be published on January 17, 2023 on the following website - https://directors.mes.gov.ge.
In case of successful passing of the test, the applicants for directorship will move to the next stage of certification, which involves an interview.
We remind you that the exam program and test samples for director candidates are available on the website https://directors.mes.gov.ge from October 24, 2022, and the recordings of the conducted webinars can be viewed on the website - https://el.ge/webinars/subjects/101? filter=ended.
One of the priorities of the Ministry of Education and Science of Georgia is to attract highly qualified and worthy personnel to the position of school principal, under conditions of healthy competition. Several important steps have been taken in this direction in recent years. Among them, the Ministry developed a new concept school management, based on which, in 2022, in cooperation with international partners, the updated standard of the school director was prepared.