ფორმალურ განათლებაში მედიაწიგნიერების ინტეგრირების ხელშეწყობის პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა,  გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელ ღასან ხალილთან და კომუნიკაციების კომისიის წევრ ნათია კუკულაძესთან ერთად, ფორმალურ განათლებაში მედიაწიგნიერების ინტეგრირების ხელშეწყობის პროექტის პრეზენტაციაში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიების ფარგლებში პროექტში ჩართულ მასწავლებლებს, რომლებმაც სპეციალური ტრენინგები გაიარეს, შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
გიორგი ამილახვარმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, სკოლებში მედიაწიგნიერების სწავლების გაძლიერების კუთხით პროექტის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და კომუნიკაციების კომისიასა და გაეროს ბავშვთა ფონდს თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა.
გიორგი ამილახვარი: „თანამედროვე ტექნოლოგიების ეპოქაში მაშინ, როდესაც ახალგაზრდებს დიდი რაოდენობით ინფორმაციაზე მიუწვდებათ ხელი, აუცილებელია, მოზარდებს ჰქონდეთ ინფორმაცია ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორებიცაა: დეზინფორმაცია, ინტერნეტის უსაფრთხოება, სიტყვის თავისუფლება, მედიის მიუკერძოებლობის სტანდარტები და სხვა. ამ მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, 2023-2024 სასწავლო წლიდან სკოლებში საშუალო საფეხურზე არჩევითი საგნების ჩამონათვალს  მედიაწიგნიერება დაემატება, რაც კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს მოსწავლეებში ლოგიკური და კრიტიკული აზროვნების, ანალიზის, ფაქტების გადამოწმების და სხვა საჭირო უნარების განვითარებას.
განსაკუთრებით მოხარული ვარ, რომ დღეს ჩვენს ძვირფას პედაგოგებს, რომლებმაც პროექტის ფარგლებში შესაბამისი ტრენინგები გაიარეს, გადავცემთ სერტიფიკატებს. სწორედ მასწავლებლები ასრულებენ უმნიშვნელოვანეს როლს მოსწავლეებში მედიაწიგნიერების შესახებ ცნობადობის ამაღლების საქმეში."
პროექტი, რომელიც კომუნიკაციების კომისიამ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობითა და გაეროს ბავშვთა ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით, განახორციელა მედიაწიგნიერების ფორმალურ განათლებაში ინტეგრირების ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
პროექტის პირველ ეტაპზე სკოლებში მედიაწიგნიერების საჭიროებების კვლევა და შეფასება მოხდა. კვლევის ფარგლებში საქართველოს მასშტაბით 1500 მოსწავლე და 500 მასწავლებლის გამოიკითხა, რათა შეფასებულიყო მათი საჭიროებები, კომპეტენციები და მზაობა მედიაწიგნიერების მიმართულებით. კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, მე-10 კლასის საფეხურისთვის შემუშავდა მედიაწიგნიერების საგანმანათლებლო სტანდარტი, თემატური მატრიცები, სახელმძღვანელო და შესაბამისი ტრენინგ-მოდული მასწავლებლებისთვის. პროექტის ბოლო ეტაპზე, შემუშავებული ტრენინგ მოდულის მეშვეობით, მედიაწიგნიერების ტრენერებმა საქართველოს მასშტაბით 570 მასწავლებელი გადაამზადეს, რაც პედაგოგებს სწავლა-სწავლების პროცესის უკეთ დაგეგმვაში დაეხმარება.

A presentation was held for the promotion of integrating media literacy in formal education
The Minister of Education and Science of Georgia, Giorgi Amilakhvari, together with the representative of the United Nations Children's Fund - Ghasan Khalil, and the member of the Communications Commission, Natia Kukuladze, attended the presentation of the project that promotes the integration of media literacy in formal education. Within the scope of the event, all teachers who underwent special trainings were given relevant certificates of completion.
During the presentation, Minister Amilakhvari addressed the audience, focused on the importance of the project in terms of strengthening the media literacy in schools and thanked the Communications Commission and the United Nations Children's Fund for their active cooperation.
Giorgi Amilakhvari: "In the era of modern technologies, when young people have unlimited access to a vast amount of information, it is necessary for young people to have facts on such important issues as: disinformation, Internet security, freedom of speech, media impartiality standards and so forth. For this very purpose, owing to the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, from the 2023-2024 academic year, media literacy will be added to the list of optional subjects at the secondary level, which will further contribute to the development of logical and critical thinking, analysis, fact-checking and other necessary skills amongst students.
I am particularly happy that today we will present certificates to our dear teachers who have undergone relevant trainings within the scope of this project. It is teachers who play the most important role in raising awareness of media literacy among our students."
Moreover, the project, which was implemented by the Communications Commission, in close cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia and with the financial support of the United Nations Children's Fund, aims to promote the integration of media literacy into formal education.
During the first stage of the project, a thorough research and assessment in terms of media literacy was carried out at schools. As part of this research, approximately 1500 students and 500 teachers across various schools of Georgia were interviewed. Based on the results of the research, an educational standard for media literacy, thematic matrices, a manual and a corresponding training module for teachers were developed for the 10th grade level. At the last stage of the project, through the developed training module, media literacy experts retrained 570 teachers across Georgia, which will help teachers to better plan the teaching-learning process.