გიორგი ამილახვარმა 9 აპრილს დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა, პრემიერ-მინისტრთან და მთავრობის წევრებთან ერთად, პარლამენტის წინ 9 აპრილს დაღუპულთა მემორიალი ყვავილებით შეამკო და გარდაცვლილთა ხსოვნას პატივი მიაგო.
გიორგი ამილახვარი: „9 აპრილი ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიაში განსაკუთრებული თარიღია – ეს არის დღე, რომელიც, უდიდეს ტკივილთან ერთად, ეროვნული სიამაყის საფუძველსაც ქმნის და ყველას უკეთესი მომავლის იმედს გვაძლევს.
ზუსტად 34 წლის წინ ამ დღეს მომხდარი ტრაგედია თითოეული ქართველისთვის თავისუფლებისთვის ბრძოლისა და ერთიანობის სიმბოლოდ იქცა. ჩვენი ვალია, ერთობლივი ძალისხმევითა და შემართებით ყველაფერი გავაკეთოთ, რათა მოვუფრთხილდეთ უძვირფასეს მონაპოვარს – საქართველოს თავისუფლებას, რომლისთვისაც ჩვენმა თანამემამულეებმა თავი გაწირეს.“
1989 წლის 9 აპრილს, თბილისში, საბჭოთა არმიამ დაარბია საქართველოს დამოუკიდებლობის მოთხოვნით შეკრებილი მშვიდობიანი დემონსტრანტები. შედეგად, დაიღუპა 21 ადამიანი, ხოლო ათასობით მოქალაქე კი დაშავდა.

Giorgi Amilakhvari paid tribute to the memory of the victims of the April 9
Giorgi Amilakhvari: "April 9 is a special date in the recent history of our country - it is a day which, along with the greatest pain, also creates the basis for national pride and gives us all hope for a better future.
The tragedy that happened exactly 34 years ago on this day has become a symbol of the fight for freedom and unity for every Georgian. It is our duty to do everything with joint efforts and attitude to take care of the most precious possession - the freedom of Georgia, for which our compatriots sacrificed themselves."
On April 9, 1989, in Tbilisi, the Soviet army dispersed peaceful demonstrators demanding the independence of Georgia. As a result, 21 people died and thousands of citizens were injured.