გიორგი ამილახვარმა აშშ-ის ელჩთან საქართველოში განათლების სისტემაში მიმდინარე და განსახორციელებელი პროექტები განიხილა
13.04.2023
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა აშშ-ის ელჩთან საქართველოში კელი დეგნანთან სამუშაო შეხვედრა გამართა და მასთან მნიშვნელოვანი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროექტები განიხილა, რომლებიც ამერიკის შეერთებულ შტატებთან პარტნიორობით ხორციელდება.
გიორგი ამილახვარმა მადლობა გადაუხადა კელი დეგნანს განათლებისა და მეცნიერების სფეროების განვითარების მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები უკვე მრავალი წელია საქართველოში სხვადასხვა მიმართულებით მასშტაბურ ინიციატივებს ახორციელებს, რაც მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ქვეყანაში ადამიანური კაპიტალის განვითარებას.
მინისტრმა საქართველოს განათლების სისტემაში ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამების დანერგვის სრული მზაობა გამოთქვა, მისი თქმით, ქვეყნის მთავარი სტრატეგიული პარტნიორის მიერ განხორციელებული საგანმანათლებლო პროგრამები მნიშვნელოვანია ახალგაზრდებისთვის, რათა თითოეულ მათგანს ჰქონდეს შესაძლებლობა, მიიღოს მაღალი ხარისხის, საერთაშორისო დონის განათლება.
თავის მხრივ, კელი დეგნანმა განაცხადა, რომ საქართველო და აშშ უკვე მრავალი წელია ნაყოფიერად თანამშრომლობენ. ელჩმა მინისტრს დაუდასტურა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები გააგრძელებს საქართველოს განათლების სისტემის განვითარების მხარდაჭერას და ამ მიმართულებით სამინისტროსთან მჭიდრო პარტნიორობას. საუბრისას მხარეებმა სამომავლო პროექტებისა და გეგმების განხორციელების გზებზე იმსჯელეს.
შეხვედრის შემდეგ გიორგი ამილახვარმა და კელი დეგნანმა უმასპინძლეს ფულბრაიტის ინგლისური ენის სწავლების ასისტენტის პროგრამის (ETA-English Teaching Assistant) მონაწილე მასწავლებლებს და მათთან პროექტის მნიშვნელობასა და მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრეს.
აღსანიშნავია, რომ ფულბრაიტის ინგლისური ენის სწავლების ასისტენტის პროგრამა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრისა და საერთაშორისო განათლების ინსტიტუტის თანამშრომლობით 2021 წლიდან წარმატებით ხორციელდება და მის მიზანს საქართველოში ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერება წარმოადგენს.

Giorgi Amilakhvari discussed the Georgian current and implemented projects in the education system with the US Ambassador
13.04.2023
Giorgi Amilakhvari thanked Kelly Degnan for supporting the development of the fields of education and science and noted that the United States of America has been implementing large-scale initiatives in various directions in Georgia for many years, which significantly contributes to the development of human capital in the country.
The minister expressed his full readiness to introduce more joint educational programs in the education system of Georgia, and according to him, educational programs implemented by the country's main strategic partner are vitally important for young people.
In turn, Kelly Degnan stated that Georgia and the USA have been cooperating fruitfully for many years. The ambassador confirmed, that the United States of America will continue to support the development of the education system of Georgia and its close partnership with the ministry in this direction. During the conversation, the parties discussed ways of implementing future projects and enhance the existing ones.
After the meeting, Giorgi Amilakhvari and Kelly Degnan hosted the teachers participating in the Fulbright English Teaching Assistant program (ETA-English Teaching Assistant) and discussed their results and the importance of the project with them.
Please be reminded, that the Fulbright English language teaching assistant program has been successfully implemented since 2021 with the cooperation of the Ministry of Education and Science of Georgia, the International Education Center of Georgia and the Institute of International Education, and its goal is to strengthen English language teaching in Georgia.