გიორგი ამილახვარმა ENQA-ს წევრების ყოველწლიურ საერთაშორისო ფორუმში მიიღო მონაწილეობა
სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით 19-21 აპრილს თბილისში უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის, ENQA-ს წევრების ყოველწლიური საერთაშორისო ფორუმი მიმდინარეობს, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა მიიღო.
გიორგი ამილახვარმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოში საერთაშორისო ფორუმის ჩატარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
გიორგი ამილახვარი: „ჩვენი მისწრაფება ევროპისკენ არის უცვლელი და დღევანდელი ფორუმი კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი აღიარებაა იმისა, რომ საქართველოს საგანმანათლებლო სივრცე არის დიდი ევროპული საგანმანათლებლო ოჯახის ნაწილი.
სწორედ ამის ხაზგასმაა დღეს ENQA-ს ფორუმი, რომელიც თბილისში პირველად ტარდება. აქ ჩამოსულია ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ხარისხის სააგენტოების თითქმის ყველა ხელმძღვანელი. ვიმსჯელებთ იმ გამოცდილებისა და პრაქტიკის გაზიარებაზე, რომელიც დანერგილია ევროკავშირის ქვეყნებში. ასევე ვისაუბრებთ იმ მიღწევებსა და გამოწვევებზე, რაც დღეს საქართველოს განათლების სექტორში გვაქვს.“
სიტყვით გამოსვლისას მინისტრმა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიღწევებზეც ისაუბრა და ცენტრის მიერ ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ევროპული ასოციაციის (ENQA) წევრობის მოპოვების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
ფორუმის ფარგლებში ევროპის 32 ქვეყნის წარმომადგენლები – ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების, ევროპის ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების რეესტრის (EQAR), ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის, ევროპის სტუდენტთა  ასოციაციის, ბოლონიის პროცესის სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელები და მათი  თანამშრომლები განიხილავენ ევროპული სივრცის უმაღლესი განათლების პოლიტიკასთან და უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის საკითხებთან დაკავშირებულ აქტუალურ საკითხებსა და ტენდენციებს.
აღსანიშნავია, რომ უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის (ENQA) საბჭოს გადაწყვეტილებით, 2019 წლის 25 აპრილს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს ENQA-ს სრული წევრის სტატუსი 5 წლის ვადით მიენიჭა. ENQA-ს შეფასებით, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი სრულ შესაბამისობაშია უმაღლესი განათლების ევროპული სივრცის ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტებთან, სახელმძღვანელო პრინციპებთან (ESG 2015) და სრულად აკმაყოფილებს ENQA-ს წევრობის ძირითად კრიტერიუმებს.
ENQA-ს ექსპერტთა ჯგუფის მიერ რეკომენდაციების შესრულებაზე მონიტორინგი განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში 2021 წელს განხორციელდა. მათი შეფასებით, ცენტრის მიერ ყველა რეკომენდაცია შესრულებულია, რითაც საქართველოში არსებული უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმების ჰარმონიზაციის ხარისხი მნიშვნელოვნად გაიზარდა ევროპული სივრცის ხარისხის უზრუნველყოფის ერთიან სტანდარტებთან და პრინციპებთან მიმართებაში.

Giorgi Amilakhvari participated in the annual international forum of ENQA members
Giorgi Amilakhvari addressed the audience and drew attention to the importance of holding the international forum in Georgia.
Giorgi Amilakhvari: "Our aspiration towards Europe is unchanged and today's forum is another important recognition that the educational space of Georgia is part of a large European educational family.
This is what the ENQA forum, which is being held in Tbilisi for the first time, is emphasizing today. Almost all heads of quality agencies of EU member states have arrived here. We will discuss the sharing of experience and practices implemented in EU countries. We will also talk about the achievements and challenges that we have in the education sector of Georgia today."
During his speech, the Minister also spoke about the achievements of the National Center for the Development of Education Quality and emphasized the importance of the Center gaining membership of the European Association of Quality Assurance Agencies (ENQA).
Within the framework of the forum, representatives of 32 European countries - heads of quality assurance agencies, European Quality Assurance Agencies Register (EQAR), Association of European Universities, European Students' Association, working group of the Bologna process and their employees will discuss current issues related to higher education policy and higher education quality assurance issues in the European space. issues and trends.
It should be noted that according to the decision of the Council of the European Association for Quality Assurance of Higher Education (ENQA), on April 25, 2019, the National Center for the Development of the Quality of Education was granted the status of a full member of ENQA for a period of 5 years. According to ENQA's assessment, the National Center for Education Quality Development is in full compliance with the quality assurance standards and guidelines of the European space of higher education (ESG 2015) and fully meets the main criteria for ENQA membership.
ENQA's expert group monitored the implementation of recommendations at the National Center for Education Quality Development in 2021. According to their assessment, all the recommendations of the centre have been fulfilled, thus the degree of harmonization of quality assurance mechanisms of higher education in Georgia has significantly increased in relation to the uniform standards and principles of quality assurance of the European space.