საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა უნგრეთის ელჩს, ანა მარია შიკოს უმასპინძლა და მასთან განათლების ყველა საფეხურზე მიმდინარე პროექტები და სამომავლო გეგმები განიხილა.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა უნგრეთის ელჩს მრავალწლიანი პარტნიორობისთვის და აღნიშნა, რომ უნგრეთის მთავრობასთან თანამშრომლობით საქართველოში არაერთი მნიშვნელოვანი საგანმანათლებლო პროგრამა ხორციელდება.
გიორგი ამილახვარის თქმით, საქართველოსა და უნგრეთს შორის წარმატებული პარტნიორობის მაგალითს წარმოადგენს გაცვლითი სასტიპენდიო პროგრამა – “Stipendium Hungaricum“, რომელიც ქართველ და უნგრელ ახალგაზრდებს სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებაში განათლების მიღების შესაძლებლობას აძლევს. მხარეებმა აღნიშნული გაცვლითი პროგრამის გაფართოების საკითხზე და სტუდენტთა მხარდამჭერი ინიციატივების განხორციელების გზებზეც იმსჯელეს.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო საქართველოსა და უნგრეთს შორის გაფორმებული მემორანდუმების საფუძველზე უმაღლესი და პროფესიული განათლებისა და მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებას.
თავის მხრივ, უნგრეთის ელჩმა მადლობა გადაუხადა მინისტრს თანამშრომლობისთვის და კიდევ ერთხელ გამოთქვა საქართველოს განათლების სისტემის მხარდაჭერის მზაობა.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა მინისტრის უნგრეთში ვიზიტის საკითხი განიხილეს, სადაც გიორგი ამილახვარი უნგრელ კოლეგასთან განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობებზე იმსჯელებს.

Giorgi Amilakhvari discussed the prospects of cooperation in the field of education and science with the Ambassador of Hungary
22.04.2023
The minister thanked the Hungarian ambassador for the long-term partnership and noted that a number of important educational programs are implemented in Georgia in cooperation with the Hungarian government.
According to Giorgi Amilakhvari, an example of a successful partnership between Georgia and Hungary is the exchange scholarship program - "Stipendium Hungaricum", which gives Georgian and Hungarian students the opportunity to receive education in various higher educational institutions. The parties also discussed the issue of expansion of the mentioned exchange program and the ways of implementing student-supporting initiatives.
Additionally, the parties discussed the prospects of enhancing the existing cooperation in the field of higher and professional education and science based on the memorandums signed between Georgia and Hungary.
On his part, the Hungarian ambassador thanked the minister for his cooperation and once again expressed his readiness to support the education system of Georgia.
Within the framework of the meeting, the parties discussed the issue of the minister's visit to Hungary, where Giorgi Amilakhvari discussed with his Hungarian colleague the possibilities of expanding cooperation in the direction of education and science.