გიორგი ამილახვარმა დიდი ბრიტანეთის ელჩთან განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხები განიხილა
26.04.2023
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა დიდი ბრიტანეთის ელჩს საქართველოში მარკ კლეიტონს უმასპინძლა. მინისტრმა ელჩს სისტემაში დაგეგმილი სიახლეები და საკუთარი ხედვები გააცნო და მასთან ბრიტანეთის საბჭოს მხარდაჭერით მიმდინარე და განსახორციელებელი ერთობლივი პროექტები განიხილა.
გიორგი ამილახვარმა მარკ კლეიტონს მადლობა გადაუხადა მრავალწლიანი თანამშრომლობისთვის და აღნიშნა, რომ ქვეყნებს შორის ნაყოფიერი პარტნიორობის ფარგლებში არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივა განხორციელდა განათლებისა და მეცნიერების სისტემის განვითარების კუთხით.
შეხვედრაზე მხარეებმა იმსჯელეს საქართველოსა და დიდი ბრიტანეთის უნივერსიტეტებისა და კვლევითი ინსტიტუტების თანამშრომლობის მექანიზმებზე. ამასთან, განიხილეს დისტანციური/ონლაინ სწავლების ახალი კონცეფციის შექმნის საკითხები და ერთობლივი და ორმაგი პროგრამების აქტიური დანერგვა საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში.
შეხვედრის ბოლოს, ბრიტანეთის ელჩმა სამომავლო თანამშრომლობის გაფართოების სრული მზადყოფნა გამოთქვა და ხაზი გაუსვა, რომ ორ ქვეყანას შორის მჭიდრო პარტნიორობა კიდევ უფრო გააქტიურდება.

Giorgi Amilakhvari discussed the issues of enhancing cooperation in the direction of education and science with the ambassador of the United Kingdom
26.04.2023
Giorgi Amilakhvari thanked the ambassador for many years of cooperation and noted that within the framework of the fruitful partnership between the countries, a number of important initiatives were implemented in terms of the development of the education and science system.
Moreover, during the meeting, the parties discussed cooperation mechanisms between universities and research institutes of Georgia and the UK. In addition, they discussed the issues of creating a new concept of distance/online education and the active implementation of joint and dual programs in higher educational institutions of Georgia.
At the end of the meeting, the British ambassador expressed his full readiness to expand future cooperation and emphasized that the close partnership between the two countries will become even more active.