გიორგი ამილახვარმა ევროპის სტუდენტური გაერთიანების საბჭოს რიგით 84-ე შეხვედრის გახსნაში მიიღო მონაწილეობა
02.05.2023
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, 1-8 მაისს თბილისი ევროპის სტუდენტური გაერთიანების საბჭოს რიგით 84-ე შეხვედრას მასპინძლობს.
ღონისძიების გახსნის ცერემონია თბილისის საკრებულოში გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა მიიღო. მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და საუბრისას სტუდენტთა მხარდაჭერასა და მათთვის ევროპულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
გიორგი ამილახვარი: „დღეს საქართველო და თბილისი მასპინძლობს ევროპის სტუდენტური გაერთიანების საბჭოს რიგით 84-ე შეხვედრას, რომელიც საქართველოს სტუდენტური ორგანიზაციების ასოციაციის  ორგანიზებით იმართება. საქართველოს განათლების სისტემა და ჩვენი სტუდენტები დიდი ევროპული ოჯახის ნაწილი არიან – ჩვენი ქვეყნის ევროპული მომავლის განვითარებაში ახალგაზრდა თაობას მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს. სტუდენტები აქტიურად არიან ჩართულნი როგორც მიმდინარე პროცესებში, ასევე სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროექტის განხორციელებაში ევროპელ ახალგაზრდებთან ერთად, რაც აძლიერებს მათ ევროპულ ღირებულებებს. ჩვენი გუნდის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია, ქართველ სტუდენტებს მივცეთ ევროპული განათლების მიღების კიდევ უფრო მეტი შესაძლებლობა.“
ევროპის სტუდენტური გაერთიანების საბჭოს რიგით 84-ე შეხვედრის მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართეს ქალაქ თბილისის მერმა კახა კალაძემ, საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ირაკლი გივიაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე გივი მიქანაძემ და ევროპის სტუდენტური გაერთიანების პრეზიდენტმა მატეო ვესპამ. ღონისძიების მსვლელობისას ასევე წაიკითხეს ინოვაციების, კვლევის, კულტურის, განათლებისა და ახალგაზრდობის საკითხებში ევროკომისარ მარია გაბრიელის მისასალმებელი სიტყვა.
ევროპის სტუდენტური გაერთიანების საბჭოს რიგით 84-ე შეხვედრის ორგანიზატორია საქართველოს სტუდენტური ორგანიზაციების ასოციაცია, რომელიც 2019 წლიდან ევროპის სტუდენტური გაერთიანების (ESU) სრულუფლებიანი წევრია.
ESU - დაფუძნდა 1982 წელს და აერთიანებს 41 სახელმწიფოს ეროვნული სტუდენტური გაერთიანების 20 მილიონზე მეტ სტუდენტს. ევროპის სტუდენტური გაერთიანება წარმოადგენს ევროკავშირის ახალგაზრდულ ოფიციალურ ორგანიზაციას, რომელსაც აქვს კვოტა ხმის მიცემის უფლებით ევროპარლამენტში და მჭიდროდ თანამშრომლობს ევროპულ კომისიასთან, იუნესკოსთან, ევროპის საბჭოსთან, ბოლონიის პროცესის განმახორციელებელ ჯგუფთან და სხვა.
ღონისძიების მხარდამჭერები არიან საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს სსიპ ახალგაზრდობის სააგენტო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და ქ.თბილისის მუნიციპალიტეტის მერია.

Giorgi Amilakhvari participated in the opening of the 84th meeting of the European Student Union Council
02.05.2023
The opening ceremony of the event was held at the Tbilisi City Council. The minister addressed the audience and in his welcoming speech, he focused on the importance of supporting students and increasing their access to quality European education.
Giorgi Amilakhvari: "Today, Tbilisi, Georgia hosts the regular 84th meeting of the European Student Union Council, organized by the Georgian College Students' Association. The entire education system of Georgia and within it, the students are part of a big European family - the young generation that makes an important contribution to the development of the European future of our country. Students are actively involved both in current processes and in the implementation of various educational projects together with the European youth, which strengthens their European values and promotes healthy cooperation. One of the main priorities of our team is to give Georgian students even more opportunities to receive the quality European education."
Tbilisi Mayor - Kakha Kaladze, Deputy Minister of Culture, Sports and Youth Affairs - Irakli Giviashvili, Chairman of the Education and Science Committee of the Parliament of Georgia - Givi Mikanadze and President of the European Student Union - Mateo Vespa also addressed the participants of the 84th meeting of the European Student Union Council. During the event, the welcoming speech of the European Commissioner for Innovation, Research, Culture, Education and Youth Affairs - Maria Gabrieli was also read.
The organizer of the 84th meeting of the Council of the European Student Union is Georgian College Students' Association, which has been a full member of the European Student Union (ESU) since 2019.
ESU - was founded in 1982 and unites more than 20 million students from 41 states of the National Student Union. The European Student Union is the official youth organization of the European Union with a voting quota in the European Parliament and works closely with the European Commission, UNESCO, the Council of Europe, the Bologna Process Implementation Group and others.
Supporters of the event: the Youth Agency of the Ministry of Culture, Sports and Youth of Georgia, the Ministry of Education and Science of Georgia and the City Hall of Tbilisi Municipality.