გიორგი ამილახვარი ბელგიაში ვიზიტის ფარგლებში ევროკომისიის სამეცნიერო-კვლევითი სააგენტოების ხელმძღვანელებს შეხვდა
27.06.2023
მინისტრმა ბრიუსელში ევროპული კვლევების საბჭოს (ERCEA) დირექტორ ლოურენს მოროსთან, ევროკომისიის კვლევების აღმასრულებელი სააგენტოს (REA) დირექტორ მარკ ტაშელესთან და ევროპის ინოვაციების საბჭოსა და მცირე და საშუალო ბიზნესის აღმასრულებელი სააგენტოს (EISMEA) დირექტორ ჟან დევიდ მალოსთან შეხვედრები გამართა და მათთან მეცნიერების, კვლევის, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სფეროებში თანამშრომლობის გაღრმავების კუთხით თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილა.
გიორგი ამილახვარმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა საქართველოში სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების მხარდაჭერაზე და ამ მიმართულებით გადადგმულ ნაბიჯებზე. მისი თქმით, სამინისტრო სამეცნიერო კვლევების სტიმულირებისა და ინტერნაციონალიზაციის კუთხით აქტიურ მუშაობას აგრძელებს, რათა მოხდეს კიდევ უფრო მეტად დაახლოება ევროპულ სტანდარტებთან.
გიორგი ამილახვარმა საქართველოში სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტებისა და ინოვაციების ეკოსისტემის გაძლიერების კუთხით ევროკავშირთან პარტნიორობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და იმედი გამოთქვა, რომ მხარეები აქტიურად გააგრძელებენ თანამშრომლობას ერთობლივი სამეცნიერო კვლევების ჩატარებისა და სხვადასხვა ინოვაციური პროექტის განხორციელების მხარდაჭერის მიმართულებით.
როგორც გიორგი ამილახვარმა აღნიშნა, საქართველოში სამეცნიერო-კვლევითი გრანტების წარდგენისა და მონიტორინგის ელექტრონული სისტემის მოდერნიზების, ასევე, ევროკომისიის კვლევების აღმასრულებელი სააგენტოს მსგავსი გრანტების მართვის ელექტრონული სერვისის განვითარების ხელშეწყობა პრიორიტეტს წარმოადგენს. მისი განცხადებით, ამ კუთხით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და ევროკომისიის კვლევების აღმასრულებელ სააგენტოს შორის თანამშრომლობა საგრანტო კონკურსების ადმინისტრირებისა და დაფინანსებული პროექტების მონიტორინგის საკითხებში გამოცდილების გაზიარების მიმართულებით. მხარეებმა მჭიდრო პარტნიორობის მზაობა გამოთქვეს. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ევროკომისიის კვლევების აღმასრულებელი სააგენტო საქართველოს ექსპერტ-შემფასებელთა ბაზებზე წვდომას გაუხსნის.
საუბრისას გიორგი ამილახვარმა საქართველო-ევროკავშირის საინოვაციო დიალოგის ფორმატის ჩამოყალიბების ინიციატივა გამოთქვა, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს ინოვაციური ეკოსისტემის ევროკავშირის რეგიონულ საინოვაციო ეკოსისტემებთან ჰარმონიზაციას. მან, ასევე, ყურადღება გაამახვილა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს საქმიანობის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრების ფარგლებში მონაწილეებმა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის  პროგრამა Horizon Europe-ში ქართველი მეცნიერების მეტად ჩართულობის ხელშეწყობის საკითხებიც განიხილეს.
თავის მხრივ, ევროკომისიის სამეცნიერო-კვლევითი სააგენტოების ხელმძღვანელებმა სამინისტროსთან თანამშრომლობის მზაობა გამოთქვეს და ქართულ მხარეს მხარდაჭერის კონკრეტული მექანიზმები შესთავაზეს.

Giorgi Amilakhvari held a meeting with the heads of the European Commission agencies responsible for science and research in the framework of the visit to Belgium
27.06.2023
The Minister held meetings with director of the European Research Council (ERCEA) Lawrence Morea, the director of the European Research Executive Agency (REA) Mark Tachelet and the director of the European Innovation Council and SMEs Executive Agency (EISMEA) - Jean David Malo. During the meetings, Minister Amilakhvari discussed the prospects of deepening cooperation in the fields of science, research, innovation and technology
Giorgi Amilakhvari particularly emphasized the support to scientific-research institutes in Georgia and the steps taken in this direction. According to the Minister, the Ministry of Education and Science is working actively to stimulate scientific research and to promote internationalization with the aim to bring it even closer to the European standards.
Giorgi Amilakhvari emphasized the importance of partnership with the European Union in terms of strengthening scientific-research institutes and innovation ecosystem in Georgia and expressed hope that the parties will continue active cooperation in the direction of conducting joint scientific research and supporting the implementation of various innovative projects.
Minister Amilakhvari noted that modernization of the electronic system for submission and monitoring of scientific-research grants in Georgia, as well as the development of the e-service for grant management similar to that of the European Research Executive Agency (REA) is a priority.
According to the Minister, cooperation between Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and REA is particularly important in terms of sharing experience on the topics of grant competition administration and monitoring of the funded projects. The parties expressed readiness for close partnership. It was noted in the course of the meeting, that the REA will grant access to the expert-evaluators database to Georgia.
Giorgi Amilakhvari expressed the initiative of establishing the dedicated EU-Georgia dialogue format on innovation, which will contribute to harmonization of the innovation ecosystem of the country with the regional innovation ecosystems of the European Union. He also focused on the importance of the work of the Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA) under the Ministry of Economy and Sustainable Development.
In the course of the meeting, he participants also discussed the issues of encouraging greater involvement of Georgian scientists in the EU research and innovation program “Horizon Europe”.
The heads of the EC agencies responsible for science and research expressed their readiness to cooperate with the Ministry and offered specific support mechanisms to Georgia.