გიორგი ამილახვარმა ევროკომისარ იოჰანეს ჰანთან შეხვედრა გამართა
ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტით მყოფმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა ბიუჯეტისა და ადმინისტრირების საკითხებში ევროკომისარ იოჰანეს ჰანთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა იოჰანეს ჰანს საქართველოს განათლების სისტემის მხარდაჭერისთვის და განაცხადა, რომ სწორედ ის იყო საქართველოში უნიკალური პროექტის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლის შექმნის მთავარი ინიციატორი.
გიორგი ამილახვარის თქმით, ევროპული სკოლის მშენებლობის იდეა საქართველოს ევროკავშირთან თანამშრომლობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საფუძველია, რასაც სრულად უჭერს მხარს საქართველოს მთავრობა.
მინისტრმა ევროკომისარს პროექტის დეტალები გააცნო და განაცხადა, რომ სკოლის მშენებლობა დაგეგმილ ვადებში მიმდინარეობს და სულ მალე საქართველოში იქნება საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სასწავლო დაწესებულება, რომელიც მომავალ თაობას ევროპული განათლების მიღების შესაძლებლობას მისცემს.
გიორგი ამილახვარმა იოჰანეს ჰანთან ევროპული აკრედიტებული სკოლების ქსელში, სრულფასოვანი წევრის სტატუსით საქართველოს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლის ინტეგრირების საკითხიც განიხილა. მინისტრმა გამოხატა მზადყოფნა, რომ  დაიწყოს ევროპული სკოლის კანდიდატის სტატუსის მიღებისთვის საჭირო პროცედურები.
გიორგი ამილახვარმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლის პროექტის წარმატებით განხორციელებისა და მისი მდგრადობის უზრუნველყოფის საქმეში იოჰანეს ჰანისა და ევროკომისიის მხარდაჭერის გაძლიერების იმედი გამოთქვა.
თავის მხრივ, ევროკომისარმა იოჰანეს ჰანმა მადლობა გადაუხადა მინისტრს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ევროპული სკოლის პროექტის განხორციელების მიმართულებით გაწეული მხარდაჭერისა და ძალისხმევისთვის.
შეხვედრაზე გიორგი ამილახვარმა საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მოპოვებასთან დაკავშირებით პოზიტიური გადაწყვეტილების მიღების  მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. ასევე, მან ევროპულ მხარესთან ქართველი სტუდენტებისთვის მხარდამჭერი ინიციატივების განხორციელებაზე ისაუბრა. კერძოდ, მინისტრმა იმ მექანიზმების შემუშავების აუცილებლობას გაუსვა ხაზი, რომელიც ქართველ ახალგაზრდებს იმავე პირობებით სარგებლობის საშუალებას მისცემს, რითაც ევროპელი სტუდენტები სარგებლობენ.
საუბარი შეეხო ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის პაკეტის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სფეროში მიმდინარე რეფორმების მხარდასაჭერად, ფინანსური რესურსების გამოყოფის შესაძლებლობებს, რაც უმნიშვნელოვანესია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სისტემის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოების დასაჩქარებლად.

The Minister thanked the EU Commissioner for the support to the Georgian education system and stated that it was precisely Mr. Hahn, who was the main initiator to establish the Eastern partnership European School, a unique and important project in Georgia.
According to Giorgi Amilakhvari, the idea of the European school project is an important cornerstone of Georgia's successful cooperation with the European Union, which is fully supported by the Georgian Government.
Minister Amilakhvari informed the European Commissioner about the details of the project implementation and stated that the construction of the school facility is underway according to the planned schedule and very soon there will be an educational institution that meets international standards in Georgia, which in turn will give the next generation of Georgians the opportunity to receive a high quality European education.
Additionally, Giorgi Amilakhvari discussed the topic of integrating the Eastern Partnership European School in the Network of the accredited European Schools as a full member. Minister expressed his readiness to start the necessary procedures for obtaining the European school candidate status.
Minister Amilakhvari also expressed his hope for the continuous support from the European Commission in the successful implementation of the Eastern Partnership European School project and ensuring its sustainability.
On his part, the Commissioner Hahn thanked Giorgi Amilakhvari for the strong support and dedicated effort the Ministry extends towards efficient implementation of the Eastern Partnership European School project.
At the meeting, Giorgi Amilakhvari emphasized the importance of positive decision with regard to granting Georgia the candidate status. Also, Minister Amilakhvari discussed the implementation of supporting initiatives for the Georgian students. In particular, the Minister underlined the need to develop mechanisms that would allow young people from Georgia to enjoy the same conditions as the European students.
During the meeting, the sides also discussed the possibilities of allocating financial resources to support the ongoing reforms in the field of education and science within the scope of the EU enlargement policy package, which is of the utmost importance to accelerate the alignment of the Georgian education and science system to the EU acquis.