გიორგი ამილახვარმა 138-ე ახლად აშენებული საჯარო სკოლა გახსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა თბილისში ახლად აშენებული 138-ე საჯარო სკოლა გახსნა და მოსწავლეებსა და სრულიად სასკოლო საზოგადოებას სასწავლო პროცესის ახალ შენობაში გაგრძელება პირადად მიულოცა.
გიორგი ამილახვარის განცხადებით მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს ინფრასტრუქტურული პროექტები. შედეგად, საქართველოს მთავრობა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის, უსაფრთხო, ადაპტირებულ გარემოს უზრუნველყოფს ყველა ბავშვისთვის. მისი თქმით, მასშტაბური პროექტების განხორციელებით უახლოეს 2-3 წელიწადში ყველა საჯარო სკოლა საქართველოში ინფრასტრუქტურულად გამართული იქნება.
თბილისის 138-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებისთვის 2023-2024 სასწავლო წელი თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის ახლად აშენებულ შენობაში წარიმართება.
ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების სამშენებლო სამუშაოებსა და აღჭურვაზე 11 მილიონ ლარამდე დაიხარჯა. პროექტის ფარგლებში აშენებულ სამსართულიან შენობას აქვს საბუნებისმეტყველო და კომპიუტერული ლაბორატორიები, ბიბლიოთეკა, ექიმის კაბინეტი, სასადილო, სააქტო და სპორტული დარბაზები. შენობაში დამონტაჟებულია გათბობის, ხანძარსაწინააღმდეგო, წყალმომარაგებისა და კანალიზაციის სისტემები. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება სრულადაა ადაპტირებული განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის.
თბილისის 138-ე საჯარო სკოლა 1967 წელს აშენდა და სიძველის გამო რეაბილიტაციას არ ექვემდებარებოდა. შესაბამისად, 2019-2020 სასწავლო წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ძველი შენობის ადგილზე ახალი სასკოლო კომპლექსის აშენების გადაწყვეტილება მიიღო.
დღევანდელი მონაცემებით, სკოლაში 700-მდე მოსწავლე სწავლობს, დასაქმებულია 44 მასწავლებელი, მათ შორის, 12 წამყვანი, 32 უფროსი პედაგოგია.
აღსანიშნავია, რომ სკოლებში თანაბრად ხელმისაწვდომი სასწავლო გარემოს შექმნის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს უმთავრეს პრიორიტეტს მთელი ქვეყნის მასშტაბით გამართული საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის უზრუნველყოფა წარმოადგენს. ამ მიმართულებით საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით, მიმდინარეობს 1 მილიარდი ლარის ღირებულების პროექტი, რომელიც სკოლების მასშტაბურ მშენებლობა-რეაბილიტაციას გულისხმობს. პროექტი საგანმანათლებლო რესურსებზე თანაბარ ხელმისაწვდომობასა და მათ
გაუმჯობესებას უზრუნველყოფს. მისი განხორციელებით 230 000-ზე მეტი მოსწავლე ისარგებლებს. შედეგად, 2027 წლის ბოლოსთვის ყველა საჯარო ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება ინფრასტრუქტურულად გამართული იქნება.
რეაბილიტაციისა და ახალი სკოლების მშენებლობის დროს გათვალისწინებულია მათი აღჭურვა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად. კერძოდ, მოეწყობა თანამედროვე ლაბორატორიები, სპორტული ინფრასტრუქტურა, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ახალგაზრდებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრების მიმართულებით. ყველა სკოლა მთლიანად ადაპტირებული იქნება სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის.

Giorgi Amilakhvari highlighted the ongoing infrastructure projects throughout the country, emphasizing the Georgian government's commitment to providing a safe and adaptive environment for all children in general educational institutions, aligned with modern standards. The minister stated that with the implementation of large-scale projects, all public schools in Georgia are expected to have robust infrastructure within the next 2-3 years.
The 2023-2024 academic year will be held in the newly built facility, adhering to modern standards, for the students of the 138th public school in Tbilisi.
The construction works and equipment for the general educational institution amounted to 11 million GEL. The three-story building, constructed as part of the project, features science and computer laboratories, a library, a doctor's office, a canteen, an auditorium, and sports halls. The building is equipped with heating, fire protection, water supply, and sewage systems, and is fully adapted for students with special needs.
The 138th public school in Tbilisi, built in 1967, had not undergone rehabilitation due to its age. In the 2019-2020 academic year, the Ministry of Education and Science of Georgia decided to construct a new school complex on the site of the old building.
As of current data, approximately 700 students are enrolled in the school, with 44 teachers employed, including 12 leaders and 32 senior teachers.
It's noteworthy that the Ministry of Education and Science of Georgia prioritizes the provision of educational infrastructure nationwide to create an equally accessible learning environment in schools. In this regard, under the decision of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, a 1 billion GEL project is underway, involving the large-scale construction and rehabilitation of schools to ensure equal access to educational resources and their improvement. The implementation of this project is expected to benefit over 230,000 students, leading to the comprehensive infrastructural improvement of all public general educational institutions by the end of 2027.
Throughout the rehabilitation and construction of new schools, modern standards will be implemented, including the organization of modern laboratories and sports infrastructure, contributing to the promotion of a healthy lifestyle among young people. All schools will be fully adapted for students with special educational needs.