გიორგი ამილახვარმა კოლეჯ „ჰორიზონტის“ ლანჩხუთის ახალი სასწავლო კორპუსი გახსნა და პროფესიული სასწავლებლის სტუდენტებს სწავლის დაწყება მიულოცა
15.11.2023
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა ლანჩხუთში მდებარე კოლეჯ „ჰორიზონტის“ ახალი სასწავლო კორპუსი გახსნა და პროფესიული სასწავლებლის სტუდენტებს სწავლის დაწყება მიულოცა.
გიორგი ამილახვარის განცხადებით, სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს პროფესიული განათლების განვითარება და ქვეყნის მასშტაბით პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა წარმოადგენს. მინისტრის თქმით, პროფესიული განათლების ახალი ხედვაც სწორედ ამ მიზანს ემსახურება და ის გულისხმობს საქართველოს მასშტაბით როგორც პროფესიული კოლეჯების ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას, ასევე დამსაქმებლების კიდევ უფრო მეტ ჩართულობას პროფესიულ განათლებაში – დასაქმების მაღალი მაჩვენებლის უზრუნველსაყოფად.
გიორგი ამილახვარმა აღნიშნა, რომ კოლეჯ „ჰორიზონტის“ ლანჩხუთის ახალი სასწავლო კორპუსის მშენებლობაც სწორედ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებით განხორციელდა. კოლეჯის მშენებლობისთვის 3 მილიონამდე ლარი დაიხარჯა.
პროფესიული სასწავლებელი, რომლის შენობა ჯამში 1200 კვ.მ ფართს მოიცავს, 250 სტუდენტზეა გათვლილი, ხოლო ეზოს ჩათვლით ტერიტორია 1 ჰექტარს შეადგენს.
მულტიპროფილური სასწავლებლის თანამედროვე ტიპის შენობა სრულად აღჭურვილია ყველა საჭირო ინვენტარით და ადაპტირებულია სპეციალური საჭიროების მქონე პირებზე: მოწყობილია პანდუსები და ადაპტირებული სველი წერტილები. შენობაში განთავსებულია თეორიული და პრაქტიკულის სასწავლო სივრცეები, ადმინისტრაციული ნაწილი და კაფეტერია. შენობა უზრუნველყოფილია თანამედროვე სისტემებით.
კოლეჯის ეზოში მოწყობილია ამფითეატრი, გამწვანებული რეკრეაციული სივრცეები, ავტოსადგომი და ველოსიპედების სავალი ნაწილი. სასწავლებელი სრულად აღჭურვილია სასწავლო და საოფისე ინვენტარით, ავეჯითა და ტექნიკით; ინტეგრირებული პროგრამებისთვის შესაბამისი მეცნიერული და პრაქტიკული სწავლების ლაბორატორიებით: ელექტრობის, ქიმია-ფიზიკის, სამკერვალო, სასტუმრო, თმის მომსახურების და ვებტექნოლოგიების ლაბორატორიებით.

Giorgi Amilakhvari emphasized that one of the Ministry's key priorities is the development of professional education and the widespread accessibility of such education across the country. The minister stated that the new vision for professional education aligns with this objective, focusing on enhancing the infrastructure of professional colleges nationwide and increasing employer engagement to ensure high employment rates.
The construction of the new educational building at 'Horizont' College in Lanchkhuti was funded by the Ministry of Education and Science, with an expenditure of approximately 3 million GEL. The vocational school, spanning 1200 square meters, is designed for 250 students, with the entire area, including the yard, covering 1 hectare.
The state-of-the-art, multi-disciplinary school building is fully equipped with necessary facilities and is adapted for individuals with special needs, featuring ramps and accessible bathrooms. It houses theoretical and practical training spaces, an administrative section, and a cafeteria, all equipped with modern systems.
The college campus includes an amphitheater, green recreational areas, a parking lot, and a bicycle lane. The school is furnished with study and office equipment, furniture, and relevant scientific and practical teaching laboratories for integrated programs such as electricity, chemistry-physics, tailoring, hotel management, hair services, and web technologies.
A total of 102 students were enrolled in the college for the 2023 academic intake. The inspection of the new educational building was conducted by Giorgi Urushadze, the state trustee in Guria, alongside the minister.