საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი ამილახვარი, გურიაში სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ურუშაძესთან ერთად, ლანჩხუთში პირველი საჯარო სკოლის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს პირადად გაეცნო.
სკოლის შენობის სრულ რეაბილიტაციას, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით მიმდინარე უპრეცედენტო მასშტაბური პროექტის ფარგლებში, სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ახორციელებს.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები, რომლის ღირებულებაც 5 მილიონ ლარს შეადგენს, სამშენებლო ნორმების დაცვით, ევროსტანდარტების შესაბამისი, ეკოლოგიურად სუფთა მასალების გამოყენებით ხორციელდება. სამუშაოების დასრულების შემდეგ სკოლაში სასწავლო სივრცეებთან ერთად იფუნქციონირებს საბუნებისმეტყველო და კომპიუტერული ლაბორატორიები, სპორტული დარბაზი, ბიბლიოთეკა, სასადილო, რესურს ოთახი და ექიმის კაბინეტი. სკოლა სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის: მოეწყობა ლიფტი, ადაპტირებული სანიტარული კვანძები და პანდუსი. სკოლა სრულად აღიჭურვება ყველა შესაბამისი სასწავლო რესურსითა და ინვენტარით.
ინფრასტრუქტურული პროექტის შედეგად, 2024 წლის ბოლოსთვის, ლანჩხუთის პირველი საჯარო სკოლის 600-ზე მეტი მოსწავლე სწავლას სრულად ადაპტირებულ, თანამედროვე საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურით უზრუნველყოფილ სკოლაში გააგრძელებს.

Giorgi Amilakhvari conducts inspection of renovation works at Lanchkhuti's First Public School
The comprehensive restoration of the school building is being overseen by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency of LSU as part of an unprecedented large-scale project endorsed by Prime Minister Irakli Gharibashvili.
The renovation, valued at 5 million GEL, adheres to construction norms and utilizes ecologically friendly materials in accordance with European standards. Upon completion, the school will feature state-of-the-art science and computer laboratories, a gym, library, canteen, resource room, and a medical facility, in addition to classrooms. The school is designed to be fully accessible for individuals with disabilities, incorporating an elevator, adapted sanitary facilities, and a ramp. It will also be equipped with all necessary learning resources and equipment.
This infrastructure project is slated to conclude by the end of 2024, ensuring that over 600 students at Lanchkhuti's first public school can continue their education in a fully adapted facility with modern educational infrastructure.