საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გელა გელაძემ, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტისა და USAID-ის მხარდაჭერით მიმდინარე უპრეცედენტო მასშტაბის პროექტის - „კოდინგის სკოლა 1500 ქალისთვის” ფარგლებში გამართულ დასაქმების ფორუმში მიიღო მონაწილეობა. მინისტრის მოადგილემ დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და განათლების სფეროში საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტებისა და სტრატეგიული მიზნების მიღწევაში საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
გელა გელაძემ ტექნოლოგიური მიღწევების უპრეცედენტო მასშტაბებზე გაამახვილა ყურადღება და ხაზი გაუსვა, რომ ამ მიმართულებით სამინისტროს პრიორიტეტს წარმოადგენს ახალგაზრდებისთვისა და ზრდასრულებისთვის ყველა იმ შესაძლებლობის შექმნა, რაც თანამედროვე სამყაროში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
მისი თქმით, განათლების სფეროში საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტებისა და სტრატეგიული მიზნების მიღწევაში საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია. მათ შორის გამორჩეული ადგილი უკავია აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), რომელთანაც სამინისტროს მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობა აკავშირებს. USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტები ხელს უწყობს ბავშვებში, ახალგაზრდებსა და ზრდასრულებში მნიშვნელოვანი უნარების განვითარებასა და გამომუშავებას, რაც ადამიანური კაპიტალის განვითარების საქმეში სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
პროექტი - „კოდინგის სკოლა 1500 ქალისთვის” ტექნოლოგიებში ქალთა როლის ხელშეწყობას ითვალისწინებს და USAID-ის დამსაქმებლები პროფესიული განათლებისთვის პროგრამის ფარგლებში, მას ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტი ახორციელებს. პროექტით გათვალისწინებულია ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება, მათი ტექნოლოგიებში ჩართულობის უზრუნველყოფა და გადამზადების შემდგომი დასაქმების პროცესში მხარდაჭერა, აგრეთვე, სფეროში არსებული გენდერული უთანასწორობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და სოციალური ინკლუზიის მხარდაჭერა.
დასაქმების ფორუმში მონაწილეობა მიიღო პროექტის ფარგლებში სრული დაფინანსებით გადამზადებულმა 300-ზე მეტმა ბენეფიციარმა, რომელთაც ფორუმში მონაწილე ადგილობრივმა, საერთაშორისო, ტექნოლოგიურმა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებმა 100-ზე მეტი ვაკანსია შესთავაზეს.
აღსანიშნავია, რომ პროექტის ფარგლებში შერჩეული ბენეფიციარების გადამზადება სამ ნაკადად სრული დაფინანსებით განხორციელდება და და მასში მონაწილეობას ჯამში 1500 კანდიდატი მიიღებს.

Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Gela Geladze, actively participated in the employment forum conducted as part of the ground-breaking 'Coding School for 1500 Women' project. This initiative, of unparalleled scale, is supported by the University of Business and Technology in collaboration with USAID. Addressing the audience, the deputy minister underscored the significance of international partnerships in realizing the priorities and strategic objectives of the Georgian government in the field of education.
Gela Geladze highlighted the project's unprecedented technological advancements and emphasized the Ministry's commitment to creating opportunities for young people and adults, particularly crucial in the contemporary world.
He stressed the importance of international support in achieving the government's educational goals, giving special acknowledgment to the longstanding and fruitful collaboration with the U.S. Agency for International Development (USAID). Projects funded by USAID play a crucial role in nurturing essential skills for the development of human capital in children, youth, and adults.
The 'Coding School for 1500 Women' project, orchestrated by the University of Business and Technology as part of the USAID Employers for Vocational Education program, aims to enhance the role of women in technology. The initiative seeks to economically empower women, facilitate their engagement in technology, support post-training employment, and raise awareness about gender inequality, fostering social inclusion.
The employment forum attracted over 300 beneficiaries who received comprehensive training under the project. Representatives from local, international, technological, and business sectors at the forum presented over 100 job opportunities to these participants.
It is noteworthy that the project will provide full funding for the training of selected beneficiaries, with three streams facilitating the participation of a total of 1500 candidates.