საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა გერმანელ მეცნიერებს – დრეზდენ-როსენდორის ჰელმჰოლც ცენტრის დირექტორს, თსუ და სტუ-ს საპატიო დოქტორს სებასტიან შმიდტს, იულიხის კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტის ყოფილ დირექტორს, თსუ-ს და სტუ-ს საპატიო დოქტორს, პროფესორ ჰანს შტროერსა და იულუხის კვლევითი ცენტრის ნეურო მედიცინის ინსტიტუტის დირექტორს, სტუ-ს საპატიო დოქტორს პროფესორ ჯონ შაჰს უმასპინძლა.
გიორგი ამილახვარმა შეხვედრის მონაწილეებთან „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდის (GGSB)“ ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები განიხილა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, საქართველოს სამეცნიერო სფეროს განვითარების ხელშეწყობისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გერმანულ მხარესთან თანამშრომლობა და ქვეყნებს შორის არსებული სამეცნიერო კავშირების გაღრმავება. მისი თქმით, ამ მიმართულებით მართლაც გამორჩეული ადგილი უჭირავს „ქართულ-გერმანულ სამეცნიერო ხიდს“, რომლის ფარგლებშიც არაერთი წარმატებული სამეცნიერო პროექტი განხორციელდა.
საუბრისას მხარეებმა ქართულ უნივერსიტეტებთან პარტნიორობით გადადგმული ნაბიჯები, მიღწეული შედეგები შეაჯამეს და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებზე იმსჯელეს.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ 2024 წელს „ქართულ-გერმანული ხიდის“ ფარგლებში გერმანულ მხარესა და ქართულ უნივერსიტეტებს – თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს შორის პარტნიორობის 20 წელი აღინიშნება. აღნიშნულ იუბილესთან დაკავშირებით საქართველოში დაგეგმილია მასშტაბური ღონისძიების ორგანიზება.
მინისტრმა სრული მხარდაჭერა აღუთქვა შეხვედრის მონაწილეებს „ქართულ-გერმანული ხიდის“ ფარგლებში ახალი პროექტების განხორციელების საქმეში და თანამშრომლობის გაძლიერების მზაობა გამოხატა.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი თეიმურაზ დოჭვირი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი ჯაბა სამუშია, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი დავით გურგენიძე და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი ალექსანდრე თევზაძე.
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრის მონაწილე გერმანელი მეცნიერები – სებასტიან შმიდტი, ჰანს შტროერი და ჯონ შაჰი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საერთაშორისო მრჩეველთა საბჭოს წევრები არიან.
საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმი „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდი‘‘ (GGSB) ხელს უწყობს ქვეყნებს შორის საგანმანათლებლო, სამეცნიერო და კულტურული ურთიერთობების გაღრმავებას, ქართველი და გერმანელი სტუდენტებისა და მეცნიერების მიერ ერთობლივი კვლევითი პროექტებისა და გაცვლითი პროგრამების განხორციელების გზით.

The Minister of Education and Science of Georgia, Giorgi Amilakhvari, recently held a meeting with esteemed German scientists, including Sebastian Schmidt, Director of the Helmholtz Center Dresden-Rossendorf and Honorary Doctor of Tbilisi State University (TSU) and Georgian Technical University (STU); Professor Hans Stroer, former Director of the Institute of Nuclear Physics at Jülich Research Center and Honorary Doctor of TSU and STU; and Professor John Shah, Director of the Institute of Neuromedicine at the Jülich Research Center and Honorary Doctor of STU.
In this meeting, Minister Amilakhvari discussed the accomplishments and future aspirations of the "Georgian-German Scientific Bridge (GGSB)." He emphasized the significance of collaboration with German counterparts to enhance Georgia's scientific landscape, highlighting the crucial role of GGSB in this context, which has successfully realized numerous scientific ventures.
The discussion also covered the progress achieved through partnerships with Georgian universities and explored avenues for future collaborations.
It was announced that the 20th anniversary of the German-Georgian academic partnership, involving TSU, Georgian Technical University, and Kutaisi International University, would be celebrated under the aegis of GGSB. A major event in Georgia is being planned for this milestone.
Minister Amilakhvari assured complete support for new initiatives under GGSB and expressed eagerness to fortify this collaboration.
The meeting was also attended by Teimuraz Dochviri, Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia; Jaba Samushia, Rector of Tbilisi State University; Davit Gurgenidze, Rector of the Technical University of Georgia; and Aleksandre Tevzadze, Rector of Kutaisi International University.
Notably, the German scientists present - Schmidt, Stroer, and Shah - are members of the International Advisory Council of Kutaisi International University.
The "Georgian-German Scientific Bridge" (GGSB), a consortium of Georgian universities, aims to deepen educational, scientific, and cultural ties between the two countries. This is achieved through joint research projects and exchange programs involving Georgian and German students and scientists.