გიორგი ამილახვარმა განათლების საერთაშორისო ცენტრის 2023 წლის შემაჯამებელი ღონისძიება გახსნა
განათლების საერთაშორისო ცენტრმა 2023 წლის შემაჯამებელი ღონისძიება გამართა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა გახსნა.
მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა, მათ კანდიდატის სტატუსის მიღება მიულოცა და სტუდენტთა მხარდაჭერის კუთხით განათლების საერთაშორისო ცენტრის დაარსების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება, რომელიც 2014 წელს საქართველოს პრემიერ-მინისტრ, ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ დაფუძნდა.
მინისტრმა საუბრისას ხაზი გაუსვა სტუდენტებისთვის უცხოეთში სწავლის გაგრძელების შესაძლებლობის მიცემის მნიშვენლობას და განათლების საერთაშორისო ცენტრის პარტნიორ საელჩოებს მადლობა გადაუხადა მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის.
ღონისძიების ფარგლებში გიორგი ამილახვარმა სპეციალური პრიზები გადასცა საქართველოში საფრანგეთის, აშშ-ის, იტალიის, ჩინეთისა და უნგრეთის საელჩოებს 2023 წელს მჭიდრო და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის. მოგეხსენებათ, აღნიშნულ ქვეყნებთან, საპარტნიორო თანამშრომლობის ფარგლებში, განათლების საერთაშორისო ცენტრი სხვადასხვა აკადემიურ პროგრამას წარმატებით ახორციელებს.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართა განათლების საერთაშორისო ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ნუნუ მიცკევიჩმა, რომელმაც საზოგადოებას მნიშვნელოვანი სიახლის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. როგორც ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, უცხოეთის ქვეყნებში სასწავლო სტიპენდიის მოსაპოვებლად კონკურსის პირველ ეტაპზე ბონუს ქულა, სოციალურად დაუცველის, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირის, იძულებით გადაადგილებული პირის სტატუსის მქონე და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული პირის გარდა, მაღალმთიან დასახლებაში მუდმივად მცხოვრებ მოქალაქეებსაც მიენიჭებათ.
შემაჯამებელ ღონისძიებაზე საზოგადოებას წარედგინა ახალი სასტიპენდიო პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც „Stipendium Hungaricum”-ის წარმატებული ქართველი სტუდენტები დამატებით სტიპენდიას მიიღებენ. კერძოდ, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, უნგრეთის სასტიპენდიო პროგრამის „Stipendium Hungaricum”-ის გამარჯვებულ საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებსაც მაღალი აკადემიური შეფასება ექნებათ, მიეცემათ შესაძლებლობა, უნგრეთის მთავრობის დაფინანსებასთან ერთად, მოიპოვონ სახელმწიფო გრანტი წლიურად 2500 ევროს ოდენობით. თავის მხრივ, სახელმწიფო გრანტის მფლობელი სტუდენტები ვალდებულნი იქნებიან, სწავლის დასრულების შემდეგ, საქართველოში დაბრუნდნენ და დასაქმდნენ უცხოეთში მიღებული კვალიფიკაციის შესაბამისად 3 წლის ვადით.
შემაჯამებელი ღონისძიების ფარგლებში პირველად ცენტრის ისტორიაში 2023 წლის წარმატებულ კურსდამთავრებულს ანნა ბრჟეზოვსკაიას ბარბარე ყიფიანის სახელობის პრემია გადაეცა. აღნიშნული პრემია, რომელიც განათლების საერთაშორისო ცენტრმა წელს დააარსა, ტრადიციად იქცევა და ყოველწლიურად, საუკეთესო აკადემიური მოსწრების მქონე სტიპენდიატს გადაეცემა.
აღსანიშნავია, რომ წელს პირველად, განათლების საერთაშორისო ცენტრმა, კურსდამთავრებულთა კარიერული განვითარებისა და დასაქმების ხელშეწყობის მიზნით, თანამშრომლობის მემორანდუმები გააფორმა დასაქმების ხელშემწყობ სახელმწიფო ორგანიზაციებთან და კერძო სააგენტოებთან.
ცენტრის შემაჯამებელ ღონისძიებას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეები - გელა გელაძე და ნოდარ პაპუკაშვილი, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, ცენტრის სტიპენდიატები და 2023 წლის კურსდამთავრებულები ესწრებოდნენ.
განათლების საერთაშორისო ცენტრი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით 2014 წელს დაფუძნდა. ცენტრი, საქართველოს მოქალაქეებისთვის, სახელმწიფო დაფინანსებით ახორციელებს სასტიპენდიო პროგრამებს, რომლებიც ახალგაზრდებს საშუალებას აძლევს, განათლება მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში მიიღონ. სახელმწიფო აფინანსებს სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებს, ასევე ხელს უწყობს საჯარო სამსახურში დასაქმებული მოქალაქეების კვალიფიკაციის ამაღლებას საზღვარგარეთ, შესაბამის კვლევით თუ პროფესიულ ინსტიტუტებში.
2014-2023 წლების განმავლობაში სტუდენტებისათვის გამოყოფილმა დაფინანსებამ 42 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა. 2023 წელს, განათლების საერთაშორისო ცენტრისა და პარტნიორი ქვეყნების მხარდაჭერით, უცხოეთში განათლების მისაღებად და ცოდნის გასაღრმავებლად, ჯამში 200-ზე მეტი საქართველოს მოქალაქე დაფინანსდა.
2023-2024 სასწავლო წელს ცენტრის მხარდაჭერით საქართველოს მოქალაქეების სწავლა დაფინანსდა ისეთ უნივერსიტეტებში როგორებიცაა: სტენფორდის უნივერსიტეტი (აშშ), კარნეგი მელონის უნივერსიტეტი (აშშ), ოქსფორდის უნივერსიტეტი (დიდი ბრიტანეთი), კემბრიჯის უნივერსიტეტი(დიდი ბრიტანეთი), ბრიუსელის სამეფო კონსერვატორია (ბელგია), სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი (აშშ), ნიუ-იორკის ხელოვნების აკადემია (აშშ), ვენის დიპლომატიური აკადემია (ავსტრია), დიუკის უნივერსიტეტი (აშშ), ჯორჯთაუნის უნივერსიტეტი (აშშ), მიუნხენის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი (გერმანია), სიანს პო (საფრანგეთი), სორბონის უნივერსიტეტი (საფრანგეთი), ESCP ბიზნესის სკოლა (დიდი ბრიტანეთი), მილანის პოლიტექნიკური ინსტიტუტი (იტალია), სიჩუანის უნივერსიტეტი (ჩინეთი), ბუდაპეშტის კორვინუსის უნივერსიტეტი (უნგრეთი), დებრეცენის უნივერსიტეტი (უნგრეთი) და სხვ.

Giorgi Amilakhvari opened the 2023 summary event for the International Education Center
Opening the event, Minister Amilakhvari welcomed the participants, celebrating Georgia's achievement of candidate status and highlighting the pivotal role of the International Education Center in supporting students since its inception in 2014 by Prime Minister Irakli Gharibashvili.
In his address, the minister underscored the value of providing students with opportunities for international study and expressed gratitude to the embassies partnered with the International Center for Education for their longstanding, fruitful collaboration.
During the ceremony, Giorgi Amilakhvari awarded special commendations to the French, American, Italian, Chinese, and Hungarian embassies in Georgia for their collaborative efforts throughout 2023. These partnerships have enabled the International Education Center to offer a variety of successful academic programs.
Nunu Mitskevichi, the center's executive director, also spoke, sharing significant updates. Nunu  Mitskevichi announced that in the initial phase of the foreign study scholarship competition, Mitskevichi points would be granted to applicants from socially vulnerable backgrounds, persons with disabilities, internally displaced persons, those from communities adjacent to the occupied territories, and residents of highland settlements.
A new scholarship initiative was unveiled, promising additional financial support to Georgian "Stipendium Hungaricum" scholars. Specifically, the Ministry of Education and Science will provide a yearly state grant of 2,500 euros to complement the Hungarian government's funding. In return, recipients are expected to work in Georgia for three years post-graduation, in roles relevant to their overseas qualifications.
Moreover, the event also marked the first presentation of the Barbara Kipiani prize to the top-performing 2023 graduate, Anna Brzezovskaya. This newly established honor will be an annual award recognizing the scholarship recipient with the most distinguished academic record.
For the first time, the International Center of Education has partnered with various state and private employment agencies to bolster the career development and job placement of graduates.
Deputy Ministers of Education and Science, Gela Geladze and Nodar Papukashvili, diplomats, scholars, and the 2023 graduate cohort were among the attendees.
Founded in 2014 by Prime Minister Irakli Gharibashvili's directive, the International Education Center facilitates state-funded scholarships for Georgian citizens to pursue studies at top global universities. These scholarships support master's and doctoral candidates, as well as public servants seeking to enhance their expertise overseas.
From 2014 to 2023, student funding exceeded 42 million GEL. In 2023 alone, over 200 Georgians were financially supported for education and specialization abroad.
The upcoming academic year will see the Center support Georgian students at prestigious institutions including Stanford, Carnegie Mellon, Oxford, Cambridge, the Royal Conservatory of Brussels, San Diego State University, the New York Academy of Arts, the Diplomatic Academy of Vienna, Duke, Georgetown, the Munich University of Technology, Sian Pau, Sorbonne, ESCP Business School, the Polytechnic Institute of Milan, Sichuan University, Corvinus University of Budapest, the University of Debrecen, and more.