საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველ მოადგილედ სამართლის დოქტორი ალექსანდრე წულაძე დაინიშნა
29.12.2023
ალექსანდრე წულაძეს დამთავრებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი და რომის „ლა საპიენცას“ უნივერსიტეტის სამართლის სამაგისტრო პროგრამა. ასევე, ფლობს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართლის დოქტორის ხარისხს Summa Cum Laude შეფასებით.
ალექსანდრე წულაძე 2010 წლიდან ეწევა აკადემიურ საქმიანობას საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებაში. მოპოვებული აქვს კოლუმბიის უნივერსიტეტის გრძელვადიანი კვლევითი სტიპენდია (ნიუ იორკი, აშშ), მაქს პლანკის საერთაშორისო კერძო და შედარებითი სამართლის ინსტიტუტისა (ჰამბურგი, გერმანია) და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის კვლევითი გრანტები. არის დავის გადაწყვეტის ალტერნატიული საშუალებების მიმართულებით მონოგრაფიის, სახელმძღვანელოსა და სტატიების ავტორი, ასევე საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის დამფუძნებელი წევრი. 2019 წელს საქართველოს პარლამენტის მიერ არჩეულ იქნა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს უვადო მოსამართლედ.

An alumnus of the Law Faculty at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and a graduate of the Master's Law Program at the University of Rome La Sapienza, Aleksandre Tsuladze is distinguished by his doctorate in law from Tbilisi State University, where he earned his degree with the highest distinction.
Since 2010, Tsuladze has been actively involved in scholarly work across various Georgian universities and educational bodies. His academic pursuits have been recognized with a long-term research fellowship from Columbia University in New York, as well as research grants from the Max Planck Institute for Comparative and International Private Law in Hamburg, Germany, and the Shota Rustaveli National Science Foundation in Georgia. He is credited with authoring several key monographs, textbooks, and papers on alternative dispute resolution methods, and is a founding figure of the Georgian Mediators Association. The Parliament of Georgia appointed him as a permanent judge to the nation's Supreme Court in 2019.