საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდოს 2023 წლის გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა.
მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას პროფესიული განათლების პოპულარიზაციის კუთხით კონკურსის ჩატარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება, ღონისძიების ორგანიზატორებს თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა და გამარჯვებულებს მიღწეული წარმატება პირადად მიულოცა.
გიორგი ამილახვარი: „ჩვენი მთავრობისთვის, ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი, პრიორიტეტული მიმართულება არის პროფესიული განათლება და მისი კიდევ უფრო განვითარება, პოპულარიზაცია და ხელის შეწყობა.
სწორედ ამ მიზანს ემსახურება პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდო, რომლის ფარგლებშიც ყოველწლიურად გამოვავლენთ
საუკეთესო სტუდენტს, საუკეთესო მასწავლებელს, საუკეთესო პროგრამასა და ბიზნეს პარტნიორს.
ეს კონკურსი არის თვალსაჩინო მაგალითი იმისა, რომ ყველას აქვს ხარისხიანი განათლების მიღების და დასაქმების შესაძლებლობა. დღეს საუკეთესო სტუდენტის წოდება 63 წლის ადამიანმა მიიღო და ეს კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს იმას, რომ პროფესიულ განათლებას არ აქვს ასაკი.
მივესალმები მსგავსი ინიციატივების განხორციელებას. განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო კიდევ უფრო მეტად დაუჭერს მხარს ასეთ ღონისძიებებს და მომავალშიც გააგრძელებს პროფესიული განათლების განვითარების ხელშეწყობას“.
აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის კონკურსში გამარჯვებულები ოთხ საკონკურსო კატეგორიაში გამოვლინდნენ:
წლის პროფესიული განათლების სტუდენტი გახდა კოლეჯ ,,ბლექსის“ მეფუტკრეობის პროგრამის სტუდენტი ზებურ ბოლქვაძე, წლის პროფესიული განათლების მასწავლებლის წოდება დაიმსახურა კოლეჯ „ბლექსის“ საინფორმაციო ტექნოლოგიების პედაგოგმა ვლადა ხიმენკომ, კოლეჯი „მერმისი“, პროგრამით - სამკერვალო წარმოება, 2023 წლის პროფესიული განათლების პროგრამად დასახელდა, ხოლო წლის პროფესიული განათლების ბიზნეს პარტნიორის ჯილდო კომპანია „ბკ ქონსთრაქშენს" გადაეცა.
ღონისძიების ფარგლებში, ძირითადი საკონკურსო კატეგორიების გარდა, საქართველოს პარლამენტმა, პროფესიული უნარების სააგენტომ და ისრაელის საელჩომ საქართველოში ფინალისტებს სპეციალური პრიზები გადასცეს.
დაჯილდოების ცერემონიაში მონაწილეობა მიიღეს აშშ-ის ელჩმა საქართველოში რობინ ლ. დანიგანმა, ისრაელის ელჩმა ჰადას მეიცადიმ, პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის წევრმა მარიამ ლაშხმა და პროფესიული უნარების სააგენტოს ხელმძღვანელმა თამარ ქიტიაშვილმა.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, ათასწლეულის ფონდის, გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების, პროფესიული განათლების სექტორისა და ბიზნესის წარმომადგენლები.
პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდოს ყოველწლიური კონკურსი, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მხარდაჭერით, ათასწლეულის ფონდის ორგანიზებით 2017 წლიდან იმართება. მისი მიზანია პროფესიული განათლების, როგორც ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერების მნიშვნელოვანი კომპონენტის, განვითარება და პოპულარიზაცია. კონკურსის გენერალური სპონსორია გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდი.

In his address, Minister Amilakhvari emphasized the competition's role in elevating professional education. He expressed gratitude to the event organizers for their collaboration and personally extended congratulations to the winners.
"For our government, the enhancement, promotion, and support of professional education is a top priority. The National Award for Vocational Education, which we annually bestow, aims precisely at recognizing the best student, teacher, program, and business partner in this field.
This competition is a testament to the accessibility of quality education and employment opportunities for all. It is evidenced by the awarding of the best student title to a 63-year-old individual, demonstrating that professional education knows no age limits.
I wholeheartedly support such initiatives. The Ministry of Education, Science and Youth will continue to back similar events and will persist in fostering the growth of professional education." – stated Minister Amilakhvari.
The 2023 competition's winners were announced in four categories:
- Zebur Bolkvadze, a beekeeping student from "Blex" College, was named the professional education student of the year.
- Vlada Khimenko, an information technology teacher at "Blex" College, received the professional education teacher of the year award.
- "Mermis" College, with its sewing production program, was recognized as the professional education program of the year.
- The Vocational Education Business Partner of the Year award was awarded to "BK Construction" company.
The event also featured special prizes awarded by the Parliament of Georgia, the Vocational Skills Agency, and the Embassy of Israel in Georgia, with dignitaries such as US Ambassador Robin L. Dunnigan, Israeli Ambassador - Hadas Ester Meitzad, Parliament's First Deputy Chairman of the Foreign Relations Committee - Mariam Lashkhi, Education, Science and Youth Affairs Committee member - Tamar Kitiashvili, and the head of the Professional Skills Agency in attendance.
Representatives from executive and legislative authorities, the Millennium Foundation, Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation, international donor organizations, the professional education sector, and business were also present.
Organized by the Millennium Fund and supported by the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia, the annual National Award of Vocational Education competition has been held since 2017. Its goal is to develop and popularize professional education, crucial for bolstering the country's economy. The competition's general sponsor is the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation.