საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ ნოდარ პაპუკაშვილმა და მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა როლანდ პრაისმა თბილისის 126-ე საჯარო სკოლაში STEAM ექსტრაკურიკულური პროგრამა გახსნეს.
STEAM ექსტრაკურიკულური პროგრამა შესაბამისი რესურსებით, ტექნიკითა და ავეჯით აღიჭურვა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით, „ინოვაცია, ინკლუზიურობა და ხარისხის“ პროექტის ფარგლებში.
STEAM ექსტრაკურიკულური პროგრამის შექმნის მიზანი სკოლებში საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების მიმართ მოსწავლეების, განსაკუთრებით კი - გოგონების ინტერესის გაძლიერებაა, რაც მოგვიანებით მათ პროფესიულ არჩევანში ტრანსფორმირდება.
თბილისის 126-ე საჯარო სკოლასთან ერთად STEAM ექსტრაკურიკულური პროგრამა ზუგდიდის მე-5 საჯარო სკოლაშიც მოეწყო. სამუშაო სივრცეებს განსაკუთრებული დატვირთვა აქვთ: სკოლებმა უნდა უზრუნველყონ I2Q პროექტის მიერ შეთავაზებული ექსტრაკურიკულური პროგრამების დანერგვა და სხვა საპილოტე სკოლებს გაუზიარონ აქტივობები.
სამუშაო სივრცეები აღჭურვილია ვიდეო საკონფერენციო სისტემით, რაც უზრუნველყოფს სხვა სკოლებთან ონლაინ რეჟიმში ჩართვას და სხვადასხვა ერთობლივი ღონისძიებისა და აქტივობის განხორციელებას.
STEAM ექსტრაკურიკულური პროგრამა უკვე დანერგილია 80 საპილოტე სკოლაში, 2024-2025 სასწავლო წლის დასრულებამდე კი სრულად დაინერგება 200 სკოლაში.

The STEAM extracurricular program was launched at the 126th public school in Tbilisi
The STEAM extracurricular program received support from the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia and the World Bank under the "Innovation, Inclusion, and Quality" project. This initiative aims to provide the necessary resources, equipment, and furniture to enhance the teaching of science subjects in schools, with a particular focus on encouraging the interest of students, especially girls, which may influence their future career choices.
In addition to the 126th public school in Tbilisi, the STEAM extracurricular program has also been introduced at the 5th public school in Zugdidi. These workspaces are designated areas within schools tasked with implementing extracurricular programs as part of the I2Q project and collaborating with other pilot schools.
Equipped with a video conferencing system, these workspaces facilitate online engagement with other schools and enable the execution of various joint events and activities.
The STEAM extracurricular program has already been implemented in 80 pilot schools and is set to be fully integrated into 200 schools by the end of the 2024-2025 school year.