პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას გიორგი ამილახვარმა საზოგადოებას განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდული პოლიტიკის განვითარების პროგრამა გააცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრობის კანდიდატს გიორგი ამილახვარს დღეს პარლამენტში განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა, კულტურის, სპორტის, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე უსმენენ.
გიორგი ამილახვარმა ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდული პოლიტიკის განვითარების კუთხით მიმდინარე რეფორმებზე ისაუბრა და ამ მიმართულებით საზოგადოებას სამომავლო გეგმები გააცნო.
მინისტრობის კანდიდატმა ხაზი გაუსვა ქვეყნის მასშტაბით განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ დღეს სწორედ განათლება არის მთავრობის უმთავრესი პრიორიტეტი.
გიორგი ამილახვარი: „საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს განათლებაზე საყოველთაო ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და მისი ხარისხის ზრდა წარმოადგენს. ამის ნათელი დასტურია განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სისტემის ყოველწლიურად მზარდი ბიუჯეტი, რომელმაც 2024 წელს უპრეცედენტო ნიშნულს –2,508.0 მლნ ლარს მიაღწია.“

Giorgi Amilakhvari discussed the ongoing reforms in general, vocational, and higher education, as well as developments in science and youth policy. He also outlined future plans in these areas to the public.
The ministerial candidate emphasized the significance of ensuring access to education across the country, highlighting that education stands as the primary focus of the government today.
Furthermore, Giorgi Amilakhvari stated: "One of the key priorities of the Georgian government is to ensure universal access to education and enhance its quality. A clear demonstration of this commitment is the consistently increasing budget allocated to the education, science, and youth system, which reached an unprecedented level of -2,508.0 million GEL in 2024."