საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ალექსანდრე წულაძემ „უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის“ გახსნის ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში კვლევის ადმინისტრირების შესაძლებლობების გაძლიერების კუთხით პროგრამის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
ალექსანდრე წულაძემ მადლობა გადაუხადა ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას მრავალწლიანი ნაყოფიერი პარტნიორობისთვის. მისი თქმით, აშშ-ის დაფინანსებით საქართველოში ხორციელდება არაერთი მასშტაბური საგანმანათლებლო პროექტი, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სისტემის გაუმჯობესებისა და ახალგაზრდების მხარდაჭერის მიმართულებით.
როგორც მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, საქართველოსა და ამერიკის შეერთებული შტატების უნივერსიტეტებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს ქვეყანაში ადამიანური კაპიტალის, ინოვაციისა და ეკონომიკური სფეროების განვითარებას.
„უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამა (UCBP)“ საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების (აშშ) საელჩოს მიერ დაფინანსებული ინიციატივაა. პროგრამა მიზნად ისახავს საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში კვლევის ადმინისტრირების და განვითარების ოფისების შესაძლებლობების გაძლიერებას, რაც, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს უმაღლესი განათლებისა და კვლევითი ინსტიტუტების წვლილის ზრდას საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაში.
პროგრამის ადმინისტრირება ხორციელდება საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოების მიერ აშშ-ის საუნივერსიტეტო კვლევის ადმინისტრატორთა ეროვნულ საბჭოსთან (NCURA) თანამშრომლობით.
პროგრამა განხორციელდება ოთხ ეტაპად:
• საჭიროებების შეფასება და ვორქშოპი „აშშ-საქართველოს შორის კვლევითი კოლაბორაცია“ – ამერიკული საბჭოები და NCURA განახორციელებენ პროგრამის მონაწილე უნივერსიტეტების კვლევის ადმინისტრატორების და განვითარების ოფისების საჭიროების შეფასებას, შეისწავლიან ძირითად გამოწვევებს სამუშაოს მეტად ეფექტიანად შესრულებისთვის. ვორქშოპის ფარგლებში ჩატარდება პროფესიული განვითარების ტრენინგები საქართველოს, აშშ-სა და ევროკავშირს შორის საერთაშორისო თანამშრომლობის და ცოდნის გადაცემის წახალისების მიზნით.
• ვებინარების სერია პროგრამის მონაწილეებისათვის – აშშ-ის ექსპერტების მონაწილეობით პროგრამის ფარგლებში ჩატარდება ვებინარები სხვადასხვა მნიშვნელოვან თემაზე.
• სასწავლო ვიზიტი აშშ-ში – სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს 10 კვლევის ადმინისტრატორი/განვითარების ოფისის ან კვლევითი დეპარტამენტის წარმომადგენელი ორი კვირის განმავლობაში გაიცნობს 12 ამერიკული უნივერსიტეტის/საგანმანათლებლო დაწესებულების კვლევის მენეჯმენტის, ფონდების მოძიებისა და საერთაშორისო კოლაბორაციის საუკეთესო პრაქტიკას. ეს ხელს შეუწყობს მონაწილეების შესაძლებლობების განვითარებას კვლევის ადმინისტრირებასა და ინოვაციების მართვის კუთხით.
• ამერიკელი ექსპერტების საპასუხო ვიზიტი – პროგრამის ქართველ მონაწილეებს ექნებათ შესაძლებლობა, წარმოადგინონ საპროექტო განაცხადი ამერიკელი ექსპერტების საპასუხო ვიზიტის განსახორციელებლად. ვიზიტის ფარგლებში მოწვეული ექსპერტი იმუშავებს მასპინძელ უნივერსიტეტთან კვლევის ადმინისტრირების, კვლევითი საქმიანობის განვითარების, ფონდების მოძიების ან/და კურსდამთავრებულთა ჩართულობის წახალისების მიმართულებით.

Aleksandre Tsuladze participated in the opening event of the "Universities Capacity Development Program"
12.02.2024
Addressing the audience, the First Deputy Minister emphasized the program's significance in strengthening research administration capabilities within Georgia's higher educational institutions.
Aleksandre Tsuladze expressed gratitude to the United States government for their longstanding partnership. He highlighted the implementation of several large-scale educational projects in Georgia with US funding, particularly emphasizing their importance in improving the educational system and supporting youth.
The First Deputy Minister noted that further deepening cooperation between Georgian and American universities will contribute significantly to the development of human capital, innovation, and the country's economic sectors.
The "University Capacity Development Program (UCBP)" is an initiative sponsored by the Embassy of the United States of America in Georgia. The program aims to enhance the capacities of research administration and development offices in Georgia's higher educational institutions, thereby bolstering the contributions of these institutions to Georgia's economic advancement.
Administered by the American Councils on International Education in cooperation with the US National Council of University Research Administrators (NCURA), the program will be implemented in four stages:
-           US-Georgia Research Collaboration Needs Assessment and Workshop: American Councils and NCURA will conduct a needs assessment for research administrators and development offices at participating universities. Professional development trainings will also be organized within the workshop to promote international cooperation and knowledge transfer between Georgia, the USA, and the European Union.
-          Series of webinars for program participants: The program will host webinars on various important topics with the participation of US experts.
-          Study visit to the USA: Ten research administrators/representatives from development offices or research departments in Georgia will have the opportunity to learn about best practices in research management, fundraising, and international collaboration at 12 American universities/educational institutions over a two-week period. This visit aims to enhance participants' capacities in research administration and innovation management.
-           Return visit of American experts: Georgian participants of the program will have the chance to submit project applications for a return visit of American experts. During this visit, the invited expert will collaborate with the host university in research administration, development of research activities, fundraising, and/or alumni engagement.