ექსტერნატის გამოცდებზე რეგისტრაციისა და გამოცდის ჩატარების ვადები დადგინდა
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ I-XII კლასების პროგრამის ექსტერნატის ფორმით დაძლევის მსურველთათვის რეგისტრაციისა და გამოცდების ჩატარების ვადები განსაზღვრა. მსურველი პირები გამოცდაზე დარეგისტრირებას 2024 წლის 27 თებერვლიდან 13 მარტის ჩათვლით შეძლებენ, ხოლო გამოცდები 2024 წლის 18 მარტიდან 29 მარტის ჩათვლით ჩატარდება.
გამოცდაზე გასვლის უფლება აქვს პირს იმ შემთხვევაში, თუ მისი ასაკი შეესაბამება ან აღემატება ექსტერნის წესით დასაძლევი კლასის მოსწავლეთა ასაკობრივ ჯგუფს და დაძლეული აქვს წინმსწრები კლასის საგანმანათლებლო პროგრამა.
ექსტერნად რეგისტრაციის თაობაზე სრულწლოვანი დაინტერესებული პირი ან არასრულწლოვანი დაინტერესებული პირის კანონიერი წარმომადგენელი განცხადებას რეგისტრაციისთვის დადგენილ ვადებში აუცილებელ დოკუმენტაციასთან ერთად რესურსცენტრში წარადგენს შემდეგი წესის დაცვით:
I თუ პირი, რომელსაც სურს ექსტერნატის ფორმით ზოგადი განათლების მიღება, სწავლობს სკოლაში, განცხადებას წარადგენს იმ რესურსცენტრში, რომლის სამოქმედო ტერიტორიაზე მდებარეობს შესაბამისი სკოლა;
II თუ პირი არ სწავლობს სკოლაში, განცხადებას წარადგენს ნებისმიერ რესურსცენტრში, პირის სურვილის შესაბამისად.
ა) ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღებაზე სრულწლოვანი დაინტერესებული პირის ან არასრულწლოვანი დაინტერესებული პირის კანონიერი წარმომადგენლის განცხადება, რომელშიც სავალდებულოა მითითებულ იქნას შემდეგი ინფორმაცია:
ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღების მსურველის სახელი, გვარი და საკონტაქტო ინფორმაცია (მისამართი, ტელეფონის ნომერი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი);
ზოგადი განათლების ცალკეული კლასის/კლასების/სემესტრის, ასევე ცალკეულ კლასში/სემესტრში შემავალი საგანი/საგნები, რომელთა ექსტერნატის ფორმით დაძლევა სურს პირს;
ენა, რომელზეც ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღების მსურველს სურს ექსტერნატის გამოცდის ჩაბარება;
უცხოური ენა/ენები, რომელშიც ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღების მსურველს უნდა ჩაუტარდეს ექსტერნატის გამოცდა, ასეთის საჭიროების შემთხვევაში;
ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული არჩევითი საგანი, რომლის ჩაბარებაც სურს ექსტერნატის ფორმით ზოგადი განათლების დაძლევის მსურველს;
გ) ზოგადი განათლების ცალკეული კლასის/კლასების/სემესტრის ექსტერნატის ფორმით დაძლევის გამოცდაზე რეგისტრაციის შემთხვევაში, დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს პირის მიერ ზოგადი განათლების იმ კლასის/სემესტრის ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამის ათვისებას, რომელიც წინ უსწრებს ექსტერნატის ფორმით დასაძლევ კლასს/სემესტრს.
შეკითხვების შემთხვევაში გთხოვთ, დაუკავშირდეთ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ცხელ ხაზს: (995 32) 2 200 220.

The Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia has established the registration and examination deadlines for external examinations
27.02.2024
To be eligible to take the exam, an individual's age must correspond to or exceed the age group of students in the class to be completed through external study, and they must have successfully completed the educational program of the previous class.
For external registration, an adult applicant or legal guardian of a minor applicant must submit an application to the resource centre along with the required documentation within the specified registration period, following these guidelines:
I. If the individual attends a school, they must submit their application to the resource centre serving the area where the school is located.
II. If the individual does not attend school, they may submit their application to any resource centre of their choice.
The list of required documents for exam registration at the resource centre includes:
a) Application from the applicant or legal guardian indicating the following details:
- Name, surname, and contact information (address, phone number, email) of the individual seeking education through external study.
- The specific class(es)/semester(s) of general education and subject(s) the individual intends to complete through external study.
- Preferred language for taking the external exam.
- Foreign language(s) required for the external exam, if applicable.
- Optional subject from the national curriculum the individual wishes to complete through external study.
b) Copy of the individual's birth certificate or identity document.
c) If registering for an exam to complete a specific class(es)/semester(s) of general education through external study, a document confirming mastery of the general education program for the preceding class(es)/semester(s).
d) If the individual received education abroad, a document verifying completion of the relevant educational program, recognized in accordance with the law.
e) If registering for an exam to complete subject(s) included in a specific class(es)/semester(s) of secondary level general education through external study, a certificate from the school confirming the need to complete the general educational program for the subject(s) in external study.
For inquiries, please contact the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia hotline at (995 32) 2 200 220.