საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, საჯარო სკოლის დირექტორების შესარჩევი კონკურსის ფარგლებში ელექტრონული რეგისტრაციისა და სავალდებულო დოკუმენტაციის წარდგენის ვადები 2024 წლის 2 მარტის, 18:00 საათამდე გახანგრძლივდა.
აღნიშნული გადაწყვეტილება, დირექტორობის მსურველთა ინტერესების გათვალისწინებით, რეგისტრაციის პროცესში მაღალი მომართვიანობის საფუძველზე იქნა მიღებული.
შეგახსენებთ, რომ საჯარო სკოლის დირექტორების შესარჩევ კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვს საქართველოს მოქალაქეობის მქონე კანდიდატს, რომელსაც აქვს:
✓ უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი;
✓ მუშაობის არანაკლებ 3 წლის გამოცდილება, მათ შორის განათლების სფეროში სწავლების არანაკლებ ერთწლიანი გამოცდილება.
საჯარო სკოლის სამეურვეო საბჭოსთვის წარდგენის მიზნით, დირექტორობის კანდიდატი კონკურსის გამოცხადებისთანავე რეგისტრირდება ელექტრონულად და უთითებს არაუმეტეს სამ საჯარო სკოლას, სადაც სურს წარადგინოს კომისიამ ასარჩევად.
ტესტირების ჩატარებას უზრუნველყოფს განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით დადგენილი წესისა და პირობების შესაბამისად.
გასაუბრებაზე დაიშვება დირექტორობის კანდიდატი, რომელიც გადალახავს ტესტირებისათვის მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით დადგენილ მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს (ტესტირების წარმატებით გავლა).
დირექტორობის კანდიდატი, მის მიერ რეგისტრაციისას მითითებული საჯარო სკოლების სამეურვეო საბჭოსათვის წარდგენის მიზნით, ტესტირების წარმატებით გავლის შემთხვევაში, გადის გასაუბრებას მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით შექმნილ კომისიასთან/კომისიებთან და წარადგენს რეგისტრაციისას მითითებული სკოლის/სკოლების სტრატეგიული განვითარების ხედვას.
ტესტირებისგან თავისუფლდება დირექტორობის ის კანდიდატი, რომელსაც „საჯარო სკოლის დირექტორის შესარჩევი კონკურსის გამართვის წესის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 24 თებერვლის №25/ნ ბრძანებით დამტკიცებული „საჯარო სკოლის დირექტორის შესარჩევი კონკურსის გამართვის წესის“ შესაბამისად, აქვს ამ ბრძანების ძალაში შესვლის მომენტისათვის მოქმედი დირექტორობის უფლების მოპოვების დამადასტურებელი სერტიფიკატი. აღნიშნული პირები რეგისტრაციისთვის დადგენილ ვადებში უთითებენ სამ სასურველ საჯარო სკოლას და კონკურსში ერთვებიან გასაუბრების ეტაპზე.
დირექტორობის კანდიდატები მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით ასარჩევად წარედგინება მხოლოდ იმ საჯარო სკოლების სამეურვეო საბჭოებს, რომელსაც დირექტორობის უფლების მქონე პირები მიუთითებენ ელექტრონული რეგისტრაციისას.
დირექტორობის კანდიდატი დირექტორად არჩევამდე საჯარო სკოლის სამეურვეო საბჭოს წარუდგენს:
დირექტორობის მსურველთა საგამოცდო პროგრამა და ტესტის ნიმუში ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: https://directors.mes.gov.ge

This decision, made to accommodate the interests of individuals aspiring to become school principals, aims to enhance the efficiency of the registration process.
As a reminder, candidates must be Georgian citizens and possess the following qualifications:
- Documentation confirming higher education
- At least 3 years of work experience, including a minimum of one year of teaching experience in the field of education.
To nominate themselves for consideration by the public school board of trustees, principal candidates must register electronically upon the announcement of the competition and specify up to three public schools where they wish to be considered by the commission.
Testing will be conducted through the education management information system in accordance with the rules and conditions outlined in the minister's individual administrative-legal act.
Candidates who pass the minimum competency threshold established by the minister's individual administrative-legal act for testing will proceed to the interview stage.
Successful candidates, upon passing the test, will undergo an interview with the commission(s) established by the minister's individual administrative-legal act, during which they will present their strategic development vision for the school(s) indicated during registration.
Candidates exempted from testing are those who possess a valid directorship certificate at the time of entry into force, as stipulated in the "Rules for holding the public school director selection competition" approved by Order No. 25/N of the Minister of Education and Science of Georgia dated February 24, 2011. Such individuals must indicate their preferred public schools within the designated registration period and join the competition at the interview stage.
Candidates for directorship will be submitted for election by the minister's individual administrative-legal act exclusively to the boards of trustees of the public schools indicated during electronic registration.
Before being elected as a director, candidates must submit the following documents to the board of trustees of the public school:
- Copy of identity card or passport
- Photograph
- Copy of document confirming higher education
- Certificate of at least 3 years of work experience, including at least one year of teaching experience in the field of education
- Medical-narcotic examination certificate
- Notice of conviction
- Notice of conviction for committing a crime against sexual freedom and inviolability
- Notification of right revocation
- Any other document specified by the board of trustees of the public school.
The exam program and test pattern for director applicants are available on the website: https://directors.mes.gov.ge