საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის გიორგი ამილახვარის გადაწყვეტილებით, 2024-2025 სასწავლო წლიდან ქართული ენის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე (1+4) ჩარიცხულ სტუდენტთა სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსება გაორმაგდა – სწავლა ყოველწლიურად 100-100 სომხურენოვანი და აზერბაიჯანულენოვანი სტუდენტის ნაცვლად 200-200 სტუდენტს დაუფინანსდება.
აღსანიშნავია, რომ „1+4“ საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში აზერბაიჯანულენოვანი და სომხურენოვანი ტესტის შედეგების საფუძველზე ჩარიცხულ სტუდენტთა სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსება შეადგენს 450 000 – 450 000 ლარს და დაფინანსების მოცულობა ყოველწლიურად კიდევ უფრო გაიზრდება.
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდა. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება „1+4“ საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში სტუდენტთა დაფინანსების მოცულობის გაორმაგება.
მოგეხსენებათ, „1+4“ საგანმანათლებლო პროგრამა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ აბიტურიენტთათვის სპეციალური საშეღავათო პოლიტიკის ფარგლებში ხორციელდება და მათ შესაძლებლობას აძლევს, გამარტივებული გზით მოიპოვონ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის გაგრძელების უფლება და კონკრეტული საგანმანათლებლო პროგრამის ათვისებამდე გაიუმჯობესონ ქართული ენის ცოდნა. კერძოდ, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ სტუდენტებს, „1+4“ საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში, სასურველ უნივერსიტეტში სწავლა მხოლოდ უნარების გამოცდის მშობლიურ ენაზე ჩაბარების საფუძველზე შეუძლიათ.
„1+4“ საგანმანათლებლო პროგრამა სტუდენტებისთვის, გამარტივებული ჩარიცხვის წესთან ერთად, დაფინანსებასაც გულისხმობს. სტუდენტებს მშობლიურ ენაზე გამოცდის წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში, უფინანსდებათ სწავლა ქართული ენის მომზადების პროგრამაზე, რომლის დასრულების შემდგომ ისინი ასევე სრული დაფინანსებით აგრძელებენ სწავლას იმავე უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში მათთვის სასურველ საგანმანათლებლო პროგრამაზე.

According to the decision made by the Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Giorgi Amilakhvari, starting from the 2024-2025 school year, funding for students enrolled in the Georgian language preparation educational program (1+4) with state educational grants has been doubled. This means that funding will now be provided for 200 Armenian-speaking and 200 Azerbaijani-speaking students annually, instead of the previous allocation of 100 students for each group.
Notably, the funding for students enrolled in the "1+4" educational program, based on the results of Armenian and Azerbaijani language tests, is set at 450,000 GEL each. Furthermore, this funding will increase annually.
Moreover, increasing access to education for representatives of ethnic minorities is a key priority for the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia. Doubling the funding volume within the "1+4" educational program aligns with this objective.
The "1+4" educational program is designed as part of a special preferential policy to facilitate the admission process for ethnic minority students. It provides them with the opportunity to enhance their proficiency in the Georgian language before embarking on their chosen educational program. Specifically, ethnic minority students can enroll in their desired university by passing an aptitude test in their native language.
In addition to simplified enrolment procedures, the "1+4" educational program also includes financial support. Upon successfully passing the exam in their native language, students receive funding to pursue their studies in the Georgian language training program. Subsequently, they can continue their education in their preferred field of study at the same higher education institution with full financial assistance.