გიორგი ამილახვარი ლონდონში მიმდინარე „განათლების მსოფლიო ფორუმზე‘‘ სიტყვით წარდგა
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გიორგი ამილახვარი, მოადგილე ნოდარ პაპუკაშვილთან ერთად, სამუშაო ვიზიტით ლონდონში იმყოფება, სადაც „განათლების მსოფლიო ფორუმში‘‘ მონაწილეობს.
მინისტრი, პანელური დისკუსიის – „დაბალანსებული მიდგომების შემუშავება სკოლამდელი და უმაღლესი განათლების საფეხურებზე‘‘ ფარგლებში, მსოფლიოს 114 ქვეყნის განათლების მინისტრების წინაშე სიტყვით წარდგა და საქართველოს უმაღლესი განათლების განვითარების პერსპექტივებზე, ადამიანური კაპიტალის განვითარებასა და განათლების ყველა საფეხურზე თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სიტყვით გამოსვლისას გიორგი ამილახვარმა განაცხადა, რომ საქართველოს მთავრობის მთავარი პრიორიტეტია ხარისხიან განათლებაზე უწყვეტი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და ადამიანური კაპიტალის განვითარება. ამ მიზნით განათლების სექტორის დაფინანსება ყოველწლიურად იზრდება.
მინისტრის თქმით, განათლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, სამინისტრო, როგორც ზოგადი, ასევე პროფესიული და უმაღლესი განათლების მიმართულებით, აქტიურად ახორციელებს რიგ რეფორმებს. მათ შორის, მან განსაკუთრებით გამოყო ზოგადი განათლების სფეროში არსებული სიახლეები – ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების ახალი დოკუმენტი, მასწავლებლის ეროვნული პრემია და ქვეყანაში მიმდინარე მასშტაბური საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურული პროექტები.
საუბრისას გიორგი ამილახვარმა პროფესიული განათლების განვითარების კუთხით მიმდინარე სიახლეებზეც გაამახვილა ყურადღება და განაცხადა, რომ სამინისტრო აქტიურად მუშაობს პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდაზე და სტუდენტებისთვის მრავალფეროვანი პროგრამების შეთავაზებაზე. ამ მიზნით შემუშავებულია ახალი ხედვა, რომელიც პროფესიული განათლების საფეხურზე კერძო-საჯარო პარტნიორობის გაძლიერებას გულისხმობს.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, უკანასკნელ წლებში უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის კუთხით არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა. მისი თქმით, სამინისტრო აქტიურად აგრძელებს მუშაობას, საზღვარგარეთის უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით, ერთობლივი ორმაგი ხარისხის საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავების მიმართულებით.
გიორგი ამილახვარმა ასევე ისაუბრა ტრანსნაციონალური განათლების შესახებ და ამ მიმართულებით ჩატარებულ სიღრმისეულ კვლევაზე, რომელიც განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და ბრიტანეთის საბჭოს თანამშრომლობის ფარგლებში, მიმდინარე წლის იანვარ-მარტში, ბრიტანულმა ორგანიზაციამ Times Higher Education ((THE) საქართველოში აწარმოვა. მისი თქმით, მიმდინარეობს აქტიური მუშაობა საქართველოსა და ბრიტანეთს შორის უმაღლესი განათლების საფეხურზე ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამების განხორციელების კუთხით.
ლონდონში მიმდინარე „განათლების მსოფლიო ფორუმის“ მთავარ განსახილველ საკითხებს წარმოადგენს განათლების მიმართულებით არსებული გამოწვევები, მათი გადაჭრის გზები, ხელოვნური ინტელექტი და თანამედროვე ტექნოლოგიები, როგორც განათლების სფეროს განვითარების მექანიზმები. მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის განათლების მინისტრები მსჯელობენ, თუ როგორ უნდა გამოიყენონ და დანერგონ ეფექტიანად თანამედროვე მოღწევები სწავლა-სწავლების პროცესში.

Giorgi Amilakhvari delivered a speech at the "World Education Forum" in London
The Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Giorgi Amilakhvari, along with his deputy, Nodar Papukashvili, is on a working visit to London to participate in the World Education Forum.
As part of the panel discussion "Development of Balanced Approaches at Preschool and Higher Education Levels" the minister addressed the education ministers from 114 countries. He discussed the prospects for the development of higher education in Georgia, the importance of human capital development, and the integration of modern technologies at all levels of education.
In his speech, Giorgi Amilakhvari also highlighted that the main priority of the Georgian government, which is to ensure continuous access to quality education and the development of human capital. To achieve this, funding for the education sector is increased annually.
Furthermore, the minister highlighted that the Ministry is actively implementing numerous reforms to improve the quality of education across general, vocational, and higher education. He particularly noted innovations in general education, such as the new document on national goals for general education, the national teacher's award, and large-scale educational infrastructure projects in the country.
Moreover, Minister Amilakhvari also addressed recent developments in vocational education, stating that the Ministry is working to increase the accessibility of vocational education and offer diverse programs to students. A new vision has been developed to strengthen public-private partnerships at the vocational education level.
Regarding the internationalization of higher education, the minister pointed out that significant steps have been taken in recent years. The Ministry continues to collaborate with foreign universities to develop joint double degree educational programs.
Giorgi Amilakhvari also discussed transnational education and the in-depth research conducted by the British organization Times Higher Education (THE) in Georgia from January to March this year. This research was part of the cooperation between the Ministry of Education, Science, and Youth and the British Council. He highlighted ongoing efforts between Georgia and Great Britain to implement joint educational programs at the higher education level.
The main topics at the World Education Forum in London include educational challenges, solutions, artificial intelligence, and modern technologies as mechanisms for advancing education. Education ministers from various countries are discussing how to effectively utilize and implement modern advancements in the teaching and learning process.