გიორგი ამილახვარმა დიდი ბრიტანეთის უნივერსიტეტების წარმომადგენლობითი ინსტიტუციის - Universities UK International (UUKI) დირექტორთან შეხვედრა გამართა
21.05.2024
ლონდონში სამუშაო ვიზიტით მყოფმა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა, განათლების მსოფლიო ფორუმის ფარგლებში, დიდი ბრიტანეთის უნივერსიტეტების წარმომადგენლობითი ინსტიტუციის – Universities UK International (UUKI) დირექტორთან, ჯეიმი ეროუსმიტთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. Universities UK International აერთიანებს ყველა ბრიტანულ უნივერსიტეტს და წარმოადგენს მათ საერთაშორისო პლატფორმებზე.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ტრანსნაციონალური განათლების სიღრმისეული კვლევის ანგარიშის შედეგებს, რომელიც Times Higher Education-მა განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და ბრიტანეთის საბჭოს თანამშრომლობის ფარგლებში ჩაატარა. მინისტრის თქმით, კვლევის შედეგები არის ძალიან ოპტიმისტური, რაც საქართველოში ბრიტანული უნივერსიტეტების მოზიდვის უდიდეს შესაძლებლობას იძლევა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველოს აქვს პოტენციალი, გახდეს განათლების რეგიონული ჰაბი და ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანია სხვადასხვა პროექტის განხორციელება. მათ შორის, შეხვედრის მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოში ბრიტანული უნივერსიტეტების სასწავლო ვიზიტის განხორციელების მნიშვნელობას.
ბრიტანულმა მხარემ ვიზიტის განხორციელების მზაობა გამოთქვა, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს პოტენციალის შესწავლას, ქართული და ბრიტანული უნივერსიტეტების დაახლოებას და ბრიტანული განათლების ქართულ სისტემასთან ინტეგრაციას ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამების განხორციელების გზით.
შეხვედრაზე მხარეებმა ასევე განიხილეს საქართველოსა და დიდი ბრიტანეთის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და ინსტიტუციების თანამშრომლობის განვითარების ხელშეწყობის საკითხები. საუბარი შეეხო ქართულ-ბრიტანული ტრანსნაციონალური განათლების განვითარების პერსპექტივებს და ამ მიმართულებით პარტნიორობის კონკრეტულ სამოქმედო გეგმებს.
დიდი ბრიტანეთის უნივერსიტეტების წარმომადგენლობითი ინსტიტუციის - Universities UK International (UUKI) დირექტორთან შეხვედრას საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ნოდარ პაპუკაშვილი და საქართველოს ელჩი დიდ ბრიტანეთსა და ჩრდილოეთ ირლანდიაში სოფიო ქაცარავა ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ Universities UK International აერთიანებს ყველა ბრიტანულ უნივერსიტეტს და წარმოადგენს მათ საერთაშორისო პლატფორმებზე. UUKI-ის მთავარი მისიაა, ხელი შეუწყოს დიდი ბრიტანეთის უმაღლესი განათლების სექტორის ინტერნაციონალიზაციას და აღნიშნული სექტორი უმაღლესი განათლების საერთაშორისო პლატფორმებზე წარმოადგინოს.

Giorgi Amilakhvari held a meeting with the director of Universities UK International (UUKI), the representative body for universities in Great Britain
The Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Giorgi Amilakhvari, currently on a working visit to London, held a meeting with Jamie Arrowsmith, the director of Universities UK International (UUKI), the representative body for British universities, as part of the World Education Forum. Universities UK International represents all British universities on international platforms.
During the meeting, the parties discussed the findings of an in-depth research report on transnational education conducted by Times Higher Education in collaboration with the Ministry of Education, Science, and Youth and the British Council. The minister noted that the research results are very promising, offering significant opportunities to attract British universities to Georgia.
It was highlighted that Georgia has the potential to become a regional hub for education, and implementing various projects is crucial in this regard. The participants emphasized the importance of organizing a study visit for British universities to Georgia.
The British side expressed its willingness to conduct this visit, which will help explore Georgia's potential, foster closer ties between Georgian and British universities, and integrate British education into the Georgian system through joint educational programs.
The meeting also addressed promoting cooperation between higher education institutions in Georgia and Great Britain. They discussed the prospects for developing Georgian-British transnational education and specific partnership action plans.
Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia Nodar Papukashvili and Ambassador of Georgia to Great Britain and Northern Ireland Sophie Katsarava also attended the meeting with the director of Universities UK International (UUKI).
It is noteworthy that Universities UK International represents all British universities on international platforms. UUKI's primary mission is to promote the internationalization of the UK higher education sector and represent it on global higher education platforms.