პროექტ თემატური ბანაკების ფარგლებში სტუდენტები კახეთში, სოფელ იყალთოში იმყოფებოდნენ.
ბანაკის მონაწილეებთან შეხვედრა ამჯერად საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ალექსანდრე წულაძემ და მოადგილეებმა ნოდარ პაპუკაშვილმა და გელა გელაძემ გამართეს. მათ სტუდენტებთან ახალგაზრდების მხარდამჭერი ინიციატივები და სხვადასხვა აქტუალური საკითხი განიხილეს.
სამინისტროს წარმომადგენლებმა ახალგაზრდობის პოლიტიკის გაუმჯობესების კუთხით ბანაკის მონაწილეების პოზიციები და იდეები მოისმინეს.
შეხვედრაში მონაწილეობა ასევე მიიღო ახალგაზრდობის სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ვახტანგ ბააკაშვილმა.
შეხვედრის შემდეგ ისტორიკოსმა ნუკრი შოშიაშვილმა და პოლიტოლოგმა ლუკა ეხვაიამ ახალგაზრდებთან საინფორმაციო სესია გამართეს ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე, როგორებიცაა: ეროვნული ფასეულობების შენარჩუნება, გლობალიზაცია და ცვალებადი საერთაშორისო წესრიგი და სხვა.
აღსანიშნავია, რომ თემატურმა ბანაკმა წელს იყალთოში უკვე სტუდენტების მესამე ნაკადი მიიღო. პროექტი ივნისის ბოლომდე გაგრძელდება და წელს ახალგაზრდების 8 ნაკადს, ჯამში 500-მდე სტუდენტს უმასპინძლებს.
თემატური ბანაკები საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინიციატივით და ახალგაზრდობის სააგენტოს ორგანიზებით 2024 წელს პირველად ტარდება.
ბანაკების მიზანია ახალგაზრდების პოტენციალის რეალიზების ხელშეწყობა, მათში დემოკრატიული, პატრიოტული ღირებულებების გაძლიერება და ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაცია.
თემატური ბანაკების ფარგლებში ახალგაზრდებს შესაძლებლობა აქვთ, ჩაერთონ თემატურ დისკუსიებში გლობალურ და ადგილობრივ გამოწვევებთან დაკავშირებით. ამასთან, მრავალფეროვან შემეცნებით და გასართობ აქტივობებთან ერთად, სტუდენტებისთვის ჩატარდება საჯარო ლექციები სხვადასხვა მნიშვნელოვან თემაზე.

Students were gathered in the village of Ikalto in Kakheti as part of the thematic camps project.
This time, the meeting with camp participants was led by First Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Aleksandre Tsuladze, along with deputies Nodar Papukashvili and Gela Geladze. They engaged in discussions with students about youth-supporting initiatives and various current issues.
Ministry representatives listened to the perspectives and ideas of the camp participants regarding improvements to youth policy.
Vakhtang Baakashvili, the head of the Youth Agency, also participated in the meeting.
Following the meeting, historian Nukri Shoshiashvili and political scientist Luka Ekhvaia conducted an informational session with the youth. They covered important topics such as the preservation of national values, globalization, and changes in the international order.
It's worth noting that this year's thematic camp in Ikalto welcomed its third group of students. The project will run until the end of June and will host a total of about 500 students across 8 sessions.
Thematic camps are being held for the first time in 2024 under the initiative of the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia and organized by the Youth Agency.
The goal of these camps is to encourage the realization of young people's potential, strengthen their democratic and patriotic values, and promote a healthy lifestyle.
Throughout the thematic camps, young people have the opportunity to participate in discussions on global and local challenges. In addition to various educational and recreational activities, public lectures on a wide range of important topics are scheduled for the students.