ექსტერნატის გამოცდებზე რეგისტრაციისა და გამოცდის ჩატარების ვადები დადგინდა
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ I-XII კლასების პროგრამის ექსტერნატის ფორმით დაძლევის მსურველთათვის რეგისტრაციისა და გამოცდების ჩატარების ვადები განსაზღვრა. მსურველი პირები გამოცდაზე დარეგისტრირებას 2024 წლის 12 ივნისიდან 2024 წლის 18 ივნისის ჩათვლით შეძლებენ, ხოლო გამოცდები 2024 წლის 21 ივნისიდან 2024 წლის 2 ივლისის ჩათვლით ჩატარდება.
გამოცდაზე გასვლის უფლება აქვს პირს იმ შემთხვევაში, თუ მისი ასაკი შეესაბამება ან აღემატება ექსტერნის წესით დასაძლევი კლასის მოსწავლეთა ასაკობრივ ჯგუფს და მას დაძლეული აქვს წინმსწრები კლასის საგანმანათლებლო პროგრამა.
ექსტერნად რეგისტრაციის თაობაზე სრულწლოვანი დაინტერესებული პირი ან არასრულწლოვანი დაინტერესებული პირის კანონიერი წარმომადგენელი განცხადებას რეგისტრაციისთვის დადგენილ ვადებში აუცილებელ დოკუმენტაციასთან ერთად რესურსცენტრში წარადგენს შემდეგი წესის დაცვით:
I თუ პირი, რომელსაც სურს ექსტერნატის ფორმით ზოგადი განათლების მიღება, სწავლობს სკოლაში – განცხადება მიიღება იმ რესურსცენტრში, რომლის სამოქმედო ტერიტორიაზე მდებარეობს შესაბამისი სკოლა;
II თუ პირი არ სწავლობს სკოლაში – განცხადება მიიღება ნებისმიერ რესურსცენტრში, პირის სურვილის შესაბამისად.
ა) ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღებაზე სრულწლოვანი დაინტერესებული პირის ან არასრულწლოვანი დაინტერესებული პირის კანონიერი წარმომადგენლის განცხადება, რომელშიც სავალდებულოა მითითებულ იქნას შემდეგი ინფორმაცია:
ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღების მსურველის სახელი, გვარი და საკონტაქტო ინფორმაცია (მისამართი, ტელეფონის ნომერი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი);
ზოგადი განათლების ცალკეული კლასის/კლასების/სემესტრის, ასევე ცალკეულ კლასში/სემესტრში შემავალი საგანი/საგნები, რომელთა ექსტერნატის ფორმით დაძლევა სურს პირს;
ენა, რომელზეც ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღების მსურველს სურს ექსტერნატის გამოცდის ჩაბარება;
უცხოური ენა/ენები, რომელშიც ექსტერნატის ფორმით განათლების მიღების მსურველს უნდა ჩაუტარდეს ექსტერნატის გამოცდა, ასეთის საჭიროების შემთხვევაში;
ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული არჩევითი საგანი, რომლის ჩაბარებაც სურს ექსტერნატის ფორმით ზოგადი განათლების დაძლევის მსურველს;
გ) ზოგადი განათლების ცალკეული კლასის/კლასების/სემესტრის ექსტერნატის ფორმით დაძლევის გამოცდაზე რეგისტრაციის შემთხვევაში, დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს პირის მიერ ზოგადი განათლების იმ კლასის/სემესტრის ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამის ათვისებას, რომელიც წინ უსწრებს ექსტერნატის ფორმით დასაძლევ კლასს/სემესტრს.
შეკითხვების შემთხვევაში გთხოვთ დაუკავშირდეთ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ცხელ ხაზს: (995 32) 2 200 220.

The Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia has established registration and examination deadlines for individuals wishing to complete classes I-XII through external studies. Registration for the exams will be open from June 12, 2024, to June 18, 2024, and the examinations themselves will take place from June 21, 2024, to July 2, 2024.
Candidates are eligible to sit for the exams if they meet the age requirements for the respective class level and have completed the educational program of the preceding class.
For external registration, an adult candidate or a legal representative of a minor must submit an application to the resource centre within the specified registration period, adhering to the following guidelines:
1. If the candidate is currently enrolled in a school, the application must be submitted to the resource centre operating within the jurisdiction of the school.
2. If the candidate is not enrolled in a school, the application can be submitted to any resource centre based on preference.
The required documents for registration include:
a) A completed application form indicating the candidate's name, contact details (address, phone number, email), the subject(s) and class(es) they wish to complete through external studies, the preferred language of examination, required foreign language(s) for examination (if applicable), and any optional subjects based on the national curriculum.
b) A copy of the candidate's birth certificate or identity document.
c) Proof of completion of the educational program for the preceding class/semester for which external examination is sought.
d) If education was received abroad, a document verifying completion of the relevant educational program, recognized under Georgian law.
e) For examination in specific subjects, a certificate issued by the school confirming the need to complete the general education program of the subject(s) at the secondary level through external studies.
For further inquiries, please contact the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia hotline at (995 32) 2 200 220.