2024 წლის 1-ელი ივლისიდან მასწავლებელთა ანაზღაურება უპრეცედენტოდ იზრდება
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2024 წლის 1-ელი ივლისიდან ამოქმედდება მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების ახალი პოლიტიკა და პედაგოგთა ანაზღაურება უპრეცედენტოდ გაიზრდება.
მთავრობის ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი პრიორიტეტია მოსწავლეებისთვის ხარისხიანი განათლების მიწოდება, რის წინაპირობასაც პედაგოგებისთვის ღირსეული ანაზღაურების უზრუნველყოფა წარმოადგენს. სწორედ ამას ემსახურება ახალი სახელფასო სისტემა, რომელიც ითვალისწინებს მასწავლებლის მიერ ჩატარებული საგაკვეთილო საათების რაოდენობას, სამუშაო სტაჟს, აკადემიურ ხარისხს და, რა თქმა უნდა, არსებულ სტატუსებს.
ახალი პოლიტიკის თანახმად, საჯარო სკოლის ყველა სტატუსიან მასწავლებელს და სპეციალურ მასწავლებელს ხელფასი საშუალოდ 500 ლარით გაეზრდება.
დღეს სისტემაში დაახლოებით 52 000-ზე მეტი პედაგოგია და მათგან საშუალოდ
500 ლარით ხელფასი ეზრდება - 21 000-მდე მასწავლებელს
600 ლარით - 8000-მდე
700 ლარით - 5000 -მდე
800 ლარით - 3000 - მდე პედაგოგს, რაც ჯამში მასწავლებელთა 70%-ზე მეტს შეადგენს.
დაახლოებით 25 პროცენტამდე მასწავლებელს ხელფასი 300-დან 400 ლარამდე ეზრდება. აღსანიშნავია, რომ არცერთი მასწავლებელი არ დარჩება ანაზღაურების მატების გარეშე – მინიმუმ 200-ლარიანი მატება, მცირე საათობრივი დატვირთვის შემთხვევაშიც კი, შეეხება აბსოლუტურად ყველა პედაგოგს. ასეთია დაახლოებით მასწავლებელთა 5%.
სახელფასო რეფორმის პარალელურად ასევე იწყება მუშაობა კარიერული სქემის განვითარებაზე. ამ მიზნით საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროში იქმნება სპეციალური ინკლუზიური კომისია ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით. საერთაშორისო გამოცდილებასა და ადგილობრივ კვლევებზე დაფუძნებულ გაუმჯობესებულ მოდელს სამუშაო ჯგუფი მიმდინარე წლის ბოლომდე შეიმუშავებს.

From July 1, 2024, teachers' salaries are experiencing an unprecedented increase
Ensuring quality education for students is a top priority for the government, which begins with providing teachers a respectable salary. This new salary system takes into account factors such as teaching hours, work experience, academic qualifications, and existing job statuses.
Under the new policy, the average salary for all public school teachers and special teachers will increase by 500 GEL. Here is a breakdown of the salary increases:
- Approximately 21,000 teachers will see their salaries increase by 500 GEL.
- Around 8,000 teachers will receive an increase of 600 GEL.
- Roughly 5,000 teachers will benefit from a 700 GEL increase.
- About 3,000 teachers will receive an 800 GEL increase, which constitutes more than 70% of all teachers.
Additionally, around 25% of teachers will receive salary increases ranging from 300 to 400 GEL. Importantly, every teacher will see a minimum salary increase of 200 GEL, even those with fewer teaching hours.
In parallel with the salary reform, efforts are underway to develop a career advancement scheme. A special inclusive commission has been established within the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia to facilitate this process, involving all relevant stakeholders. By the end of the year, this working group aims to develop an enhanced model based on international best practices and local research.