პროექტი „ჯარის ბანაკი – დაუვიწყარი თავგადასავლებისთვის“ კოჯორში ოფიციალურად გაიხსნა
კოჯორში, გიორგი ანწუხელიძის სახელობის სერჟანტთა აკადემიაში, პროექტი „ჯარის ბანაკი" საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, ვიცე-პრემიერთან, თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ჩიქოვანთან და განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრ გიორგი ამილახვართან ერთად გახსნა.
ღონისძიების მონაწილეებმა დამსწრე საზოგადოებას ბანაკის გახსნა მიულოცეს და პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
აღსანიშნავია, რომ წელს „ჯარის ბანაკის" პროექტი გაფართოვდა. შესაბამისად, ბანაკი განხორციელდება სამ ლოკაციაზე - საჩხერე, კოჯორი, ახალქალაქი და მასში მონაწილეობას მე-10 და მე-11 კლასების 2 160 მოსწავლე მიიღებს.
ბანაკის ხანგრძლივობა იქნება 6 დღე, რის შემდეგაც მოხდება აღნიშნულ ლოკაციებზე მოსწავლეების ახალი ნაკადის ჩაყვანა. ჯარის ბანაკი ჯამში მოსწავლეთა 8 ნაკადს მიიღებს.
„ჯარის ბანაკი“ საქართველოს განათლების მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს ერთობლივი პროექტია, რომელიც მოსწავლეებს თავგადასავლებით სავსე, სახალისო და მრავალფეროვან შემეცნებით პროგრამას სთავაზობს.
პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდა თაობაში პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციასა და სახელმწიფოებრივი აზროვნების ჩამოყალიბებას. მსგავსი ინიციატივები კი ხელს უწყობს ახალგაზრდებში ცოდნის გაღრმავებას ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებში, როგორებიცაა: სამოქალაქო უსაფრთხოება, საქართველოს თავდაცვის სისტემა, ქართული ჯარისა და თავდაცვის ძალების საქმიანობა და სხვა.
სხვადასხვა სახალისო აქტივობასთან ერთად, მნიშვნელოვანია, რომ „ჯარის ბანაკს“ თავდაცვის ძალების სხვადასხვა ქვედანაყოფის და ეროვნული თავდაცვის აკადემიის წარმომადგენლები სტუმრობენ და მოსწავლეებთან საინტერესო შემეცნებით შეხვედრებს აწყობენ.

The project "Army Camp - For Unforgettable Adventures" was officially inaugurated in Kojori
During the event, the participants congratulated the local community on the camp's opening and emphasized the significance of the project.
This year, the "Army Camp" project has expanded to include three locations: Sachkhere, Kojori, and Akhalkalaki, hosting a total of 2,160 10th and 11th grade students. The camp spans 6 days per session, with subsequent streams of students rotating through these locations, totaling 8 streams.
"Army Camp" is a collaborative initiative between the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia and the Ministry of Defense, offering students an adventurous, engaging, and diverse educational program.
The project aims to foster patriotism among the younger generation, promote a healthy lifestyle, and cultivate a national mindset. Such initiatives deepen students' understanding of critical issues including civil security, Georgia's defense system, activities of the Georgian army and defense forces, among others.
In addition to recreational activities, various units of the Defense Forces and the National Defense Academy engage with students at the "Army Camp," organizing informative and educational sessions.