საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო ქალაქ ბათუმის განათლებისა და მეცნიერების ქალაქში კოლეჯ „ბლექსის” ახალი სასწავლო კორპუსის მშენებლობას ახორციელებს.
მშენებლობის პროცესს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გიორგი ამილახვარი, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე თორნიკე რიჟვაძესთან ერთად, გაეცნო.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, კოლეჯ „ბლექსის“ ახალი სასწავლო კორპუსის მშენებლობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია აჭარის რეგიონში პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდის კუთხით. მისი თქმით, კოლეჯი განახლებული, თანამედროვე ინფრასტრუქტურით უფრო მრავალფეროვან პროგრამებსა და სერვისებს შესთავაზებს მსურველებს, მათ შორის, კოლეჯში დაგეგმილია დაახლოებით 30 პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელება მომსახურებების, ინჟინერიის, წარმოების და მშენებლობის, ინფორმაციისა და კომუნიკაციის ტექნოლოგიების მიმართულებებით.
სამშენებლო სამუშაოები ასევე დაათვალიერეს აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მაია ხაჯიშვილმა და ქალაქ ბათუმის მერმა არჩილ ჩიქოვანმა.
აღსანიშნავია, რომ ინფრასტრუქტურული პროექტის ფარგლებში აშენდება ევროპული სტანდარტების შესაბამისი, სამსართულიანი შენობა, სადაც განთავსდება თეორიული და პრაქტიკული აუდიტორიები, ფაბლაბი, სტუდენტური სივრცე, შეხვედრების ოთახი, საკონფერენციო დარბაზი, ბიბლიოთეკა, არქივი, კაფეტერია, სამედიცინო კაბინეტი და სპორტული დარბაზი. ამასთან, პროექტი 50 სტუდენტზე გათვლილ საერთო საცხოვრებლის მშენებლობასაც ითვალისწინებს.
17 179 515 ლარის ღირებულების ინფრასტრუქტურულ პროექტს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ახორციელებს.

Minister Amilakhvari emphasized the importance of this new facility in enhancing access to vocational education in the Adjara region. He noted that the college will feature modern infrastructure and will offer around 30 vocational education programs across various fields, including services, engineering, production and construction, and information and communication technologies.
The visit also included Maya Khajishvili, the Minister of Education, Culture, and Sport of Adjara, and Archil Chikovani, the Mayor of Batumi.
As part of this infrastructure project, a three-story building will be constructed, featuring theoretical and practical classrooms, a FabLab, student spaces, meeting and conference rooms, a library, an archive, a cafeteria, a medical cabinet, and a gym. Additionally, plans include constructing a dormitory to accommodate 50 students.
The project, managed by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, has a budget of 179,515 GEL. Construction is currently underway, with completion expected by the end of the year.