ალექსანდრე წულაძის თავმჯდომარეობით ქართულ-ფრანგული უნივერსიტეტის საბჭოს შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილის ალექსანდრე წულაძისა და საქართველოში საფრანგეთის რესპუბლიკის ელჩის შერაზ გასრის თავმჯდომარეობით ქართულ-ფრანგული უნივერსიტეტის საბჭოს შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ ქართულ-ფრანგული უნივერსიტეტის პროექტი უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის პოლიტიკის განხორციელების კუთხით ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადგენს. შეხვედრის ფარგლებში, ასევე ხაზი გაესვა პროექტის მნიშვნელობას, მიღწეულ შედეგებს და ქართულ-ფრანგული ურთიერთობების მზარდ დინამიკას.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ და ელჩმა, ადმინისტრაციული საბჭოს წევრებთან ერთად, იმსჯელეს ქართულ-ფრანგული უნივერსიტეტის მანდატის გაფართოების აუცილებლობაზე, მასში პროფესიული განათლებისა და მეცნიერების კომპონენტების ინტეგრირების თვალსაზრისით.
მხარეებმა ასევე მიმოიხილეს ქართულ-ფრანგული უნივერსიტეტის პროექტის განხორციელების მიმდინარეობა ორმაგი ხარისხის მქონე ახალი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავების მიმართულებით. შეხვედრაზე საბჭოს წევრებს მიეწოდათ ინფორმაცია ქართულ-ფრანგული უნივერსიტეტის პროექტში, როგორც ფრანგული, ასევე ქართული მხრიდან, ახალი უნივერსიტეტების შემოერთების თაობაზე.
შეხვედრის დასასრულს მონაწილეებმა ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის ბაზაზე შექმნილი ფონდის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და შეთანხმდნენ ფონდის საქმიანობის მხარდაჭერის უზრუნველყოფაზე.

During the meeting, the board highlighted that the Georgian-French University project is a vital instrument for advancing the internationalization policy of higher education. The discussions emphasized the project's significance, its results, and the increasing momentum of Georgian-French relations.
Mr. Tsuladze and the Ambassador, along with members of the Administrative Council, addressed the necessity of expanding the university's mandate to integrate components of vocational education and research. They also reviewed the university's initiatives in developing new, high-quality higher education programs.
The board members received updates on the Georgian-French University project from both Georgian and French representatives, including the potential accession of new universities.
At the conclusion of the meeting, participants underscored the importance of establishing a Fund based on the French-Georgian University and reached an agreement to ensure the Fund's support.