საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) ორგანიზებით, მიმდინარე წელს ევროპის მე-8 ოლიმპიადას (EuPhO 2024) ქუთაისმა უმასპინძლა.
ოლიმპიადის დახურვა და გამარჯვებულთა დაჯილდოება აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცერემონიების დარბაზში გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ თამარ მახარაშვილმა მიიღო.
მინისტრის მოადგილემ სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას, მონაწილეებს ოლიმპიადაში მიღწეული წარმატება მიულოცა და მადლობა გადაუხადა მათ დაინტერესებისთვისა და ჩართულობისთვის.
2024 წლის ფიზიკის ოლიმპიადაზე საქართველოს ნაკრების წევრებმა ერთ-ერთი საუკეთესო შედეგი აჩვენეს. ლუკა თვალავაძემ ოქროს, თორნიკე ცაძიკიძემ ვერცხლი, ხოლო ცოტნე გიორგაძემ ბრინჯაოს მედლები მოიპოვეს.
აღსანიშნავია, რომ წელს ოლიმპიადაში 55 ქვეყნის 400-ზე მეტი წარმომადგენელი მონაწილეობდა. ისინი, ლიდერებთან ერთად, ერთი კვირის განმავლობაში ცხოვრობდნენ ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქში და იასპარეზეს ფიზიკის ოლიმპიადაზე. ამასთან, სტუმრებისთვის ოლიმპიადის ფარგლებში დაგეგმილი იყო სხვადასხვა ტიპის შემეცნებითი ღონისძიება.
ევროპის ოლიმპიადა ფიზიკაში (EuPhO 2024) ერთ-ერთი პრესტიჟული და წარმატებული ტურნირია საგანმანათლებლო და სამეცნიერო სივრცეში, რომელიც 8 წლის წინ ესტონეთში დაფუძნდა. წლების განმავლობაში ოლიმპიადამ არაერთი ნიჭიერი და გამორჩეული ახალგაზრდა გამოავლინა.
აღნიშნულ ოლიმპიადაზე საქართველოს გუნდმა, სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით, უკვე მეექვსედ მიიღო მონაწილეობა.
ქართველ მოსწავლეებს მოპოვებული აქვთ ოცდაორი მედალი, მათ შორის ორი ოქრო, თერთმეტი ვერცხლი და ცხრა ბრინჯაო. აქედან, 2022 წელს რიგით მეხუთე ოლიმპიადაზე, 37 მონაწილე ქვეყანას შორის საქართველოს ნაკრებმა მოიპოვა ორი ოქროს, ერთი ვერცხლისა და ორი ბრინჯაოს მედალი, რაც ოლიმპიადების განმავლობაში ერთ-ერთი საუკეთესო შედეგია.

Winners of the European Physics Olympics (Eupho 2024) Awarded
The 8th European Physics Olympics (Eupho 2024), organized by the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia in collaboration with Kutaisi International University (KIU), took place in Kutaisi this year. The closing ceremony and awards presentation were held at the Akaki Tsereteli State University Ceremony Hall, attended by Tamar Makharashvili, Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia.
During her address, the Deputy Minister congratulated the participants on their success in the Olympics and expressed gratitude for their enthusiasm and involvement. The Georgian national team achieved remarkable results at this year's Olympics, with Luka Tvalavadze winning a gold medal and Tornike Tsadzikidze and Tsotne Giorgadze securing bronze medals.
This year, over 400 participants from 55 countries attended the Olympics, staying in Kutaisi University City for a week while competing in the Physics Olympics. Various cognitive events were also organized for the guests throughout the event.
The European Physics Olympics (Eupho 2024) is a prestigious and successful tournament in the educational and scientific community, founded eight years ago in Estonia. Over the years, the Olympics have highlighted many talented and distinguished young individuals.
This marks the sixth participation of the Georgian team in the Olympics, supported financially by the Ministry. Georgian students have collectively won twenty-two medals in total, including two gold, eleven silver, and nine bronze. Notably, during the fifth Olympics in 2022, the Georgian team achieved two gold, one silver, and two bronze medals—one of their best results to date.
Eupho 2024 is supported by the International Charity Foundation Cartu. For more detailed information about the Olympiad, please visit: https://eupho2024.kiu.edu.ge