საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ს (KIU) ადმინისტრაციასა და აკადემიურ პერსონალს ახლად დანიშნული რექტორი გიორგი ხუბუა წარუდგინა.
მინისტრმა ახალ რექტორს უნივერსიტეტის განვითარების საქმეში წარმატებები უსურვა. მისი თქმით, გიორგი ხუბუა დიდი შემართებითა და მდიდარი გამოცდილებით წარუძღვება უნივერსიტეტს, რათა KIU გახდეს წამყვანი და ლიდერი საგანმანათლებლო დაწესებულება არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ მთელ რეგიონში, რისი საფუძველიც უნივერსიტეტს უკვე აქვს.
თავის მხრივ, ახლად დანიშნულმა რექტორმა მადლობა გადაუხადა მინისტრს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრსა და მთავრობას ნდობის გამოცხადებისა და მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრის ფარგლებში მინისტრმა და რექტორმა დამსწრე საზოგადოებას უნივერსიტეტის განვითარების ზოგადი ხედვა და უმაღლესი განათლების საფეხურზე მიმდინარე რეფორმები გააცნეს.
როგორც გიორგი ამილახვარმა აღნიშნა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური საგანმანათლებლო პროექტია, თავისი კონცეფციით, შინაარსითა და მოცულობით.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ბიძინა ივანიშვილს უპრეცედენტო ქველმოქმედებისთვის. მისი თქმით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დაფუძნების იდეა ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის – საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტის განვითარების მიზნით ერთ მილიარდ ევროზე მეტ ინვესტიციას ახორციელებს.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე ალექსანდრე წულაძე, მოადგილე ნოდარ პაპუკაშვილი და იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე.
აღსანიშნავია, რომ იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორს, პროფესორ გიორგი ხუბუას აკადემიური საქმიანობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს. სხვადასხვა პერიოდში იგი იყო ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის დირექტორი და მეცნიერ-თანამშრომელი, არის 40-ზე მეტი სამეცნიერო შრომის, მათ შორის 7 მონოგრაფიისა და ერთი სახელმძღვანელოს ავტორი.
გიორგი ხუბუა, საქართველოს გარდა, საქმიანობდა გერმანიისა და შვეიცარიის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. მათ შორის, ბერლინის შტაინბაისის, ბამბერგის, იენას, ბერნის, ჰანოვერისა და მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში, ასევე, მაქს-პლანკის ინსტიტუტსა და სახელმწიფო მართვის გერმანულ უნივერსიტეტში. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მისი მოღვაწეობა ბერლინის შტაინბაისის უნივერსიტეტში, სადაც პრეზიდენტი გახლდათ, ხოლო მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში გიორგი ხუბუა უმაღლესი განათლების პოლიტიკისა და მენეჯმენტის კოორდინატორისა და გეოპოლიტიკის მიმართულების სამეცნიერო ხელმძღვანელის თანამდებობებს იკავებდა.
KIU-ში, რომელმაც სტუდენტების პირველი ნაკადი 2020 წლის შემოდგომაზე მიიღო, დღეისათვის 1200-ზე მეტი სტუდენტი სწავლობს. KIU თანამშრომლობს ევროპის წამყვან მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან (TUM International GmbH-თან და TUM-თან) და მისი საპატიო პრეზიდენტია TUM-ის ყოფილი პრეზიდენტი, პროფესორი ვოლფგანგ ჰერმანი.

Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Giorgi Amilakhvari, introduced Giorgi Khubua, the newly appointed rector, to the administration and academic staff of Kutaisi International University (KIU). The Minister expressed his wishes for the new rector's success in developing the university. He emphasized that Giorgi Khubua's leadership, driven by passion and rich experience, will help KIU become a leading educational institution not only in Georgia but throughout the region.
In response, the newly appointed rector thanked the Minister, the Prime Minister of Georgia, and the government for their trust and support. During the meeting, the Minister and the rector outlined the university's development vision and ongoing reforms in higher education. Giorgi Amilakhvari highlighted that Kutaisi International University is the largest educational project in Georgia's history in terms of concept, content, and scale.
The Minister also expressed gratitude to Bidzina Ivanishvili for his unprecedented philanthropic efforts. He noted that the idea of establishing Kutaisi International University originated with Ivanishvili, whose International Home Fund "Cartu" is investing over one billion euros in the university's development.
The meeting was attended by Alexander Tsuladze, First Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Deputy Minister Nodar Papukashvili, and Zviad Shalamberidze, State Representative of Imereti.
It is noteworthy that Giorgi Khubua holds a Doctor of Legal Sciences and has extensive academic experience. He has previously served as the rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and as the director of the State Law Institute of the Georgian Academy of Sciences. He has authored over 40 scientific publications, including seven monographs and one textbook.
In addition to his work in Georgia, Mr. Khubua has held positions in higher education institutions in Germany and Switzerland, including the Technical Universities of Berlin, Bamberg, Jena, Bern, Hanover, and Munich, as well as the Max Planck Institute and the German University of Public Administration. Notably, he served as president of the Steinbeis University Berlin and coordinated higher education policy and management at the Technical University of Munich.
Since welcoming its first cohort of students in the fall of 2020, KIU currently has over 1,200 students. The university collaborates with leading European institutions, including the Technical University of Munich (Tum International GmbH and Tum), with Professor Wolfgang Herman serving as its honorary president.