საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა განათლების საერთაშორისო ცენტრის 2024-2025 აკადემიური წლის სტიპენდიატებს უმასპინძლა. მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა, ახალგაზრდებს სტიპენდიების მიღება მიულოცა და მათ წარმატებები უსურვა.
აღსანიშნავია, რომ გიორგი ამილახვარის ინიციატივით დაწესებული საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის სახელობითი სტიპენდია წელს გადაეცა სახელმწიფო საგრანტო პროგრამის „საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამები 2024-2025“ გამარჯვებულს და საუკეთესო შედეგის მქონე სტუდენტს, ნიკოლოზ ევგენიძეს.
ნიკოლოზ ევგენიძე სწავლას აშშ-ის კოლუმბიის უნივერსიტეტში, საინჟინრო და ოპერაციული კვლევის სამაგისტრო პროგრამაზე გააგრძელებს. მინისტრის სახელობით ყოველთვიურ სტიპენდიას, 300 ევროს ოდენობით, იგი ერთი აკადემიური წლის განმავლობაში მიიღებს.
ღონისძიებაზე სტიპენდიატების წინაშე სიტყვით ასევე წარდგნენ განათლების საერთაშორისო ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი ნუნუ მიცკევიჩი, საფრანგეთის, იტალიისა და ჩინეთის ელჩები, ასევე აშშ-ის, უნგრეთისა და სომხეთის საელჩოების წარმომადგენლები.
2024-2025 აკადემიური წლის სტიპენდიატების მიღებას ესწრებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე ალექსანდრე წულაძე, მოადგილეები – ტარიელ გუგავა, გელა გელაძე და თამარ მახარაშვილი.
საზღვარგარეთ განათლების მიღების ხელშეწყობის მიზნით, 2024 წელს, სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრმა 12 საგრანტო/სასტიპენდიო პროგრამა გამოაცხადა. 2024-2025 აკადემიური წლისთვის, საბაკალავრო, სამაგისტრო, სადოქტორო და კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამების ფარგლებში ჩატარებული კონკურსების შედეგად, ამ დროისთვის, საქართველოს 176 გამარჯვებული მოქალაქე გამოვლინდა. სახელმწიფო სასწავლო გრანტების წლიური ბიუჯეტი 5,5 მილიონ ლარზე მეტს შეადგენს.
განათლების საერთაშორისო ცენტრი 2014 წლიდან სთავაზობს საქართველოს მოქალაქეებს სახელმწიფო დაფინანსებით სასტიპენდიო პროგრამებს, რომლებიც ახალგაზრდებს საშუალებას აძლევს, განათლება მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში მიიღონ. სახელმწიფო აფინანსებს სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებს, ასევე ხელს უწყობს საჯარო სამსახურში დასაქმებული მოქალაქეების კვალიფიკაციის ამაღლებას საზღვარგარეთ, შესაბამის კვლევით თუ პროფესიულ ინსტიტუტებში.
2014-2024 წლებში, საზღვარგარეთ სწავლის მიზნით, სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრის მიერ დაფინანსდა საქართველოს 1250-ზე მეტი მოქალაქე, ხოლო ბიუჯეტმა შეადგინა 47 მილიონ ლარზე მეტი.

Notably, during the event, the Minister announced the winner of the State Grant Programs for 2024-2025, Nikoloz Evgenidze, who was recognized as the best student. Mr. Evgenidze will pursue his Master’s degree in Engineering and Operations Research at Columbia University and will receive a monthly scholarship of 300 euros for one academic year.
The event featured remarks from Nunu Mitskevichi, the International Center for Education's representative, as well as ambassadors from France, Italy, and China, and representatives from the embassies of the United States, Hungary, and Armenia. Alexander Tsuladze, Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, and other officials, including Tariel Gugava, Gela Geladze, and Tamar Makharashvili, were also present.
For the 2024-2025 academic year, the International Center for Education announced 12 grant/scholarship programs aimed at promoting education abroad. As a result of the competitions held for undergraduate, postgraduate, doctoral, and qualification programs, 176 Georgian citizens were awarded scholarships. The annual budget for these state training grants exceeds 5.5 million GEL.
Since its establishment in 2014, the International Center for Education has provided opportunities for Georgian citizens to study at leading universities worldwide. The government funds master’s and doctoral programs and supports the qualification of citizens employed in public service abroad through relevant research and professional institutions.
From 2014 to 2024, more than 1,250 Georgian citizens have benefited from funding through the International Center for Education, with a total budget exceeding 47 million GEL.