საქართველოს საჯარო სკოლების მოსწავლეებმა დიდი წარმატებით იასპარეზეს ფიზიკის 54-ე საერთაშორისო ოლიმპიადაზე (IPHO 2024), ევროპის გოგონათა მე-4 ოლიმპიადაზე ინფორმატიკაში (EGOI 2024), ახალგაზრდა ნატურალისტთა მე-12 საერთაშორისო ტურნირსა (IYNT 2024) და ახალგაზრდა ფიზიკოსთა 37-ე საერთაშორისო ტურნირზე (IYPT 2024).
აღსანიშნავია, ქალაქ ბათუმში გამართული ახალგაზრდა ნატურალისტთა მე-12 საერთაშორისო ტურნირი (IYNT 2024), სადაც საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა დამსახურებული პირველი ადგილი და ოქროს მედლები მოიპოვა. გუნდის შემადგენლობაში იყვნენ – ილია ვეკუას სახელობის ფიზიკა-მათემატიკის თბილისის 42-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები ალექსანდრე გვარამია და ლილე ჭელიძე და ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის 199-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები თამარ ჯინჭარაძე, მარიამ ბექაური, კონსტანტინე ჩუბინიძე და ნიკოლოზ ტყებუჩავა. საერთაშორისო ტურნირში მონაწილეობა 10 ქვეყნის 19-მა გუნდმა მიიღო.
მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია ნაკრებმა ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში გამართულ ფიზიკის 54-ე საერთაშორისო ოლიმპიადაზე (IPHO 2024). ვერცხლის მედლები ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის 199-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა – ლუკა თვალავაძემ და თორნიკე ცაძიკიძემ მოიპოვეს, ხოლო ბრინჯაოს მედლების მფლობელები ამავე სკოლის მოსწავლეები – დავით კლდიაშვილი და ცოტნე გიორგაძე გახდნენ. ოლიმპიადაში 43 ქვეყანა მონაწილეობდა.
რაც შეეხება უნგრეთის დედაქალაქ ბუდაპეშტში გამართულ ახალგაზრდა ფიზიკოსთა 37-ე საერთაშორისო ტურნირს (IYPT 2024), საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა ბრინჯაოს მედლები მოიპოვა. გუნდი დაკომპლექტებული იყო შემდეგი შემადგენლობით – ვეკუას სახელობის ფიზიკა-მათემატიკის თბილისის 42-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები მარიამ ლომინაშვილი და ლუკა ჩახნაშვილი და ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის 199-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები ქეთევან გოგიშვილი, მარიამ ცქიტიშვილი და ნიკოლოზ გოცაძე. ტურნირში 38 ქვეყნის 350 მონაწილე იყო ჩართული.
ჰოლანდიის ქალაქ ეინდჰოვენში გამართულ ევროპის გოგონათა მე-4 ოლიმპიადაზე ინფორმატიკაში (EGOI 2024) კი, ვერცხლის მედალი – ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის 199-ე საჯარო სკოლის მოსწავლე ნინო ჩხაიძემ მოიპოვა. ოლიმპიადაში 57 ქვეყნის 195 მონაწილე იყო ჩართული.
საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებსა და ტურნირებში, საქართველოს ნაკრები გუნდები, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინიციატივითა და ფინანსური მხარდაჭერით მონაწილეობენ.

Georgian Public School Students Excel in International Olympics and Tournaments
Notably, at the 12th International Tournament of Young Naturalists held in Batumi, the Georgian national team claimed first place and won gold medals. The team comprised students from Ilia Vekua Physics and Mathematics Tbilisi Public School #42, Alexander Gvaramia and Lile Chelidze, as well as Tamar Jincharadze, Mariam Bekauri, and Konstantine Chubinidze from Vladimir Komarov Public School of Physics and Mathematics #199. A total of 19 teams from 10 countries participated in this international tournament.
In the 54th International Olympiad in Physics in the Islamic Republic of Iran, the Georgian team also achieved significant success, with Luka Tvalavadze and Tornike Tsadzikidze from Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics School #199 winning silver medals, while David Kldiashvili and Tsotne Giorgadze from the same school earned bronze medals. A total of 43 countries participated in this Olympiad.
At the 37th International Young Physicists' Tournament in Budapest, Hungary, the Georgian national team won bronze medals. The team included Mariam Lominashvili and Luka Chakhnashvili from Vekua Physics and Mathematics Tbilisi Public School #42, as well as Ketevan Gogishvili, Mariam Tskitishvili, and Nikoloz Gotsadze from Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics School #199. This tournament involved 350 participants from 38 countries.
Additionally, at the 4th European Girls' Olympiad in Informatics held in Eindhoven, Netherlands, Nino Chkhaidze, a 9th-grade student at Tbilisi Physics and Mathematics Public School, won a silver medal. The Olympiad had 195 participants from 57 countries.
Georgian teams participated in these international educational Olympiads and tournaments with the initiative and financial support of the Ministry of Education, Science, and Youth.