სკოლისშემდგომი განათლებისთვის მომზადების პროგრამა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები აბიტურიენტებისთვის
01.08.2024
2024-2025 სასწავლო წლიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები აბიტურიენტებისთვის განახლდა სკოლისშემდგომი განათლებისთვის მომზადების პროგრამა.
პროგრამა საშუალებას აძლევს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ აბიტურიენტებს, რომლებიც ბოლო 2 წლის განმავლობაში სწავლობდნენ და სრული ზოგადი განათლება მიიღეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და რომელთა სრული ზოგადი განათლება აღიარებულია საქართველოს განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის სამინისტროს მიერ დადგენილი წესით, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში აკადემიურ საგანმანათლებლო პროგრამებზე სწავლის გაგრძელებამდე ერთი სასწავლო წელი დაეუფლონ ქართულ ენას ან გაიუმჯობესონ ქართული ენის ცოდნის დონე და პარალელურად ქართულ ენაზე გაიარონ მათთვის სასურველი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამისთვის საჭირო დარგობრივი რელევანტური საგნები. პროგრამის ფარგლებში ბენეფიციარები უზრუნველყოფილი იქნებიან სწავლის საფასურით, ყოველთვიური სტიპენდიით და საცხოვრებლით.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამა 2019 წლის შემდეგ არ განხორციელებულა.
პროგრამაზე ჩარიცხვისთვის განცხადებების ელექტრონული მიღება დღეიდან დაიწყო და 5 სექტემბრამდე გაგრძელდება ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის ტერიტორიაზე შექმნილ დროებით ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული ერთეულის ადმინისტრაციაში და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროში.
დეტალური ინფორმაცია წარსადგენი დოკუმენტაციისა და რეგისტრაციის პირობების შესახებ იხილეთ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს და სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის ოფიციალურ ვებგვერდებზე.

Post-School Education Program for Students from Occupied Territories
Starting in the 2024-2025 academic year, the program designed to prepare students from occupied territories for post-secondary education has been renewed. This program allows applicants who have completed their general education in the occupied territories within the last two years and whose education is recognized by the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia to spend one academic year enhancing their Georgian language skills and taking relevant subjects required for their desired higher education programs.
Under this initiative, beneficiaries will receive tuition coverage, a monthly stipend, and accommodation support. It is important to note that this program has not been in operation since 2019.
The electronic application process for enrollment in the program began today and will continue until September 5. Applications can be submitted through the administration of the temporary administrative-territorial unit established in the former South Ossetian Autonomous District, as well as the Ministry of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia.
For detailed information regarding required documents and registration conditions, please visit the official websites of the Ministry of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia and the Administration of South Ossetia.