სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადების, პროფესიული გადამზადების და კვალიფიკაციის ამაღლების კომპონენტის მეორე ეტაპი
09.08.2024
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ, საქართველოს მთავრობის 2024 წლის 27 თებერვლის N46 დადგენილებით, დაამტკიცა სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადების, პროფესიული გადამზადების და კვალიფიკაციის ამაღლების კომპონენტი, რომლის მიზანია შრომის ბაზრის მოთხოვნად პროფესიებში სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება, პროფესიული გადამზადება და/ან სამუშაო ადგილზე შემდგომი სტაჟირებით, მათი კონკურენტუნარიანობის ამაღლება და ამ გზით სამუშაოს მაძიებელთა დასაქმების ხელშეწყობა.
აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტომ დაამტკიცა სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადების, პროფესიული გადამზადების და კვალიფიკაციის ამაღლების კომპონენტით გათვალისწინებული მოთხოვნადი პროფესიების ჩამონათვალი, რეგიონულ ჭრილში (იხ. დანართი N1), რომლის შესაბამისად უნდა მოხდეს პროფესიული მომზადების/პროფესიული გადამზადების პროგრამების განხორციელება.
პროგრამაში ჩართვის მსურველმა იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 15 მარტის №131 დადგენილების შესაბამისად, მოპოვებული/დადასტურებული აქვს პროფესიული მომზადების/პროფესიული გადამზადების პროგრამის განხორციელების უფლება შევსებული სარეგისტრაციო განაცხადის ფორმა (იხ. დანართი N4 (აღნიშნული დანართი ითვალისწინებს სტაჟირების მიმწოდებელი დამსაქმებლების მიერ წარსადგენი დოკუმენტების ნუსხასაც), დანართი N5.1, დანართი N5.2) უნდა გააგზავნოს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ - დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოს ელექტრონულ ფოსტაზე: infosesa@moh.gov.ge
მიმწოდებლად რეგისტრაციასთან დაკავშირებით, ნებისმიერი შეკითხვის შემთხვევაში, გთხოვთ, დაუკავშირდეთ სსიპ - დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოს, იმავე ელექტრონული ფოსტის საშუალებით: infosesa@moh.gov.ge

The Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health, and Social Affairs of Georgia has approved, through Resolution N46 dated February 27, 2024, a component for vocational training and qualification aimed at enhancing the skills of job seekers in high-demand labor professions. This initiative will facilitate vocational training and further internships in the workplace, thereby improving job seekers' competitiveness and promoting their employment.
Any legal entity can register as a provider of vocational training programs, provided they meet the criteria outlined in the Resolution and the conditions set forth in Resolution No. 131 dated March 15, 2019. These entities must have the right to conduct vocational training programs, which will result in job seekers receiving a state-recognized certificate upon successful completion.
The LEPL State Agency for Employment Promotion of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health, and Social Affairs of Georgia has approved a list of in-demand professions that will be addressed by this vocational training component (see Annex N1).
Individuals or entities wishing to participate in the program must ensure they have the right to conduct vocational training programs as specified in Resolution No. 131 of the Government of Georgia, dated March 15, 2019 (see Annex N4 for the list of required documents, and Annexes N5.1 and N5.2 for additional information). Applications should be submitted to the State Agency for Employment Promotion in the occupied territories of Georgia.
For any inquiries, please contact the LEPL State Employment Promotion Agency at the following email: infosesa@moh.gov.ge