გიორგი ამილახვარი საზოგადოებას ახალგაზრდობის საერთაშორისო დღეს ულოცავს
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გიორგი ამილახვარი ახალგაზრდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით მიმართვას ავრცელებს.
გიორგი ამილახვარი: „12 აგვისტო ახალგაზრდობის საერთაშორისო დღეა!
ჩვენი ქვეყანა კვლავ უერთდება საერთაშორისო ინიციატივას და ერთად აღვნიშნავთ ამ ღირსშესანიშნავ თარიღს, რომელიც მსოფლიო მასშტაბით ახალგაზრდების განათლების ხელშეწყობასა და მათი მხარდაჭერის გაძლიერებას ემსახურება.
არაერთხელ მითქვამს და კვლავ გავიმეორებ, რომ ახალგაზრდა თაობა არის ჩვენი მომავალი და ის ძალა, რომელზეც დგას ქვეყნის განვითარება. შესაბამისად, ჩვენი ვალია, რომ შევქმნათ ისეთი გარემო, სადაც თითოეულ ახალგაზრდას საკუთარი ცოდნის გამოვლენისა და თვითრეალიზების მაქსიმალური შესაძლებლობა ექნება.
პირადად მე, როგორც განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი ვიზრუნებ იმაზე, რომ ქართველი ახალგაზრდები კიდევ უფრო მეტად კონკურენტუნარიანები იყვნენ – განათლების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესში განსაკუთრებულ აქცენტს ვაკეთებთ ისეთი პროგრამების განხორციელებაზე, რომელიც დაეხმარება ახალგაზრდებს მიღებული ცოდნის გაღრმავებასა და პროფესიისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების გაუმჯობესებაში. ეს, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს საქართველოში ახალგაზრდების დასაქმების მაჩვენებლის ზრდას.
მას შემდეგ, რაც ახალგაზრდობის პოლიტიკა განათლების სისტემის ნაწილი გახდა, ახალგაზრდებს არაერთი სიახლე შევთავაზეთ, თუმცა ეს მხოლოდ დასაწყისია და მომდევნო წლიდან ჩვენი მომავალი თაობისთვის კიდევ უფრო მრავალფეროვან მხარდამჭერ ინიციატივებს განვახორციელებთ.
მოხარული ვარ, რომ ბოლო პერიოდში უამრავი ნიჭიერი ბავშვი და ახალგაზრდა გავიცანი. თითქმის ყოველდღიურად მაქვს შეხება მოსწავლეებთან, სტუდენტებთან და დანამდვილებით შემიძლია ვთქვა – ჩვენს ქვეყანას ჰყავს მართლაც სამაგალითო, გამორჩეული და პროგრესული ახალგაზრდობა, რომელიც მჯერა განსაკუთრებულ წვლილს შეიტანს საქართველოს წინსვლისა და განვითარების საქმეში!
მსურს, მივმართო ახალგაზრდებს – ჩემო ძვირფასებო, გილოცავთ ამ დღეს. მეამაყება თითოეული თქვენი მიღწევა და ცხოვრებაში კიდევ ბევრ გამარჯვებასა და წარმატებას გისურვებთ. გპირდებით, შესაძლებლობების ფარგლებში ყველაფერს გავაკეთებ, რომ ხელი შეგიწყოთ საინტერესო იდეებისა და ინიციატივების განხორციელებაში ჩვენი ქვეყნისა და ხალხის საკეთილდღეოდ.“

“August 12 is International Youth Day! Our country is joining the international initiative, and together we celebrate this remarkable date, which promotes the education and support of young people worldwide.
I have repeatedly stated that the younger generation is our future and the foundation upon which our country develops. Therefore, it is our duty to create an environment where every young person can maximize their knowledge and achieve self-realization.
As the Minister of Education, Science, and Youth, I am dedicated to ensuring that Georgian youth become even more competitive. We focus on implementing programs that will help young people enhance their knowledge and acquire the skills needed for their professions. This, in turn, will help increase the employment rate among young people in Georgia.
Since youth policy has become an integral part of our education system, we have introduced many new initiatives for young people. However, this is just the beginning; we will implement even more diverse support initiatives for the next generation in the coming year.
I am delighted to have met many talented children and young people recently. I interact with students almost daily, and I can confidently say that our country has a truly exemplary, distinctive, and progressive youth who will undoubtedly contribute to Georgia's advancement and development!
To all young people, I want to extend my heartfelt congratulations on this day. I am proud of each of your achievements, and I wish you all the best in your lives. I promise to do my utmost to help you implement your innovative ideas and initiatives for the benefit of our country and its people.”