კოჯორში „ჯარის ბანაკის“ დახურვის ცერემონია გაიმართა
კოჯორში, გიორგი ანწუხელიძის სახელობის სერჟანტთა აკადემიაში „ჯარის ბანაკის“ დახურვის ღონისძიება გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ, ნოდარ პაპუკაშვილმა და თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ, გრიგოლ გიორგაძემ მიიღეს.
მინისტრის მოადგილეებმა მოსწავლეებს სიტყვით მიმართეს. ყურადღება გამახვილდა ქვეყნის განვითარებაში ახალგაზრდების როლზე, განათლების მნიშვნელობასა და პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლების საკითხებზე.
ღონისძიების ფარგლებში მოსწავლეებს საზაფხულო ბანაკში მონაწილეობის დამადასტურებელი სერტიფიკატები და სასაჩუქრე ნაკრებები გადაეცათ.
წელს „ჯარის ბანაკს“ სამ ლოკაციაზე: კოჯორში – სერჟანტთა აკადემიაში, საჩხერეში – პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის სამთო მომზადების სკოლასა და ახალქალაქში – უფროსი სერჟანტი ზაზა ფერაძის სახელობის საწყისი საბრძოლო მომზადების ცენტრში განხორციელდა. რვა როტაციის ფარგლებში, მე-10 და მე-11 კლასების 2200-ზე მეტმა მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა. სკოლის მოსწავლეებმა, სერჟანტების დახმარებით, ძირითად სამხედრო დისციპლინებში თეორიული და პრაქტიკული მომზადება გაიარეს. მათ სამხედრო ისტორიკოსებთან, ასევე სასულიერო პირებთან შემეცნებით-საგანმანათლებლო შეხვედრის შესაძლებლობაც ჰქონდათ. „ჯარის ბანაკის“ მონაწილეებისთვის, საპატრიარქოს ორგანიზებით, ისტორიული თემატიკის წარმოდგენებიც გაიმართა.
პროექტ „ჯარის ბანაკის“ განხორციელება საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ინიცირებით, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან თანამშრომლობითა და საქართველოს საპატრიარქოს მხარდაჭერით, 2023 წელს დაიწყო.

Closing Ceremony of the "Army Camp" Held in Kojori
The deputies addressed the students, emphasizing the important role of young people, the significance of education, and the fostering of a patriotic spirit in the country's development.
During the event, students were awarded certificates and received gifts for participating in the summer camp.
This year's "Army Camp" was held at three locations: Kojori (Academy of Sergeants), Sachkhere (Colonel Besik Kutateladze Mountain Training School), and Akhalkalaki (Senior Sergeant Zaza Peradze Battle Training Center). Over eight rotations, more than 2,200 students in grades 10 and 11 participated. With the assistance of sergeants, the students underwent both theoretical and practical training in key military disciplines. They also attended educational sessions with military historians and clergymen, as well as performances on historical topics organized by the Patriarchate.
The project "The Army Camp" was initiated in 2023 by the Department of Strategic Communications and Public Relations of the Ministry of Defense of Georgia, in collaboration with the Ministry of Education, Science, and Youth, and the Patriarchate of Georgia.