მთავრობის წევრებმა შაორის ახალგაზრდული ბანაკის მონაწილე სტუდენტებთან შეხვედრა გამართეს
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილთან, თბილისის მერ კახა კალაძესთან, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრ გიორგი ამილახვართან და რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის მაჟორიტარ დეპუტატ გოჩა ენუქიძესთან ერთად, რაჭაში შაორის ახალგაზრდულ ბანაკს ეწვია.
მთავრობის წარმომადგენლებმა ბანაკის მონაწილე ახალგაზრდებთან შეხვედრა გამართეს და მათ ახალგაზრდული პოლიტიკის განვითარების მიზნით გადასადგმელი ნაბიჯები და სამომავლო გეგმები გააცნეს.
შეხვედრას საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ შაორის ბანაკი წელს სტუდენტების ბოლო ნაკადს მასპინძლობს. ბანაკმა 2024 წლისთვის ჯამში 800-მდე ახალგაზრდა 8 ნაკადად მიიღო. მონაწილეთა შერჩევა ღია კონკურსის გზით განხორციელდა და ბანაკში მონაწილეობის შესაძლებლობა რეგიონში მცხოვრებ ახალგაზრდებსაც მიეცათ.
ბანაკის მიზანია ახალგაზრდებისთვის აქტიურ დასვენებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდა, ახალგაზრდების სოციალური ინტეგრაცია, მათი ფიზიკური, ინტელექტუალური პოტენციალის გამოვლენის ხელშეწყობა, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაცია, ეროვნული და ევროპული ღირებულებების დამკვიდრების ხელშეწყობა და პატრიოტული ღირებულებების წახალისება.
საბანაკე პროგრამა ხუთდღიანია და ბანაკის ფარგლებში ახალგაზრდებს შესაძლებლობა აქვთ, ჩაერთონ მრავალფეროვან საგანმანათლებლო, სპორტულ და შემეცნებით აქტივობებსა და შეხვედრებში. ამასთან, ბანაკის ფარგლებში, თავდაცვის სამინისტროსთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან, ეროვნულ ბანკთან და საქართველოს საპატრიარქოსთან თანამშრომლობით, ახალგაზრდებისთვის ტარდება ტრენინგები სხვადასხვა აქტუალურ თემაზე. სტუდენტებთან შეხვედრებს მართავენ ცნობილი ადამიანები: პოლიტიკოსები, სპორტსმენები, ხელოვანები და ა.შ.
აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოსთან თანამშრომლობით შაორის ბანაკის ერთი ნაკადი აერთიანებდა მხოლოდ აფხაზეთიდან დევნილ ახალგაზრდებს. ასევე საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით, შაორის ბანაკმა ერთ ნაკადად ქართული დიასპორის წარმომადგენლებს უმასპინძლა.
წელს საზაფხულო ბანაკების გახსნამდე, 160 შერჩეულ ახალგაზრდას ლიდერების გადასამზადებელი ტრენინგი ჩაუტარდათ. ისინი გაეცნენ ბანაკების მუშაობის პრინციპსა და მრავალფეროვან პროგრამას, რომელიც შეესაბამება ბანაკის მონაწილეთა ინტერესებს. ტრენინგის შემდგომ შერჩეული საუკეთესო ლიდერები დასაქმდებიან შაორისა და ანაკლიის საზაფხულო ბანაკებში. აღნიშნული მიდგომა მომავალშიც გაგრძელდება და ყოველწლიურად, ისევე როგორც მიმდინარე წელს, ახალგაზრდულ ბანაკებში 250-მდე ლიდერი დასაქმდება.
მიმდინარე წელს, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და ახალგაზრდობის სააგენტოს ორგანიზებით, ახალგაზრდულმა ბანაკებმა (ანაკლია, შაორი, თემატური) 4500-მდე ახალგაზრდას უმასპინძლა. ხოლო, თავდაცვის სამინისტროსთან თანამშრომლობით განხორციელდა ჯარის ბანაკის პროექტი. მიმდინარე წელს ჯარის ბანაკმა მე-9, მე-10 და მე-11 კლასების 2000-ზე მეტ მოსწავლეს უმასპინძლა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით და საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით უკრაინელ მოსწავლეებისთვის კახეთში საზაფხულო ბანაკი მოეწყო.
უკრაინელი მოსწავლეები ორი კვირის განმავლობაში მრავალფეროვან კულტურულ-შემეცნებით და გასართობ ღონისძიებებში იღებდნენ მონაწილეობას. საზაფხულო ბანაკმა ორ ნაკადად მიიღო უკრაინის დედაქალაქ კიევიდან ჩამოსული ეროვნული გვარდიის სამხედრო მოსამსახურეების შვილები და ქალაქ ხარკოვიდან ჩამოსული მოსწავლეები. ბანაკმა ჯამში 88 უკრაინელ ბავშვსა და 12 ზრდასრულს უმასპინძლა.

Government Members Meet with Students at Shaori Youth Camp
This year marks the final session of the Shaori camp, which has hosted approximately 800 young participants in total by 2024. Participants were selected through an open competition, providing them the opportunity to engage in the camp's activities.
The camp aims to enhance access to active recreation for young people, promote their social integration, develop their physical and intellectual potential, and encourage healthy lifestyles, as well as national and European values, and patriotism. The program lasts five days, during which participants engage in a variety of educational, sports, and cognitive activities.
In collaboration with the Ministry of Defense, the Ministry of Internal Affairs, the National Bank, and the Patriarchate of Georgia, training sessions on various topical issues are also held for the young attendees. Notable figures, including politicians, athletes, and artists, meet with students to share their experiences.
Additionally, one session of the Shaori camp was exclusively for young people from Abkhazia, organized in collaboration with the Abkhazian Culture, Sport, and Youth Affairs Agency. In cooperation with the Ministry of Foreign Affairs, the camp also hosted representatives of the Georgian diaspora.
Before the summer camps opened this year, 160 young individuals were trained as camp leaders, familiarizing them with camp operations and diverse programs aligned with participants' interests. The best leaders selected after the training will be employed at the Shaori and Anaklia summer camps, and this approach will be continued in future camps.
With financial support from the Ministry of Education, Science, and Youth Affairs, the youth camps in Anaklia, Shaori, and other thematic locations welcomed about 4,500 young people this year. In partnership with the Ministry of Defense, the Army Camp project hosted over 2,000 students in grades 9, 10, and 11.
Notably, with financial backing from the Ministry of Education, Science, and Youth Affairs and collaboration with the Ministry of Foreign Affairs, a summer camp for Ukrainian students was held in Kakheti. The camp provided cultural and recreational activities for two weeks, accommodating 88 Ukrainian children and 12 adults, including children of National Guard servicemen from Kyiv and students from Kharkiv.