ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) პირველ კურსდამთავრებულთა გამოსაშვები ცერემონია გაიმართა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს და კურსდამთავრებულებს სწავლის დასრულება მიულოცეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა და განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა.
გიორგი ამილახვარმა საუბრისას ახალგაზრდების მხარდაჭერაზე და საქართველოში განათლების სისტემის და ადამიანური რესურსის განვითარების კუთხით ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დაარსების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დაარსების იდეა ბიძინა ივანიშვილს ეკუთვნის. მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ სკეპტიკოსები ჰყავდა ამ იდეას, ბევრი ქვეყნისთვის მართლაც მიუწვდომელი პროექტი დღეს საქართველოში განხორციელდა.
გიორგი ამილახვარმა მადლობა გადაუხადა ბიძინა ივანიშვილს და მის ოჯახს უპრეცედენტო ქველმოქმედებისთვის და აღნიშნა, რომ ფონდი „ქართუს” მიერ დაფინანსებული ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის უნიკალური პროექტი გახლავთ მართლაც ფასდაუდებელი ინვესტიცია ქართულ განათლებაში.
ღონისძიების ფარგლებში დამსწრე საზოგადოებას ასევე სიტყვით მიმართეს ფონდ „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარემ ნიკოლოზ ჩხეტიანმა; ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა გიორგი ხუბუამ; მიუნხენის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის ემერიტუს პრეზიდენტმა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საპატიო პრეზიდენტმა, პროფესორმა ვოლფგანგ ა. ჰერმანმა; გერმანული ტრანსნაციონალური საინჟინრო და ტექნოლოგიური კომპანია „ბოშის‘‘ მომავლის კვლევისა და ტექნოლოგიების სტრატეგიის ვიცე პრეზიდენტმა, დოქტორმა ანდრეი ჰეინკემ; ევროპის კვლევითი უნივერსიტეტების ლიგის (LERU) გენერალურმა მდივანმა, პროფესორმა კურტ დეკეტელარემ და უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულმა ანანო შავერდაშვილმა.
2024 წლის ყველა კურსდამთავრებულს შესაბამისი სერტიფიკატები განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) რექტორთან, პროფესორ გიორგი ხუბუასთან ერთად გადასცა.
კურსდამთავრებულებს ღონისძიებაზე შესაძლებლობა ჰქონდათ, სპეციალურად მათთვის მოწყობილ ფოტოზონებში, სამახსოვრო სურათები გადაეღოთ. გამოსაშვები ცერემონიის შემდგომ კი, საზეიმო მიღება გაიმართა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, უნივერსიტეტის ქართველი და უცხოელი პროფესორ-მასწავლებლები, სტუდენტები და მათი ოჯახის წევრები, სხვადასხვა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების რექტორები და სხვა მოწვეული მაღალი რანგის სტუმრები.
ღონისძიების დაწყებამდე სტუმრებმა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) ტერიტორიაზე აშენებული ახალი, ევროპული სტანდარტების შესაბამისი აკადემიური კორპუსი დაათვალიერეს. ექვსსართულიან, 27.000 კვ.მ. ფართობის მქონე უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილ საგანმანათლებლო კორპუსში განთავსებულია საერთაშორისო სტანდარტების სალექციო სივრცეები, სასწავლო აუდიტორიები, ლაბორატორიები, ადმინისტრაციული ოფისები, სამკითხველო დარბაზები.
აღსანიშნავია, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგა-პროექტია, რომელიც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში დაარსებულ ერთადერთ საერთაშორისო სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას წარმოადგენს. უნივერსიტეტის იდეა ბატონ ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის. საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტის განვითარების მიზნით ერთი მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიციას ახორციელებს.

In his address, Giorgi Amilakhvari highlighted the importance of supporting young people and the significance of establishing Kutaisi International University for the development of Georgia's education system and human resources. He noted that the vision for Kutaisi International University originated with Bidzina Ivanishvili and acknowledged the skepticism surrounding the project, which has now become a reality in Georgia.
The minister expressed gratitude to Bidzina Ivanishvili and his family for their unprecedented generosity, describing the "Kartu" Foundation's investment in Kutaisi International University as a remarkable contribution to Georgian education.
The ceremony also featured remarks from several distinguished guests, including Nikoloz Chkhetiani, chairman of the "Kartu" Foundation; Professor Giorgi Khubua, Rector of Kutaisi International University; Professor Wolfgang A. Herman, Emeritus President of Munich University of Technology and Honorary President of KIU; Dr. Andrey Heinke, Vice President of Future Research and Technology Strategy at Bosch; Professor Kurt Deketelaere, Secretary General of the League of European Research Universities (LERU); and university graduate Anano Shaverdashvili.
Minister Giorgi Amilakhvari, alongside Professor Giorgi Khubua, presented certificates to all graduates of the class of 2024. Graduates enjoyed photo opportunities in specially arranged zones, and a reception was held following the ceremony.
The event was attended by representatives from executive, legislative, and local governments, along with Georgian and foreign university professors, students and their families, rectors from various higher educational institutions, and other distinguished guests.
Before the ceremony, attendees toured the new academic building at Kutaisi International University, designed to European standards. This six-story, 27,000 square meter facility features state-of-the-art technologies, lecture halls, laboratories, administrative offices, and reading rooms, meeting international educational standards.
Kutaisi International University (KIU) is recognized as the largest charitable mega-project in Georgia, marking the establishment of the country's first international state higher educational institution since gaining independence. The project is supported by the "Kartu" Foundation, which has committed one billion euros to its development.